Kedi Beslemenin Altın Kuralları 2019

Kedi Beslemenin Altın Kuralları 2019 Kedi Beslemenin Altın Kuralları

Kedi Beslemenin Altın Kuralları

Kedi bakmak basit gibi görünse de birçok fedakarlığı beraberinde getirmektedir. Birçok kişi kedi beslemenin altın kuralları denildiğinde bu noktada bilinçsiz bir tavır takınır. Oysa burada öğrenmeniz gereken birçok detay olduğunu söylemeden geçmeyeceğiz. Ne kadar bilinçli olursanız kedinizin sağlığı o kadar iyi seviyeye gelecektir. Kedi sağlığı demek evde yaşayan müşterek insanların sağlığı demektir.

Buna beslenme açısından baktığımızda kedinize ekstradan bir özen göstermeniz gerektiğini belirtmek gerekiyor. Nitekim kedilerin bir formu tutturarak kondisyonlarını koruması gerekmektedir. Eğer gereğinden fazla beslenirlerse, beslenme öğünlerinde aldıkları kalori fazla olursa, aldıkları kaloriye kıyasla hareket etmezlerse form düşüklüğü beraberinde gelir. Dolayısıyla hantallaşma ve kilo alımı gözlenir.

Bu zaman içerisinde kedi hastalıklarına ve farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. O yüzden öncelikli olarak kedi kondisyonu nasıl korunur ya da kedinizin formunu nasıl korursunuz gibi konu başlıklarına değineceğiz.

Makale İçeriği

Kedinin Formu ve Kondisyonu

Kedinizin form durumu ve kondisyonu öncelikli olarak tartı alışkanlığından geçer. Bir kedinin sabit durması bir hayli zordur. Ancak beslenmesini dengelemek ve kedinizin için ideal bir düzen yaratmak için tıpkı tuvalet eğitimi gibi daha yavruyken tartıya alıştırılması gerektiğini belirtmeliyiz. Günümüzde kedilerin alışkanlıklarının yavru dönemindeyken oturduğunu her hayvan sever biliyor.

Kedinizin aldığı kalori miktarını hesaplamak ya da beslerken uygulanabilecek farklı stratejiler tabi ki form ve kondisyon için çok daha önemlidir. Ancak kedi beslemenin altın kuralları arasında yılda minimum 4 kez onu tartıya çıkarmanız kesinlikle vardır. Bunu alıştırmanız durumunda evde kendi imkânlarınızla yapabilirsiniz.

Kediler Nasıl Tartılır?

Kediler yavruyken tartıya çıkmaya alıştırılırsa ve bunu kısa zaman aralıklarında alışması amacıyla yaptırırsanız sorun yaşamazsınız. Büyüdükçe tartıyı önüne koyduğunuzda üzerine çıkıp duracağını hatırlayacaktır. Bu durumda kedinizin kilosunu ve geçtiğiniz dönemle aradaki farklı gözle görebilirsiniz. Çünkü şekil ve görünüş itibariyle kedilerin farklı türleri vardır. Doğal olarak görünüşüne bakarak bunu ölçümlememiz mümkün değildir.

Tartı konusunda alışkanlığı olmayan kedileri nasıl tartacağınızdan bahsetmek gerekiyor. Örneğin kediniz taşıyabileceğiniz bir ağırlıktaysa bu durumda şanslısınız. Çünkü kucağınıza aldıktan sonra kedinizle beraber tartıya çıkmanız yeterli olacaktır. Tartıda gördüğünüz sonucu hemen ardından kendinizi tartarak alacağınız sonuçtan çıkarınca elde edeceğiniz fark kedinizin kilosudur.

Eğer taşıyamayacağınız büyüklükte bir kediye sahipseniz tartma işlemini ancak veterinere götürerek yapabilirsiniz. Mevcut beslenme alışkanlıklarına kıyasla kedi beslemenin püf noktaları açısından öneriler alabileceğiniz bir ortam yaratılmış olacaktır.

Kedi Beslemenin Püf Noktaları

Kedi beslerken nelere dikkat etmeliyiz diye soranlar için bir kaynak oluşturmak en mantıklısı olacak. Zira herkes evde kedi beslemenin verdiği huzurdan bahsetse de kedi beslerken hem alışkanlık hem de teknik anlamda nelere özen göstereceğinizi bilmelisiniz.

 • Kedinizi Besleme Sıklığı

Kedinizi besleme sıklığınız onun yeme alışkanlıklarını belirleyen en önemli faktördür. Bu doğrudan yapılan yanlışlıkların temelinde yatar. Çünkü birçok kedi bakan insan mamasını ve suyunu sabit bir noktaya koyar ve bittikçe yeniler. Kedinin her mamayı gördüğünde yemesi ile sonuçlanan bu uygulama başlı başına bir hatadır.

Aynı zamanda kedi beslerken onun istediğinde değil, ona yeterli gelecek şekilde dengeli bir beslenme programı yaratmalısınız. Kediniz sizden mama istese dahi alıştırdığınız saatlerde, alıştırdığınız miktar ve öğünlerle beslemeniz gerekir.

 • Kedinize Verdiğiniz Öğün Miktarı

Kediler için 24 saatte bir beslenme uygun görülmektedir. Yani her gün tek bir öğünle geçer. Ancak veterinerler bunun yerine daha düzeyli bir işlem olan iki öğünü önermektedir. Bu işlemi yaparken yapılan en büyük hata ise kediye iki öğünde de tam miktar vermektir. Kediniz için yeterli olan miktar zaten 24 saatte vereceğiniz miktardır. Dolayısıyla iki öğüne böldüğünüzde miktarı doğrudan iki parçaya bölerek vermeniz gerekir.

Bu kedinizin formu ve kondisyonu için çok önemlidir. Ayrıca iki ayrı parçada vereceğinizden gece boyunca bir sonraki sabah öğününe kadar rahat bir uyku çekecektir.

 • Kediyi Besleyen Kişi

Bir diğer önemli husus ise kediye mamasını veren kişide bitiyor. Tek yaşayan birinin bu tip bir sorun yaşamayacağı aşikâr. Ancak aile ortamında bakılan kediler mama yönünden yanlış alışkanlıklara bürünebiliyorlar. Özellikle isteme ve yalvarma özelliğine sahip kedilerin bu bağlamda sorun yaşayacaklarına kesin gözle bakabiliyoruz. Kediyi tek bir kişinin beslemesi en doğru sonucu verecektir. Eğer birden fazla insan beslerse birbirinden habersiz olarak kediye mama verebilir.

Doğal olarak kediniz hiçbir mamayı geri çevirmeyecek, hepsini yiyerek kontrolsüz bir kalori ve kilo alımına sebebiyet verecektir. Sistemi oturtmanın en mantıklı yolu ise aile fertlerinden birisinin kediye mama veren kişi olarak belirlenmesidir.

 • Kedinizin Hareketleri

Evde bakılan kedilerin daha şişman olmasının sebebi düzenli mama ya da yemekten ziyade hareket kabiliyetlerini yitirmiş olmalarıdır. Her kedi oyuncudur ve bu oyunlarını farklı nesnelerle bizlere gösterebilirler. Ancak kısa sürede sıkıldıkları için farklı oyuncaklar ya da nesnelerle oynamasını, hareket etmesini sağlamalısınız.

Ses çıkartan, hareket eden ve bunları kendi kendine yapabilen oyuncaklar kedilerinizin dikkatini çekecektir. Dolayısıyla peşinden koşmasına, onu bir av olarak görmesine ve hareket etmesine yol açacaktır. Bu kedilerde kilo kontrolü içinde çok önemlidir.

 • Kedinizin Aldığı Kalori

Her kedinin ortak bir kalori miktarı olamaz. Burada yaş, cins ve diğer özellikler ön plana çıkar. En basitinden kısırlaştırılmış bir kediyle kısırlaştırılmayan bir kedi arasında dahi alınması gereken kalori farkı değişecektir. Doğal olarak bir veterinere giderek alınması gereken kalori miktarını belirlemenizde yarar var. Bu miktarı ölçerken her yiyeceği dahil etmeniz önerilir. Kuru mamalar en çok kalori barındıran yiyeceklerdir. Yaş mamalara göre neredeyse 3-4 kat daha fazla kaloriye sahiptirler.

Atıştırmalık krakerler ya da diğer besinler yine kalori ihtiyaçlarını karşılar. Bu hareket kabiliyetine ve gün içerisinde ne kadar hareketli olduğuna göre değişebilecek bir beslenme oranı olarak düzene sokulmalıdır.

 • Aynı Evde Çok Kedi Bakanlar İçin Kedi Besleme Kuralı

İki ya da daha fazla kedi bakıyorsanız onları beslemek sizin için yine kolay olabilir. Ancak işin aslı o kadar kolay değildir. İki kediniz için ortak bir noktaya mama koyduğunuzda hangi kedinin yediğini anlayamazsınız. Örneğin ikisi içinde belirlediğiniz kalori miktarını koydunuz. Ancak birisinin canı oyun oynamak istiyor. Dolayısıyla diğer kedi tüm mamayı yiyebilir. Burada çıkan sorun iki ana gruba bağlanır. Birincisi kedinizin birisi aç kalacaktır. Bir ikincisi ise diğer kediniz olması gerekenden fazla yiyecektir.

Bunu çözmenin altın kuralıysa farklı noktalarda, farklı saatlerde beslemektir. Bir kedinizle salonda oyun oynarken diğerini farklı bir odada besleyin. Aynı işlemi diğer kediniz için birkaç saat sonra tekrarlayın. Gün içerisinde farklı saat ve mekanlarda beslemeniz zamanla onlar içinde bir alışkanlık haline dönüşecektir.

Kedi Beslemenin Altın Kuralları 2019

Kedi Beslemenin Altın Kuralları 2019

Related news

 • Gül Hastalığı
 • Ekmeğin Küflenmesini Önlemenin Yolları
 • Plastik Şişelerden Nasıl Oyuncak Araba Yapılır
 • Tek kelimeyle burç yorumunuz
 • Tozlu tesettür yelek modelleri 2019

 • Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları


  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları

  Kedi Beslemenin Altın Kuralları