Kot Pantolon Satın Alma Rehberi 2019

Kot Pantolon Satın Alma Rehberi 2019
Kot Pantolon Satın Alma Rehberi


Kot Pantolon Satın Alma Rehberi

Zamansız ve her tarza uyan bir parça jean pantolon. Eğer kendinize uyan bulursanız uzun yıllar giyebilirsiniz. Peki yeni bir kot pantolon satın almadan önce nelere dikkat etmeli? Vücut tipi, jean pantolon kesimi, markası, modeli, son trendler...? İşte jean alışverişi öncesi bilmeniz gerekenler... Sadece kadınların değil, erkeklerin dolaplarının da vazgeçilmezidir,

Zamansız ve her tarza uyan bir parça jean pantolon. Eğer kendinize uyan bulursanız uzun yıllar giyebilirsiniz. Peki yeni bir kot pantolon satın almadan önce nelere dikkat etmeli? Vücut tipi, jean pantolon kesimi, markası, modeli, son trendler…? İşte jean alışverişi öncesi bilmeniz gerekenler…

Sadece kadınların değil, erkeklerin dolaplarının da vazgeçilmezidir, kon pantolonlar. Jean pantolonlar ile spor, bohem veya şık bir stil de oluşturabilirsiniz. Bu stilleri oluşturmanın kurallarından biri doğru parçalarla kombinlemek olduğu gibi, vücut tipinize uygun, doğru kumaş ve kesime sahip kot pantolonu giymek de oldukça önemlidir. Uzun yıllar giydiğimiz böylesi kilit bir kıyafeti satın alırken aslında seçici davranmakta fayda var. Sık giydiğimiz parçalarda kaliteli ve doğru modellere yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum. Peki yeni bir kot pantolon satın almadan önce nelere dikkat etmeli? Vücut tipi, jean pantolon kesimi, markası, modeli,kadın modasıson trendleri…? İşte jean alışverişi öncesi bilmeniz gerekenler…

Kot Pantolon Satın Alma Rehberi

1- Vücut ölçüsüne uygun olanı bulun.

Aslında stil sahibi bir kadının en önemli kuralı “beden ölçülerinde giyinmek!” olmalı. Zayıflarım diye bir küçük bedeni alıp içine girmeye çalışmayın örneğin. Kot pantolon satın alırken bel ölçüsü önemli ve düzeltilmesi zor bir kriterdir. Eğer vücuda tam olarak oturan, skinny jean satın alacaksanız ve likralı bir kot kumaşına sahipse bir beden küçük tercih edilebilir. Çünkü kot kumaşı içerisinde streç lifler zamanla yıpranır ve bu yüzden pantolon bir miktar bollaşır. Günlük kullanım için klasik ve içerisinde rahat edeceğiniz bir kot modeli satın alacaksanız belinin tam bel oyuntusunda olmasına özen gösterin derim. Çünkü böylelikle vücut proporsiyonunuzu daha doğru şekilde kullanmış olursunuz.

1 kot pantolon satin almadan once jean pantolon denim pantolon_mini

Kot Pantolon Satın Alma Rehberi

ispanyol paça kot modelleri_mini

Normal bel, düşük bel veya yüksek bel… Bunların içerisinde zaman zaman kararsız kalabiliyoruz. Eğer bir trendi takip etmek adına üzerinize yakışacağını düşündüğünüz bir kot modeli satın alacaksanız iki kere düşünün derim. Çok basit bir kural var ki, eğer bacak boyunuz kısaysa düşük bel pantolonların pek size göre olmadığını bilmelisiniz. Normal bel ve yüksek beller tam size göre. Aksine bacak boyu uzun olanlar da yüksek bel pantolonları giyme konusunda iki kere düşünmeliler.

Çok sık giydiğimiz kot pantolonlarda vücut proporsiyonunu olumsuz etkileyen seçimler yaptığımız zaman insanlar kilolu olmasanız da sizi kilolu olarak akıllarına kazıyabilirler.

Kot Pantolon Satın Alma Rehberi

2- Kot boyu ayarlanabilir.

Sizler de iyi biliyorsunuz ki kotlar üzerinde en kolay değişiklik paça boylarında yapılıyor. Ancak bazı kot pantolon modellerinin de üstünüze giydiğiniz zaman durması gereken bir paça boyu oluyor. Örneğin, skinny jean yani dar kot pantolon giyiyorsanız paça boyu bilek kemiğinde veya hemen üstünde bitmeli. Diğer yandan ispanyol paça kot pantolonlar veya geniş paça kot pantolonların paça boyu ayakkabı topuğunu kapatacak uzunlukta olmalı. Uzun boylu değilseniz dar kotları ve bol paça kotları yüksek topuklu ayakkabılar ile giymek avantajınıza olacaktır.

2 kot pantolon satin almadan once jean pantolon denim pantolon_mini

Kot Pantolon Satın Alma Rehberi

3- Kot kesimi ve yıkamaya dikkat edin.

Vücudunuzda beğenmediğiniz yerleri gizlemek ve siluetinizi doğru şekilde ortaya çıkarmak için tercih edeceğiniz kot kesimi, kot yıkama şekli oldukça önemlidir. Koyu renk, klasik kesime sahip ve uzun paçalı kotlar bacaklarınızın daha ince,uzun görünmesine yardımcı olur örneğin. Diğer yandan bel bölgenizde fazlalıklarınız varsa bu bölgeyi toparlayacak, yüksek bel pantolonlara yönelebilirsiniz. Boyunuzun daha uzun görünmesini istiyorsanız ispanyol paça pantolonlar ve paçaların altından gözükmeyen yüksek topuklu ayakkabılara yönelebilirsiniz. Bunlar vücut tiplerine göre önerilen genel yönlendirmeler olmakla birlikte ben yine de her modeli üstümde görmeyi tercih ediyorum. Bana olmaz dediğim bir kot pantolon modeli gerek rengi, gerek likralı kumaşı yüzünden yakışıp beni yanıltabiliyor. Elbette bunun aksi de mümkün!

Ayrıca aşağıdakiler de aklınızda bulunsun,

  • Bol kesimleri jean pantolonların sizi olduğunuzdan kilolu gösterir.
  • Düşük bel jean giyiyorsanız iç çamaşırınızın da düşük bel olmalı
  • Koyu renk kot pantolonların daha şık ve zayıf görünüm verir.
  • İspanyol paça pantolonların paçaları dizden aşağı doğru bollaşmaya başlamalı
  • Kot pantolonların arka cepleri küçük ve yukarıdaysa popoyu olduğundan büyük gösterecektir.

3 kot pantolon satin almadan once jean pantolon denim pantolon_mini

Kot Pantolon Satın Alma Rehberi

4- Tüm markaları araştırın.

Her kot markasının kesimi, kullandığı kor kumaşı, yıkama şekli ve hatta beden ölçüleri bile farklı olabiliyor. Böyle olunca bir markada beğenmediğiniz bir model, diğer markada tam üstünüze göre yaratılmış görüntüsü verebilir. Zaman içerisinde bir veya bir kaç marka sizin için öne çıkacaktır. Ancak bu seçimi yaparken kot pantolon yıpranma süresini de göze alın. İyi ve pahalı marka her zaman en iyisidir demek de değildir. Çünkü iki yıkama sonrası dikişleri atan bir kot pantolon sizin için ölü bir yatırımdır!

yırtık kot pantolon_mini

5- Kendinizi iyi tanıyın ve size olana sadık kalın.

Eğer tam size göre olduğunu düşündüğünüz bir kot pantolon modeli bulduysanız rahat etmek adına hep benzer olana yönelmekte fayda var. Son trendleri takip etmek önemli olsa da stil sahibi olmak demek kendine yakışanı giymeyi tercih etmektir.

Kot Pantolon Satın Alma Rehberi 2019

Kot Pantolon Satın Alma Rehberi 2019
Kot Pantolon Satın Alma Rehberi


Kot Pantolon Satın Alma Rehberi


Kot Pantolon Satın Alma Rehberi


Kot Pantolon Satın Alma Rehberi


Kot Pantolon Satın Alma Rehberi


Kot Pantolon Satın Alma Rehberi


Kot Pantolon Satın Alma Rehberi


Kot Pantolon Satın Alma Rehberi