Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 2019

Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 2019
22.07.2019

Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 100

Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama

Karanfil ailesinin temsilcileri(Caryophyllaceae) kelimenin tam anlamıyla dünyanın her köşesinde bulunur. Ülkemizde dahil bu tür bitkiler yetiştirin. Rusya'nın ormanları ve bozkırlarında orman drema, rejenöz dioksit, Kukushkin rengi vb. Ile karşılaşabilir. Elbette, Karanfil, temsilcileri genellikle ülke arazilerinde yetiştirilen bir ailedir. Bahçelerde ve meyve bahçelerinde kullanılan, esas olarak süs bitkileridir.

Genel Özellikler

Karanfil ailesinin tüm temsilcilerinin ana ayırt edici özellikleri şunlardır:

 • eşleştirilmiş basit zıt yapraklar;

 • kaliks ve taç yaprakları biseksüel çiçekler;

 • kuru, bir kapsül şeklinde, fetus-fenestrain;

 • küçük pürüzsüz tuberculate tohumları.

Karanfil - 86 cins ve yaklaşık 2000 tür içeren bir aile.

 karanfil ailesi

yayılma

Bu bitkiler Dünya'nın kıtalarında büyürdengesiz. Bunların çoğu, Doğu ve Orta Asya'da ve aynı zamanda Akdeniz ülkelerinde bulunur. Ormanlarda ve bozkırlarda, çöllerde ve tundrada çeşitli karanfil temsilcileri bulunabilir. Bu ailenin türlerin biri - sürünen zvezchatka - hatta dağlar (6000 m) yüksek bulunmuştur.

Çiçeğin yapısı

Karanfil ailesi veya daha doğrusuTemsilciler, korollalarının beş ya da dört yaprakları olduğunu fark eder. Her birinde stamenler genellikle 8-10'dur. 4-5 adetlik iki daire halinde düzenlenmiştir. Çiçeklerin yumurtalığı her yuvada çok sayıda simezachatkami ile tepedir. Çoğu durumda, karanfil ailesinin temsilcilerinin çiçekleri protandır. Yani, içindeki polenler pistillerin olgunlaşmadan olgunlaşır.

Çiçeklerde nektar genellikle bol miktarda bulunur. Arılar, kelebekler, vb. Tarafından kirletilir. Çoğu durumda karanfil ailesinin çiçek şekli yayılır ve bu nedenle bazı spesifik böcekler tarafından tozlaşma için uzmanlaşmazlar.

sınıflandırma

F. Paks sistemine göre tüm karanfiller üç ana alt aileye ayrılır:

 • paronihievye;

 • smolevkovye;

 • alsinovye.

Stipüllerin yokluğunda veya varlığında veya çiçeğin yapısında farklılık gösterebilirler.

karanfil ailesinin çimen

Karanfil Ailesi: Ulusal Ekonominin Önemi

Karanfil kullanılabilir:

 • süs bitkileri olarak;

 • resmi ve geleneksel tıpta;

 • sabun için bir yedek olarak;

 • Hayvancılık için yiyecek olarak.

Karanfil - içeren bir aileçeşitli tarım ve süs bitkileri yetiştirirken ele almamız gereken yabani otlar da dahil olmak üzere. Ayrıca, vahşi ortamda bulunan Caryophyllaceae'nin zehirli çeşitleri vardır.

Aile karanfil: dekoratif değer temsilcileri

Bahçelerde Caryophyllaceae ailesinin birçok türü vesebze bahçeleri oldukça uzun zamandır büyüyor. En popüler dekoratif karanfil, örneğin, Mylnyanka ve Smolevka cinslerinin temsilcilerini içerir. Genellikle kırsal kesimde güzel gerbilleri ve mayınları da görebilirsiniz.

Saponaria: genel açıklama

Ana ayırt edici özelliğiBu türden temsilciler iddiasız ve oldukça dekoratif niteliklerdir. Bu bitkiler kompakt olduğundan, sabunların çoğu, alpin tepelerinde yetişir. Saponaria cinsi, 30'dan fazla farklı tür sayar.

karanfil ailesinin otsu bitki

Şimdiye dek sabun ilacı mümkün olduHemen hemen tüm bahçeleri ve bahçeleri gör. Bugün karanfil ailesinin bu bitkisi popülerliğini kaybetti. Her şey onun köklenme yeteneğinin artmasıyla ilgili. Bu dekoratif (ve şifalı) kültür neredeyse anında gelişir ve sonuç olarak çok hızlı bir şekilde bir ota dönüşür.

Bu cinsin en popüler temsilcisiBugün başka bir sabun tabağı - basiloculum. Vahşi, bu bitki ağırlıklı olarak Batı Avrupa dağlarında yetişir. Bazilika lepidoptera kayalar çeker ve çiçeklerin rengi parlak bir pembeye sahiptir. Bu bitkinin yanı sıra cinsin tüm temsilcileri için de ilgilenmek çok kolaydır. Ancak, kompaktlığı korumak için, fesleğen yaprakları ikinci bir çiçeklenme sonrası (yaz sonunda) yüksekliğin üçte biri oranında kesilmelidir.

Rus bahçelerinde ve bahçelerde sıklıkladacha sahipleri de sabunlu sod görebilirsiniz. Bu türün doğduğu yer Pyrenees. Bu kompakt (5-6 cm) bitkilerde çiçekler çok güzel bir pembe renge sahiptir.

Yukarıda belirtilen tüm sabun kabarcıkları büyüyebiliruzun yıllar boyunca tek bir yerde. Bazı bitkiler özel toprak hazırlama gerektirmez. Ancak, onların altındaki yer güneşli, yüce seçilmelidir. Ayrıca, çiçek yatağı üzerinde drenaj düzenlemek çok iyidir.

Silene: ayırt edici özellikler

Bu da sahipleri ile oldukça popülerkaranfil cinsinden, 400'den fazla türün numaralandırılması. Genellikle küçük çiçek bahçelerinde ve kaya slaytlarında kullanılan tarings. Bu cinsin en yaygın temsilcisi deniz kenarı kıvırmadır. Bu oldukça düşük (25 cm'ye kadar) bitki, çiçek yatağı veya tepede çok ilginç ve güzel bir gri-mavi "yastık" oluşturur. Çiçekleri neredeyse tüm yaz deniz kenarı smolevka. Çeşitleri ve şekilleri bugüne kadar türetilmiştir. Bahçeniz için beyaz çiçekler veya pembe ile çeşitli seçebilirsiniz.

Smolevka alpine - aynı şekilde oldukça aynıcinsin popüler bir temsilcisi - 20 cm yüksekliğe kadar gevşek yastıklar oluşturur.Özellikle güzel çift yemyeşil çiçeklerle şeklidir. Ayrıca, bazen bahçıvanlar kırsal kesimlerinde argosian ve Kantzian formlarında büyürler.

Karanfillerin Tanımı Lichnis (Lychnis)

Bu ortak cins aynı zamanda farklıdıroldukça yüksek dekoratif özellikler. Bu 35 çeşit içerir, ancak en popüler temsilcileri Campion Arkwright ve taç bulunmaktadır. Birinci kovan çapı 3 cm kadar olabilir gösterişli turuncu-kırmızı çiçekler, 35-40 cm kompakt yüksekliği oluşturur ve bahçıvanlar memnun.

Lichnis taç otsu bir bitkidirAile karanlığı, düşük verimli topraklarda bile yetişebilir. Yükseklikte, 45-90 cm'ye ulaşabilir.Lichnis cinsinin bu temsilcisi çiçeklerin rengi beyaz veya pembe.

Gerbils (Arenaria) ve Minuartia (Minuartia)

Bu cinslerin temsilcileri birbirine çok benzer. Çoğu zaman birbirleriyle karıştırıldıkları noktaya kadar. En popüler kumtaşı dağdır. Bu bitki boyu 10 cm'ye ulaşabilir ve genişliğinde 50 cm'ye kadar büyüyebilir. Gerbil dağ beyaz çiçekler, büyük.

karanfil ailesi

En yaygınmozhzhevelolistnaya. Bu muhteşem bitki sadece 15 cm yüksekliğe ulaşır ve hem soliter dikimler hem de diğer süs bitkileri, örneğin alp veya fern karanfilleri ile birlikte harika görünür. Myartiumun çiçek salkımları juniperolumattır ve yaprakçıklar acuminattır.

Tıbbi çeşitleri

Karanfil - halk ve resmi tıp dahil olmak üzere birçok temsilcinin kullanabileceği bir aile. Her şeyden önce, bunlar gibi bitkiler vardır:

 • Kolyuchelistnik.

 • Gryzhnik pürüzsüz.

 • Kachim cinsinin temsilcileri.

Her çeşit tedavi için kullanılırBu bitkilerin hastalıkları, dokularındaki fizyolojik olarak aktif maddelerin yüksek oranından dolayı olabilir: alkaloidler, flavonoidler, vitaminler, saponinler, uçucu yağlar ve organik asitler.

Akakulum (Acanthophyllum): Açıklama

Karanfil ailesi farklıdıren çeşitli doğal koşullara adapte olabilir. Paslı onun temsilcileri de eteklerinde de olabilir. Tıbbi fosil bulabileceğiniz yüksek yerlerdedir. Bu bitkinin ayırt edici özelliği, sapın bulunmamasıdır. Acanthophyllum yaprakları, her iki tarafta dikenli, bir rozet (40-50 cm çapında) monte edilir. İkincisinin ortasında, tüp şeklindeki çiçeklerin tutturulduğu bir çiçeklenme-sepet vardır.

Tıbbi amaçlar içinSadece fosilin etli kökleri. Diğer şeylerin yanı sıra esansiyel yağlar, tanenler, insülin, reçineli maddeler içerirler. Bir spreyi tentürü dihidetik ve anti-inflamatuar ajan olarak chiriev kurtulmak için, helmintiosis (hayvanlara) tedavi etmek için kullanılabilir.

Gryzhnik pürüzsüz: ne tür bir bitki?

Bu zemin örtüsü çok yıllık da dahildiraile karanfil Fotoğrafı aşağıda görebilirsiniz. Şık sürünen tamamen minik sarı çiçek topları toplanan hangi axils, küçük oval yaprakları ile kaplı saplar. Vahşi doğada, herniaria glabra ağırlıklı otlaklar, kayalık wastelands ve yol kenarlarında yetişir.

Faydalı haşlama ve otlar decoctions bu öksürük, sarılık, mesane ve böbrek hastalıklarında altında olabilir tanımlanamaz. Ayrıca kötü sıkılmış yaralara sahip banyolarda kullanılabilirler.

karanfil ailesi

Rod Kachim

Bu tür bir başka isim de gypsophila. Bunlar karanfil ailesinin çok yaygın bitkileridir. Şu anda bu cinsin yaklaşık 150 türü bilinmektedir. Ama tabi ki hepsi de tıbbi değil. Çoğu zaman, çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi amacı ile, bir salkım kullanırız. Uzun bir rizom ve dallı küresel bir sap ile uzun ömürlü otsu bir bitkiyi temsil eder. Vahşilerde, salkım Batı Sibirya, Orta Asya ve Rusya'nın Avrupa kısmında yetişir. Yeşil kısımları antimikrobiyal, analjezik, müshil veya emetik olarak kullanılabilir. Ayrıca, bu bitkinin infüzyonu sıklıkla karaciğerde ağrı için kullanılır.

matem elbisesi

Çeşitli türlerin yetiştirilmesinde karmaşıklık yaratınTarım ve sebze bitkileri, karanfil ailesinin birçok temsilcisi olabilir. Ancak en kötü huylu ot, stella orta veya mocrica'dır. Bu bitkinin yaşam döngüsü sadece 40 gündür. Ve bu nedenle bir sezon için 3 kuşaktan vazgeçebilir. Böcek saplarının alt kısmı, sonbahar sürgünlerinin yanı sıra, eriyen karların hemen ardından ilkbaharda baharın hemen üstünden ve üstünden bahar. Çiçek açtıktan sonra her bitki 25 bine kadar çıkabilir ve aynı zamanda çimlenme kapasitesini 8 yıla kadar korurlar.

Zehirli karanfil

Buna ait en ünlü bitkiGrup, sıradan bir bebek. Bu oldukça yaygın ot uzun bir kök kökü vardır. Kök oldukça yüksektir (1 m'ye kadar), knobby, biraz dallanma. Kuklanın yaprakları dar ve keskin ve çiçekler soliter mor-kırmızıdır. Bu bitkinin yeşil kütlesi insan ve hayvan sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Sadece kuklanın tohumları zehirlidir.

karanfil ailesinin özelliği [

Yem otu

Mera çayırlarında ve bozkırlarda en çokkaranfil farklı temsilcileri. Hemen hemen hepsi sığır tarafından yenebilir. Ancak, yem bitkileri olarak en değerli olanları hala karanfil çimi ve marshmaller sularıdır. Birincisi, uzun yaprakları ile 45 cm'ye kadar yüksekliğe sahip çok yıllık otsu bir bitkidir. Bu türün gövdesi iki çeşit olabilir. Olmayan çiçekler kalın bir şekilde kaplıdır. Aynı zamanda büyümek için çok uzunlar. Çiçek taşıyanlar çok yüksektir ve üst kısımda çatal şeklinde dallanmıştır. Otlar tohumları ile yayılan karanfil. Genellikle çimenli çalılıklarda, çayırlarda ve tarlalarda yetişir.

Su yumuşatıcı - değerli yemaile karanfil - yüksekliği 20-70 cm olan bir uzun ömürlü, üst kısmında sapları tüylü ve alt - çıplak. Yumurtanın yaprakları oval ve çiçek salkımları yarım zonottur. Doğal koşullarda, bu bitki Rusya, Kafkasya, Orta Asya, Uzak Doğu, Sibirya'nın Avrupa kısmında bulunur.

karanfil ailesinin çiçekleri

Karanfil ailesinin yukarıdaki özelliğionları ulusal ekonomi için çok faydalı olarak değerlendirmemize izin veriyor. Tabii ki, bu grup diğer şeylerin yanı sıra yabani otları ve hatta zehirli bitkileri içerir. Ancak, birçok karanfil, hem tıbbi hem de yem olarak, bahçelerin, bahçelerin ve caddelerin gerçek bir dekorasyonuna dönüşebilen dekoratif bitkiler olarak değerlidir.

Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 2019

Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 2019

Related news

 • Ana kahramanın kalbi en güzel katılımcılar tarafından kazanılır. Bachelor 2 - parlak sezon
 • Hollanda ile Türkiye arasında casus krizi
 • 1 Mayıs Stadyumu
 • Kendi elleriyle girdap ısı üreteci. Vorteks ısı üreteçleri
 • Batman Haberleri: Batmanda DEAŞ operasyonu: 6 gözaltı

 • Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 69

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama


  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 51

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 98

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 66

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 54

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 87

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 89

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 99

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 33

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 67

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 81

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 84

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 97

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 81

  Karanfil ailesinin temsilcileri. Aile karanfil: karakteristik ve açıklama 41