Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 2019

Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 2019

Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 75 22.02.2019, 23:55

Karbüratör "Solex 21073": özellikleri, ayar

Her biri ile modern otomobillerin güç sistemleriyıl daha karmaşık hale gelmektedir, ancak basit, hesaplı ve güvenilir karbüratör uzun eski otomobil sahipleri hizmet edecektir. Kim araba karbüratör artık mevcut değil. Ama bu bu makinaları hizmet etmeye gerek yoktur. Örneğin, 21.073 üretim Dimitrov Oto Agrega Tesisi hala başarılı imal edilir ve karbüratör "Solex" motorlar Vaz klasik sistemlerin modellerinin yanı sıra ön VAZ 2108 arzında çalışır 2109. Aynı zamanda önceki modellerde bulunabilir "onuncu ailesi."

Sadeliğe rağmen, bu eleman kullanılırsürücüler arasında talep ve popülerlik. Sadece "Niva", "Solex" 21073'ü yüklemedi. Bu konuyla ilgili yorumlar olumlu, yani bunun hakkında daha fazla bilgi edinmeniz ve nasıl kurulacağınızı öğrenin.

Karbüratör Solex: modifikasyonlar

Bu cihazların temel tasarımı Fransız şirketi Soleks'in mühendisleri tarafından geliştirilmiştir.soleks 21073

Dimitrovgrad tesisinde daha sonra aldıküretim lisansı ve diğer tüm değişiklikler burada uzmanlar tarafından yapılmıştır. DAAZ'da popüler bir Solex 21073 geliştirildi. Bununla ilgili yorumlar sadece olumlu. Mekanizmanın kurulumu kolaydır ve oldukça güvenilirdir. DAAZ-2108, VAZ 2108 ve 2109 için 1.3 litrelik bir motorla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Solex 21083, 1,5 litrelik güç üniteleri için değiştirilmiştir. Aynı mekanizmalar, bir mikroişlemciye dayalı bir ateşleme sistemi ile VAZ 2110'un ilk bölümlerinden modellerle donatıldı. Klasik VAZ modellerinde "Solex" 21053-1107010 kuruldu. VAZ "Niva" modelleri, "Solex" 21073-1107010 mekanizması ile donatıldı. Şimdi bir enjektör tarafından değiştirildi.

cihaz

Karbüratör "Solex" 21073 tipiemülsiyon. Değişiklikler, temassız ateşlemeli motorlara ilk olarak kuruldu. Cihaz, gaz kelebeği valfleri ile donatılmış iki haznenin yanı sıra dozajlama sistemleri ile karakterize edilir. Ayrıca, cihazın ilk ve ikinci kameralar için geçiş sistemleri vardır. Bir rölanti sistemi var, ama sadece ilk kamera için.

sollex 21073 yorum

Mekanizma iki yarımdır. Alt - daha büyük - ve üst. Verilen yarısı doğrudan aygıtın durumundadır ve üst kısım bir karbüratör için bir kapaktır. Her haznenin altında mekanik bir sürücü tipi olan döner tipte kanatlar bulunur. Karbüratörün ilk bölmesindeki tepede hava beslemesi için bir sönümleyici bulunur. Isıtılmamış bir güç ünitesinin çalıştırılması için gereklidir. Bu parça, iç kısımya giden ve emme ile çalışan ve başlangıç ​​vakum sisteminden sorumlu kola bağlı bir kablo ile çalıştırılır.

Çalışma prensibi

"Solex 21073" aşağıdaki gibi çalışır. Benzin, giriş rakoru yardımıyla şamandıra odasına girecektir - yakıt aynı zamanda temizlendiği filtre ağından geçer ve iğne valfinden geçer. Şamandıralı oda iki bölümlüdür ve bölümler birbirine bağlanmıştır. Aynı miktarda benzin alacaklar. Bu tasarım, bu haznedeki vücut eğimlerinin yakıt seviyesi üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltır.

soleks ayarı

Bu daha kararlı bir çalışma sağlarmotoru. Hazne dolduğunda, iğne valfinin bir kısmına basan şamandıra, yakıtın hazneye erişimini bloke eder. Böylece mekanizmadaki sabit benzin seviyesi korunur. Daha sonra, şamandıra haznesinden, benzin, jetler içerisinden karıştırma gözlerine geçer. Hava, bu kuyulara emülsiyon tüpleri veya hava jetlerinde özel açıklıklar ile girer. Sonra benzin ve hava karıştırırlar. Sonuç olarak, bir yakıt karışımı oluşur. Cihazın büyük difüzörlerinin yanı sıra küçük de olsa düşecek. Bu ana dozlama odasıdır. Motorun çalışma moduna bağlı olarak karbüratörde çeşitli mekanizmalar ve sistemler başlatılabilir. Sahibi, yakıt karışımını zenginleştirmek için motoru "soğukta" çalıştırmaya çalıştığında, bir fırlatma cihazı davanın içine girer. Şoförü salondan başlıyor - bu emme.

karbüratör 21073

Tutamak maksimum uzatıldığında, havaİlk haznenin sönümleyici tamamen kapalıdır. Bununla birlikte, ilk odadaki gaz kelebeği valfi, başlangıç ​​aralığının mesafesine kadar açılır. Karbüratör "Solex" üzerindeki ayar vidası ile ayarlanır. Boşluğun ayarlanması rölanti hızını ayarlamanıza izin verecektir.

Başlangıç ​​sistemi

Bu mekanizma özeldirEmme manifolduna bağlanan boşluk. Ayrıca cihazda bir hava damperi ile bağlı bir diyafram ve bir çubuk vardır. Motor çalıştırıldıktan sonra emme manifoldunda bir vakum oluşur. Diyafram çubuğuna etki eder, böylece hava damperini açar. Emme kolu normal konuma döndürülürse, bu durum başlangıç ​​boşluklarında bir azalmaya neden olur.

sahada solex

Boşlukların parametreleri geometrik bağlıdırKolun özellikleri ve herhangi bir şekilde ayarlanmamıştır. İkinci odadaki gaz kelebeği valfine gelince, emme çekildiğinde, bloke durumdadır.

Boşta sistemi

Bu düğüm kaynağı sağlamak için gereklidir.mümkün olan en düşük hızda yanıcı bir karışım ile yanma odası. Bu sistem sayesinde, yük olmadığında güç ünitesi durmaz. Sistemdeki yakıt, ilk odadaki ana jetin üzerine düşecektir. Daha sonra oksijen ile karıştığı XX nozulundan, yakıt hava valfinden sisteme girer. Bu mekanizma, motorun rölanti devrinde yük olmaksızın sabit çalışmasını sağlar.

Ayrıca, yanıcı karışım, birinci hazneyegaz kelebeğinin altında bulunan özel bir kanal. Çıkış ağzına (XX) giden yakıt mekanizması, kaliteli bir vida ile kapatılmaktadır. Bu, karbüratörün özelliklerini ayarlayıp değiştirebilen bir ayar vidasıdır. Motorun "Solex 21073" mekanizmasındaki boş moddaki çalışması da bu eleman tarafından ayarlanır. Bu nedenle, XX modunda ilk kameranın gaz kelebeği boşluğu değeri belirlenir.

Diğer karbüratör meclisleri

Ayrıca mekanizmanın mekanizmasında hızlandırıcı bir pompa ve bir ekonomizer bulunur. Bu üniteler, yüklü koşullar altında çalışırken, motorun yakıt karışımı için tasarlanmıştır.

Şamandıra odasında seviye ayarı

Böylece Solex cihazına baktık. Karbüratörün ayarlanması, motorun mümkün olduğunca verimli çalışacağı ve aynı zamanda yakıt tüketiminin çok yüksek olamayacağı durumlarda optimum modu ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Önce motoru biraz çalıştırıp ısıtmanız gerekiyor. Ardından, yakıt hortumunu ve karbüratör kapağını çıkarın. Emiş kablosunu ayırdıktan ve kapağı cihazdan ayırdıktan sonra.

sollex 21073 1107010

Mümkün olduğunca doğru bir şekilde kaldırılmalı vedüzgünce, yüzeye zarar vermemek için. Daha sonra her odadaki mesafeyi ölçmek için cetvel veya pergel kullanılır. İniş uçaklarından benzinin kenarına kadar ölçmek gerekir. Bu boyut yaklaşık 24 mm olmalıdır. Daha büyük veya daha küçük ise, bu durumda şamandıra eğilerek parametre ayarlanır. Daha sonra cihaz yeniden monte edilir, motor açılır ve ısıtılır.

Boşta ayar

Birçok araç sahibi, yeni başlayanlar, daha sıksadece eski arabaları satın al ve karbüratörün nasıl doğru ayarlanacağını bilmiyorum. Sonuç olarak - güç kayıpları, yüksek yakıt tüketimi, değişken hız ve diğer problemler. Seviye ayarlaması başarıyla tamamlandıktan sonra rölanti ayarı yapılır. Bunu yapmadan önce motoru mufllamak tavsiye edilir. Çalışmak için düz uçlu bir tornavidaya ve zamana ihtiyacınız var. Mekanizmanın tabanında bir açıklık var. İçinde karışımın kalitesinden sorumlu bir vida var. Kadar gidebileceği kadar vidalanmış. Ancak, kesinlikle gayret etmeyin.

karbüratör nasıl ayarlanır

Sonra, en uç konumdan, vidaBeş dönüş için sökün. Daha sonra motor emiş olmadan başlar. Kalite vidasını sökün - karbüratör 21073 motor devrini ayarlayacaktır. Daha sonra eleman tekrar vidalanır. Güç ünitesi mümkün olduğu kadar stabil olana kadar döndürmek gerekir. Vidayı yavaşça döndürün. Motorun çalışması daha sessiz hale geldiğinde, bir turdan fazla olmamak kaydıyla bükülür. Sonuç olarak, rölanti hızı yaklaşık 900'dür. Fakat motor durursa, biraz genişler.

Sonuç

Bunlar, kurulum için en önemli kurallardır.karbüratör "Solex" ("Niva" da "yedi" ye gider, fark etmez). Ayar, rölanti hızını dengelemek için motorun çalışmasını iyileştirir. Bu karbüratör iyi, çünkü her koşulda minimum takım seti ile ayarlanabilir. Ama zaman geçiyor ve bu tip bir güç sistemine sahip araçlaroluyordaha az.

Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 2019

Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 2019

Related news

 • Yönetimde yönetim stilleri ve özellikleri
 • Tatil için hazırlık: çocuğun doğum günü için hangi yarışmalar yapılabilir
 • Yansıtıcı Elemanlar Yasası. Çocuk elleri ile giysiler üzerindeki yansıma elemanı

 • Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 57

  Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar


  Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 4

  Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 36

  Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 97

  Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 78

  Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 23

  Karbüratör Solex 21073: özellikleri, ayar 87