Kadınlar ve Regl 2019

Kadınlar ve Regl 2019
Kadınlar ve Regl


Kadınlar ve Regl

Kadınlar ve Regl

Kadınlara özgü olanregl dönemibir hayli sıkıntılı olarak geçmektedir. Adet görme dönemi kadınların çocuk sahibi olabileceği dönemler arasında sürekli görmüş olduğu kan ifraz halidir. Her ay kadınların rahimleri doğuma hazırlanır. Buralara bir döllü yumurta yapışırsa hamile kalınır aksi halde döl yatağında kanama olur ve regl dönemi başlar. Adet dönemi ortalama 11-16 yaşlarında başlamaktadır. Genç kızlık dönemlerinde başlayan adet dönemi menopoza girilmeyle birlikte son bulur. Adet döneminin başlaması bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Sağlık problemleri, dış etkenler adet görme yaşında değişikliklere neden olabilmektedir. Adet süresi 28 günde bir kendini tekrarlamaktadır. Ancak bu süre kişilerde değişik şekillerde olabilmektedir. Bu sebeple adet döneminde sabit bir aralık bulunmadığı bilinmektedir. Ayrıca yaş ilerledikten sonra adet görme aralıklarında değişiklikler olabilmektedir.

Kadınların Regl Döneminde Yaşadıkları Psikolojik Sıkıntılar

Kadınlar regl döneminde çok büyük psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Büyük bir hayal kırıklığı, yalnızlık hissi, mutsuzluk gibi durumlar bu dönemde ortaya çıkmaktadır. Regl dönemi psikolojik sorunlarının ana nedeni vücutta oluşan hormonlardan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bu dönemlerde daha fazla yemek yeme, sürekli uyumak, ağlama gibi şeyler yaşamanız mümkündür.Regli dönemi yaşanan psikolojik rahatsızlıkları giderebilmek için kendinizi eve hapsetmeyin. Yanlış düşüncelerden arınmalı ve regli dönemini en iyi bir şekilde atlatmalısınız.

Regli Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınlar regl döneminde egzersiz yapmaya özen göstermelidir. Ayrıca ılık duş almalı ve regliyi azdıracak besinlerden uzak durulmalıdır. Regli dönemlerinde kadınlar dinlenmeli ve kendini çok yormamalıdırlar. Bu dönemde çok fazla ağrı oluşabilmektedir. Regl dönemini ağrılı geçirenler kanamayı engellemeyecek ağrı kesiciler tüketebilir ve rahat bir şekilde bu süreci atlatabilirler. Ancak tüketilen ağrı kesicilerin doktor tavsiyesiyle tüketilmesi önemlidir.


Kadınlar ve Regl 2019

Kadınlar ve Regl 2019
Kadınlar ve Regl


Kadınlar ve Regl


Kadınlar ve Regl


Kadınlar ve Regl


Kadınlar ve Regl


Kadınlar ve Regl