Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm 2019

Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm 2019
Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm


Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm

Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm

kepeğe doğal çözüm

kepeğe doğal çözüm

Kepek neden olur?

Kepek sorunu saç derisinin kuruması ve dökülmesi nedeni ile olur. Kepeğin geçmesi için saç köklerini nemlendirmek gerekir. Ayrıca tüketilen besinlere de dikkat edilmelidir. Kepek için öneriler şunlardır:

kepek nasıl önlenir?

Kepeğe ne iyi gelir: Kepeğe karşı çözümler

1 – Kepeğe karşı şampuan kullanmak:

Kepek için tedavi etmeye yönelik bir şampuandan yararlanmak önerilebilir. Kepek, saçı günlük şampuanlamaya rağmen dayanıklıdır ve kolay geçmez. Bu yüzden daha güçlü bir şampuan gerekmektedir. Kepeğe karşı çinko içerikli şampuan kullanmak denenebilir. Çinko, kepek ile mücadele etmek için yardımcı olur ve süpermarketler ile eczanelerde çinko bazlı kepek önleyici şampuanlar kolaylıkla bulunabilir. Bu şampuanların büyük bir çoğunluğu, saçı yıkarken iki kez 5-10 dakika kadar köpürterek kullanılması önerilir.

2 – Kepeğe iyi gelen bitkiler: Çay ağacı yağı kullanmak:

Çay ağacı yağı etkili bir şekilde kepek azaltabilir. Bu uygulama için, normal şampuan içine birkaç damla çay ağacı yağı karıştırılır. Kepek tedavisi bakımından uyumlu olan bu şampuan ile saç her zamanki gibi temizlenmek için yıkanarak kepeklerden arınır.

3 – Kepeğe iyi gelen şeyler: Karbonat:

Karbonat tozu düzenli kullanıldığı takdirde kepeğe neden olan mantara karşı mücadele eder. Bu uygulama için, su ile saç ıslatılır ve sonra doğrudan kafa derisi üzerine bir çorba kaşığı karbonat tozu sürülür. Ardından şampuan kullanmadan saç sade su ile yıkanır.

4 – Kepek için maske: Yumurta akı:

Kepek tedavisi için, kafa derisi üzerine iyice karıştırılmış yumurta akı sürülür ve gece boyunca açık olarak bekletilir. Ertesi sabah şampuan ile saç yıkanır. Kafa derisinde kepeklenme son bulana kadar bu uygulama haftada iki kez yapılmalıdır.

5 – Kepek sorunu için maske: Elma sirkesi:

Kepek tedavisi için elma sirkesi kullanmak çok faydalı olur. Elma, kepeğe sebep olan kafa derisi üzerinde PH seviyesinin dengesiz özelliklerini ayarlamak için yardımcı olur. Uygulama için, elma sirkesi ve su karıştırılarak denge sağlanan karışım doğrudan saçın üzerine püskürtülerek kullanılır. Karışımı durulamadan önce yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir.

6 – Kepeğe iyi gelen bitkisel yağlar: Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı kepek azaltmak için etkili olur. Bu doğrultuda kafa derisini besleyerek kepeklerin kuruyup lapa lapa dökülmesine yardımcı olur. Uygulama için, doğrudan kafa derisi üzerine üç çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı sürülür ve şampuan ile yıkamadan önce 60 dakika kadar emmesi için bekletilir.

7 – Kepek tedavisi için besin değeri yüksek gıdalar kullanmak:

Kepek tedavisi için besin değeri yüksek gıdalar ile düzenlenmiş sağlam bir rejim uygulanır. Ancak, doğru besin tüketmek için alternatif motivasyon gerekmektedir. Birçok çinko içeren besinler, omega-3 gibi doymamış yağlar, E ve B vitaminleri almak için tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir. Fakat bunun yanı sıra maya ve şekerden de kaçınmak gerekmektedir. Çünkü tüketilen mayalı, şekerli ve yağlı gıdalar kepek oluşmasına neden olan mantarın gelişmesine etkili olabilir.

8 – Stres kepek yapar mı?

Kepek tedavisi sırasında anksiyete bakımından gevşemek ve stresten uzak durmak hastalıklara karşı vücudu her bakımdan dirençli yapar. Aynı şekilde kepek tedavisi için de saç ve saç derisinin direnişleri bakımından farklı, aynı zamanda olumlu türde bir enerji verir.

9 – Kepek tedavisi için şekillendirici ürünleri sınırlı kullanmak:

Kepek tedavisi sırasında saç şekillendirici ürünlerinin kullanımına sınırlama getirmek gerekmektedir. Kullanılan saç spreyi, köpük ve jöle gibi ürünler bazı kişilerde kepek oluşmasına yardımcı olabilir. Bu ürünler ayrıca, kafa derisinde kuruma ve tahriş gibi olumsuz duyarlı tepkileri tetikleyebilir. Uzun süre kullanılan bir üründen sonra başka bir ürün kullanmaya başlanması ile kepek oluşması fark edilmesi durumunda, ürünün zararlı olduğu anlaşılır ve hemen kullanılması kesilmelidir. Bu özel durumlarda çay ağacı yağı ile uygulanan iyileştirici bir şampuan kullanılması tavsiye edilir.

10 – Kepek tedavisi için saçı düzenli yıkamak:

Kepek tedavisi sırasında düzenli olarak saçı yıkamak etkili olur. Kepek yağlı saçlarda gelişme göstermektedir. Bu nedenle saça düzenli şampuanlama yapmak, kepek ile mücadele etmek için yardımcı olabilir. Saçın yağlı ve kirli olması kafa derisinin pul pul kalkmasına neden olur. Bu yüzden saçı temizlerken cildin de temizlenmesi için kafa derisini şampuan ile ovmak tavsiye edilir.

Kepek için önerilen diğer faydalı ipuçları

– Temizleyici bazlı şampuanları kullanmaktan kaçınmak, bunun yerine çinko içerikli şampuan kullanmak.

– Saç yıkandıktan sonra durulama suyu olarak 3/4 bardak su ile 1/4 bardak beyaz sirke karışımı kullanmak. Bu karışım, kafa derisindeki asitleri düzenleyerek pul pul saça yapışan kepeklerin dökülmesini kolaylaştırır ve kafa derisinde rahatlama sağlar. Ancak bu sirkeli durulama suyunun sıcak olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca, beyaz sirke yerine elma sirkesi ya da limon suyu da kullanılabilir. Fakat limon suyu saçı hafif donuk gösterebilir.

– Tedavi için kepek önleyici şampuanları kullanmak, kafa derisinde parlak ya da sarı pul pul kızarıklıkları yok ederek kepek oluşmasını önler. Çeşitli farklı koşullar cildi tahriş ederek saç derisini olumsuz etkileyebilir. Bu durumda temel düşünce bir doktor ya da dermatoloğa başvurmaktır.

– Kepek sorunu olan kişilerin özellikle yaka bölgesi açık renk elbiseler giymesi önerilir. Böylece dökülen kepeklerin büyük çoğunluğu fark edilmez.

– Kepeklenmeyi önlemek için, saçın şampuan ile yıkanması sırasında soğuk su kullanılması tavsiye edilir.

– Kepeklenmeye karşı beslenme sırasında vitamin almak en iyi yoldur. B vitamini, çinko ve omega-3 ile zengin olan beslenme rejimi kepek oluşmasını önlemek için oldukça önemlidir.

– Çay ağacı yağı, kepek nedeni olan mantarın tedavisi için yardımcı olur ve kafa derisini besleyen antiseptik özellikleri vardır. Bunun için, satın alınan çay ağacı yağından 5-6 damla, bir şampuan içine konur ya da içeriğinde çay ağacı yağı bulunan bir şampuan kullanmak önerilebilir.

Uyarılar ve önlemler

– Bazı anti-kepek şampuanları, örneğin, selenyum sülfit ya da kömür katranı ihtiva eden şampuanlar saça renk katarak leke yapabilir.

– Birden fazla kepek önleyici ürün kullanmak, kafa derisinde kızarıklık duyulmasına neden olabilir.

– Kepek tedavisi sırasında 1 hafta içinde olumlu sonuç alınamaması durumunda tıbbi değerlendirme açısından mutlaka doktora gitmek gerekir. Kepeğe neden olan mantarın muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir.

– Kepek dökülmelerinde ya da diğer belirtilerinde fark edilecek bir iyileşme görülmemesi halinde kullanılan herhangi bir anti-kepek şampuanı ya da ilacın kullanımını hemen durdurmak gerekmektedir. Bu durumda mutlaka bir doktor ya da dermatologdan sorunu gidermek için yardım almak gerekir.

– Kepek oluşmaması için sodyum lauril sülfat (SLS) kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu maddeyi içeren şampuan, saç kremi, köpük, jöle gibi ürünlerden uzak durmak gerekir.

Kepek, sık görülen bir sorundur. Tüm bu bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir. Kepek sorunu sık yaşanması halinde bir cilt doktoruna gidilmelidir.

Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm 2019

Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm 2019
Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm


Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm


Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm


Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm


Kepek İçin Ne Yapılır: Kepeğe Doğal Çözüm