Köpek Eğitimi Nasıl Verilir 2019

Köpek Eğitimi Nasıl Verilir 2019
Köpek Eğitimi Nasıl Verilir


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Nihat Erdoğan Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Evcil hayvan sahiplerinin en büyük sıkıntısı eğitim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda yaşam alanlarınızı paylaştığınız köpeklerinizi nasıl eğiteceğinizi bilmeniz büyük önem taşır. Peki, ama bu eğitim nasıl verilir?

Köpek Eğitimi Ne zaman Başlar?

Köpek eğitiminin başlaması noktasında en yaygın yanılgı 6 aylık süre dolmadan eğitime başlanılmayacağıdır. 45 gün gibi bir sürede sütten kesilen bir yavru köpeğin eğitimine 2 aylık olması ardından başlanabilecektir. Bu sürede köpeğin size olan tepkisel hareketleri gelişecek ve verdiğiniz komutları ve tepkileri anlamaya başlayacaktır. 6 aylıkken eğitime başlamak yanlış olmamakla beraber, en erken eğitim için geç bir süredir.  2 aylık olan köpeğinizi eğitmeye başlayabilir, bazı basit komutları kendisine öğretebilirsiniz. 

Köpek Eğitiminin Temeli: Negatif- Pozitif Ayrımı

Köpek eğitiminin temelinde negatif-pozitif ayrımı yatmaktadır. Köpeğinize öğretmek istediğiniz davranışlar sırasında bu ayrım vasatıyla onu istediğiniz duruma getirmeniz mümkündür. Pozitif hareketler genellikle mama veya sevdiği oyuncaklarla ödüllendirilirken, negatif davranışlar ise negatif yöntemlerle köpeğe aktarılmalıdır. Negatif ayrımda dikkat etmeniz gereken konu ise köpeğinize fiziksel bir müdahale gerçekleştirmemeniz gerektiğidir. Şiddet içeren davranışlar köpeğiniz ile aranızdaki bağı zayıflatacaktır. Yüksek seste köpeğinizle konuşmakta yanlış bir davranıştır. Yapmanız gereken köpeğinize liderliğinizi kanıtlamak ve göz teması vb yöntemlerle davranışını onaylamadığınızı belirtmek olmalıdır. Bazen tasmasını hafifçe çekmek vb yöntemlerle de negatif davranışları kendisine aktarılabilir.

Köpek Eğitiminde Sahip-Köpek İlişkisi

Köpekler doğaları gereği sürüler içerisinde yaşayan hayvanlardır. Ailenize dahil ettiğiniz bir köpeği aynı zamanda sürünüze de dahil etmiş olmaktasınız. Bu nedenle köpeğinize sürünün liderinin siz olduğunu göstermek eğitiminde ciddi bir katkı sağlayacaktır. Sürü liderliğinizi kanıtlamak demek köpeğinize şiddet uygulamak değildir. Bunu köpeğinize aktarmak amacıyla çeşitli alıştırmalar mevcuttur. Genellikle göz teması ve vücut hareketleri ile köpeğinizden üstün olduğunuzu ona aktarmanız gerekir.

Ayrıca köpeğinizle olan ilişkinizde eğitimine ciddi katı sağlar. Köpeğinizin oyun, yemek vb ihtiyaçlarını kesinlikle kendiniz karşılamanız gerekir. Başkaları tarafından bu gibi ihtiyaçlarının giderilmesi köpeğinizin size olan itaatini zayıflatacaktır. Aranızdaki ilişkiye bu anlamda dikkat etmek büyük önem taşır.

Köpek Eğitiminde Uzman Yardımı Şart mıdır?

En sık sorulan soruların başında köpek eğitiminde bir uzman yardımının şart olup olmadığıdır. Bu noktada şunları söylemek gerekir;  Eğer ki köpek eğitimi noktasında hiçbir bilginiz yoksa bir uzmandan yardım istemek yararınıza olacaktır. Köpeğinizle katılacağınız birkaç ders sonrasında tek başınıza da köpeğinize bazı komutları öğretebilirsiniz. Basit komutlar olarak geçen “otur, kalk, yat, bekle” gibi komutlar için bir uzman desteği şart değildir.

Ancak ileri eğitim teknikleri olarak geçen “koruma eğitimi, engelli köpeği eğitimi, narkotik vb. eğitimler” için kesinlikle bir uzmandan yardım almanız önerilmektedir. Bu tip eğitimler özel konular olması nedeniyle konusunda uzman bir eğitimci tarafından köpeğinizin eğitilmesi faydalı olacaktır.

Köpek Eğitiminde Irkların Önemi

Köpek eğitiminde dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de köpeğinizin ırkına uygun bir eğitim almasıdır.


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir 2019

Köpek Eğitimi Nasıl Verilir 2019
Köpek Eğitimi Nasıl Verilir


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir


Köpek Eğitimi Nasıl Verilir