Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır?

Formlar aşağıdakilerden oluşur:detaylar kümesi. Onların acil amacı monolitik blokların yaratılmasıdır. Bu nedenle, eğer bir ev inşa edecek olursanız, o zaman, temelin üstünde olan temelin bir parçası bir kalıp gerektirir. Neyin var olduğunu, ne tür var olduğunu ve temel elinizde kaliteyi şekillendirmeyi kendi ellerinizle nasıl yapacağınızı anlayalım. İnan bana, durum tespiti gösterecek herkes bununla başa çıkabilecektir.kalıp

Decking ve çeşitleri

Bunu yapmak için çoktan anladık.Vakıf sağlamdı ve belli bir yapısal görünüme sahipti, bir kalıp inşa etmek gerekliydi. Ve şimdi onun türleri hakkında söylemek istiyorum. Şu anda sadece iki tane var: çıkarılabilir ve çıkarılabilir değil. Örneğin "KRAMOS" şirketinde çeşitli tipte kepenk sistemleri sunulmaktadır. . Tip ne olursa olsun, kalıp çalışması yerine getirilmelidirbirkaç basit, ama aynı zamanda çok önemli görevler, ana biçimi, şekil değiştirmeden, belirli baskıları betondan algılamak ve korumaktır. Beton karışımın yapı boyunca akışı kabul edilemez, ayrıca kalıp hızlı ve kolay bir şekilde yapılmalıdır. Türlerine daha yakından bakalım ve her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını belirleyelim.

Çıkarılabilir ve çıkarılabilir kalıp

Başlıktan anladıktan sonra yüklemeBina, binanın temelinin ayrılmaz bir parçası haline gelir. Bu kalıp, doğaçlama malzemelerden yapılmış bir yapıdır. Basit ve hızlı monte edilirler. Kullanılan malzeme sunta, sunta veya metal çerçevedir. Bazı durumlarda, genişletilmiş polistirenin kullanılması mantıklıdır. Bu biraz sonra konuşacağız. Benzer çözümler vardır, örneğin metal veya asbest borularının kolon temelleri. Çapları 150-200 milimetre arasında değişmektedir. Açık bir avantaj, güçtür. Bu özellikle bir sütun temel ve betonarme plakalar kullanıldığında geçerlidir. Ek olarak, bu tür kalıplar ek toprak işlerinin olmaması ve ayrıca yardımcı desteklerin ve ara parçaların yerleştirilmesi gereğidir. Çıkarılabilir yapılara gelince, konuşacak özel bir şey yoktur. Temelleri ve formasyonunu döküldükten sonra kalıp sökülür ve diğer işlerde levha veya kontrplak kullanılabilir.kontrplak için kontrplak

Metal yapılar: avantajları ve dezavantajları

En pahalı malzemelerden birikalıp imalatı için kullanılabilir, demirdir. Çoğu zaman, birkaç milimetrelik bir kalınlığa sahip tabakalar kullanılır, ki bu da temelden gelen çabayı algılamak için yeterlidir. Bir keresinde böyle bir kararın esası hakkında söylemek istiyorum. İlk olarak, çelik tabakayı istediğiniz gibi bükmek için bir fırsattır. Bundan dolayı, temelin istenen formuna ayarlamak mümkündür. İkincisi, bu, kuruluşunuz için düşünebileceğiniz en iyi su yalıtımıdır. Bir başka önemli nokta, temel takviyenin çerçeveye kaynak yapılmasıdır. Bu yapının gücünü birkaç kez artırır. Ancak bunun için bir monolitik veya şerit temel kullanmanız gerekir. Eksikler gelince, sadece bir - maliyet.

Genişletilebilen polistiren ve betonarme konstrüksiyondan çıkarılabilir kalıp

kalıp

Betonarme beton hakkında söylemek istediğim ilk şeyürünleri. Bu çözüm, çelik levha kullanmaktan biraz daha ucuzdur, ancak beton levhaların fiyatı o kadar küçük değildir, bu nedenle maliyetler kayda değer olacaktır. Bununla birlikte, betonarme kalınlığının değiştirilme olasılığı nedeniyle, temeldeki beton tüketimini azaltabilirsiniz, bu nedenle biraz tasarruf edin. Ama burada sorun şudur: ilk olarak, levhalar çok ağırdır ve ikincisi, ürünler monolitik olmadığı için ilave ara parçaların kullanılması gerekmektedir. Genleşmiş polistiren gibi bir malzemeye gelince, çok uzun zaman önce bir kalıp olarak kullanılır, ancak pratikliğinden dolayı büyük bir popülerlik kazanmıştır. Ana avantajlar montaj kolaylığıdır. Bloklar bağlantı parçalarına oldukça basit bir şekilde bağlanmıştır ve metal zımba ile bir arada tutulurlar. Bu çözüm iyidir, çünkü monolitik blokların benzersiz tasarımı sayesinde, temel sadece mükemmel değil, aynı zamanda kalitatif (iyi ısı ve su geçirmezlik) de değildir.

Kurdele temeli altında ne kullanmalıyım?

Bu güne kadar bant temeli kabul edilirGelecekteki bina için bir temel elde etmenin en güncel yöntemlerinden biri. Buradaki prensip son derece basittir. Kum yastığı var, üzerine hazırlanmış bir şap dökülür ve bir takviye çerçevesi oluşturulur. Ancak bundan sonra beton dökülür. Ancak kalıp kullanmak daha iyi? Hemen hemen her çözüm için uygundur, örneğin, genişletilmiş polistiren, metal, beton ürünleri vb. Yapımı. Bazı durumlarda, hiçbir şeyi kullanamazsınız, sadece bir siper kazın. Ancak, bu şekilde hareket etmek şiddetle tavsiye edilir, çünkü sonuçlar mümkün değil, en öngörülemez. İstatistiklere göre, çoğu zaman ahşap kalıp ahşaptır. Bu çoğunlukla üretimi için küçük bir bedeldir ve kurulumun kendisi oldukça hızlıdır.

Klasik ahşap kalıp

kalıp nasıl yapılır

Günümüzde daha yeni olmasına rağmenTeknik özellikleri malzemelerinde eşsiz ve en çok ahşap yapıları tercih ediyor. Bu birçok faktörden kaynaklanmaktadır. İlk olarak, fiyat. Bugün, kiralık kalıp almak ve bir ay sonra geri dönmek için bir fırsat var. Ancak, sadece pano satın alsanız bile, herhangi bir şey kaybetme olasılığınız yoktur, çünkü bunlar gelecekte kullanılabilir. Örneğin, zemini aynı eve koyabilirsiniz. Bir başka önemli parametre, çünkü bu malzemeye tercih edilmesine değer - pratiklik. Eğer bir yerde bir şey çıkarsa veya tam tersi bir ürün parçası yoksa, bir testere veya çivi ile çekiçle çözülür. Örneğin, tabanlar için kontrplak zeminler üzerinde kullanılır. Bu sadece ucuz değil, aynı zamanda çok güvenilir.

Kalıpları kendi elleriyle yapıyoruz

Bütün eserler çeşitli aşamalarda yapılır. İlk önce başlayalım. Tüm arazi işlerini yapmalıyız. Yapıdaki yükü hesapladıktan sonra, göreve devam edin. Kalıp ve temel arasında yaklaşık 1-2 santimetre boşluk bırakılması önerilir. Bu daha kolay kurulum için gereklidir. Daha fazla boşluk dünya ile doldurulur. Açma kum (kum yastık) ile doldurulmalıdır. Ardından dökme esnasında malzeme kaybını azaltmak için gerekli olan beton şapdır. Yapının çubuklarla güçlendirilmesi planlanıyorsa, bu aşamada zemine itilmeleri gerekir. İkinci aşamada kalıp inşa edeceğiz. İlk olarak tüm öğeleri ayarlıyoruz ve ancak o zaman doğrudan yapıya geçiyoruz.kemer kalıbı

Yerleşim, takviye ve montaj

Önce işaretlemeyi gerçekleştirmelisiniz. Bundan sonra, kalıbın köşeleri nerede olmalı, küçük mandalları (ahşap) engelliyoruz. Yapının sabitlenmesi için doğrudan ihtiyaç vardır. Ayrıca, önceden hesaplanan boyutlara göre, kalkanlar seçilir. o özellikleri tasarlamak nedeniyle yüklemek kolaydır çünkü burada monolitik kalıp daha tercih edilir. Kalkan, çivi, vida ve vida yardımıyla kazıklara tutturulur. Yani aslında çerçeve oluşturuluyor. Ama hepsi bu değil. kayda değer uzunlukta kalıp ya da dökülen beton büyük hacimleri yapısının güçlendirilmesi için gereklidir. Bu 70-90 santimetre artışlarla sabitlenmiştir ara parçalar vasıtasıyla yapılır. Orada başka çözüm: inşaat Çıtçıt çekin ama panoları delik olacak şekilde bu durumda, ekonomide kalkanın kullanmaya devam, zor olacaktır. Kurulum sırasında, bina seviyesini kullanmanız gereken dikey yapıyı dikkatle izlemelisiniz. Bütün çatlaklar mühürlenmeli. Bunu yapmak için neredeyse herhangi bir doğaçlama aracı. İki kalıp elemanlarının arasındaki mesafe en az 4 mm olacaktır, bu belirgin somut kaçmasıdır.

Nasıl hesaplayabilirim?

Evin kalıbı oluşturulmadan önce, onunhesaplamak gereklidir. Bu belirleyici parametreleri belirlemek için yapılır. Örnek olarak, en yaygın ahşap kalıpları düşünün. Yani, standart kart 6 metre uzunluğunda, 25 milimetre kalınlığında ve 100-150 mm genişliğindedir. Vakfın çevresi, 6, yani, tahta uzunluğu ve genişlik tarafından yüksekliği ile bölünmelidir. Sonuçlar çarpılmalıdır ve bitmiş sayıyı alırsınız. Ortalama olarak, bir metreküp 100 mm genişliğinde yaklaşık 42 pano alır. Bundan sonra küp başına yaklaşık 5-6 bin ruble harcamak gerekiyor. Bütün bunlar için, çubuğun fiyatını strutlara eklemek ve yapıyı güçlendirmek gerekir. Hepsi birlikte 10 000 rubleye mal olacak. Örneğin, genleşmiş polistirenden yapılmış sabit bir kalıp bir uzman tarafından hesaplanmalıdır. Burada temel planı dikkate alıyoruz. Birçok karmaşık düğüm varsa, maliyet çelik sac satın alırken yaklaşık olarak aynı olacaktır. Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, sarf malzemelerinin maliyetini de dikkate almamanız gerekir: çivi, vida, rakor, destek vb.katı kalıp

Yuvarlak bir şekil almanız mı gerekiyor? Sorun değil

Bazı durumlarda, yuvarlama olmadan, sadecedağıtın ve bu açık bir gerçektir. Bir malzeme olarak, metal bir kalkan veya ahşap olmayan bir tahta kullanılabilir. Bir sütun oluşturmak istiyorsanız, yapılacak ilk şey montaj köşelerinden L şeklinde bir form oluşturmaktır. Onları birlikte düzeltmeyi unutma. Ama yuvarlak bir yuvarlakdan ziyade kare bir şekil elde etmek gerekirse, her şey çok daha karmaşıktır. Panoları kullanmak en iyisidir. Bir varil prensibine göre işe alınmaları gerekiyor. Gerçek şu ki, kolon kalıbı, büyük özgül yüklere dayanması gerektiğinden, çıkarılabilir olmayan bir yapı yapılması tavsiye edilir. Bunun için, her 50-80 santimetreden sonra güçlendirmek için şap ve mandal kullanmak gerekir. Bazı durumlarda, hazır bir çerçeve aramak mantıklıdır. Eğer şanslıysanız, uygun bir çap bulacaksınız ve sadece para değil, aynı zamanda sinirleri de çok kurtarabilirsiniz.

Başka hangi malzemeler sizin için uygun?

Tabii ki, sadecetahta, ancak bazı durumlarda bu tek doğru çözümdür. Eğer küçük bir güç kalıbı, ancak yuvarlak bir şekil oluşturmak istiyorsanız, plastik kullanın. Bir gazebo inşa etmek için mükemmel çözüm, ama daha fazla değil. Malzeme, özellikle hafifçe ısıtıldığında iyice bükülür. Ama yine de, güç minimumdur. Örneğin, kalıp için kontrplak da iyi bir çözümdür, ancak tahta tarafından ek olarak güçlendirildiği takdirde tüm bunlar iyidir. Onun mukavemeti plastikten biraz daha yüksektir, ama yine de ciddi amaçlar için bu en iyi çözüm değildir. Metal levhalar için neredeyse her yerde kullanılabilir. Fakat metalin zeminlerini oluşturmak neredeyse hiç mantıklı değil. Burada yükler küçük ve vakfın hacmi de. Ancak sayfanın maliyeti sizi tatsız bir şekilde şaşırtacak. Metal levhaları alırsanız, bunları sütunlar için veya çok güçlü malzemelerin gerektiği yerlerde kullanın.

Birkaç önemli nokta

Evde kalıp

İşte burada ve nasıl yapılacağını inceledikkalıp, belirli bir amacın uygulanması için hangi malzemelerin daha uygun olduğu gibi. Gördüğünüz gibi, karmaşık bir şey yoktur, asıl önemli olan birkaç önemli kuralın gözlemlenmesidir. İlk olarak, tasarım gücüne yeterince dikkat etmek ve bu büyük önem taşır çünkü ikincisi, biz, dikey yapısı hakkında unutamam gereklidir. Yapı daha düz bir döndü için bir sütun kalıp oluşturma Örneğin, bu levhanın zemin içine biraz kazmak için mantıklı. Böylece beton dökülürken güç verir ve bozulmayı önlersiniz. Dış duvarlarla çalışmazsanız, metal levha kullanmak gerekli değildir, sadece irrasyoneldir. Çoğu zaman, tavan kalıpları kontrplak veya tahtalardan oluşturulmaktadır, bu gerçekten faydalı ve amaca uygundur.

Sonuç

Şimdi ne kalıp olduğunu biliyorsun. Bu, bir binanın herhangi bir inşaatının yapamayacağı bir şeydir. Çok fazla malzeme çeşidi olmasına rağmen, ereksiyon prensibi aynı kalır.

Eh, bu nasıl söylenebileceği ile ilgili.Farklı malzemelerle kendiniz yapın. Eğer bu evde yaşayacaksanız, o zaman her aşamada dikkatli olun. Bu durumda, dikeyliğin gözlenmemesi veya yanlış malzemenin kullanılmasından dolayı eğrinin bir duvar veya nemli köşelerle "zevk almasını" kesinlikle istemezsiniz.Related news

 • Kış Mevsimi İçin Gelinlik Seçimi
 • Çin bahar rulosu tarifi
 • İlaç Sparex. Kullanım talimatları
 • Sebze yemekleri: birinci ve ikinci
 • 2019 Sevgililer Günü Elbise Modelleri

 • Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır


  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır

  Kalıp işi ... Kalıp nasıl yapılır