Madame Pompadour dönemi Fransa 2019

Madame Pompadour dönemi Fransa 2019

Madame Pompadour dönemi Fransa 57 18.02.2019, 14:15

Madame Pompadour dönemi Fransa

Kadınların bazen Fransa’yı yönettikleri fark edildi.Başka bir filozof ve yazar Bernard de Fontenelle, ve tam olarak 100 yıl yaşamış ve hayatında birçok şey görmüş olan, güvenilebilir. Krallığın en canlı hükümdarı Madame Pompadour'du (1721-1764), ki bu aynı zamanda onun israfı için öfke dolu bir fırtınayı kışkırttı. Bu muhteşem kadın kimdi ve ülkenin sakinlerinin kaderini kıstırmasını sağlayan şey neydi?

Madam Pompadour

Madam Pompadour onun sırrını hazine ettiKökeni, bu nedenle tarihçilerin soykırım köklerinin dibine ulaşması zordur. Jeanne-Antoinette Poisson, bir görevli olan eski bir ayak adam ailesinde doğdu. Daha sonra babam kızdı ve koşuya koştu. Ancak, küçük Jeanne'nin kaderi, belirli bir Norman de Tournem'e - bir asilzade ve finansçiye - merakla ilgi duyuyordu. Kendisi, babası Jeanne, vaftiz babası ya da gerçek bir babası, efendilerin iddia ettiği gibi, efendinin en sevdiği aşiret aşkının meyvesi olduğunu ima eden, efendisi kimydi? Bu bağlamda, belgeler açık bir cevap vermemektedir.

Ancak, madam hakkında değişmez gerçekPompadour kendini anlatmaktan hoşlanıyordu, çingene kralla gelecek 9 yaşındaki bir kızın geleceğini tahmin ediyordu. Bu kehanet Jeanne'nin yaşam için kurulumunu sağladı. Louis XV ile tanışmadan önce uzun ve dikenli bir yoldan geçerek, tüm rakiplerin elenmesi ve Versailles'deki sağlam bir temelden dolayı, favori, çingene unutmuyor ve günlerinin sonuna kadar kirasını ödedi. Mükemmel bir eğitim almış olan Jeanne, patronunun bir yeğeni ile evlendi. Damat çirkin, ama zengin ve en önemlisi soyluydu. Kızlık Poisson mutlulukla Madame d'Etiolle'ye dönüştü.

Madame de Pompadour

Ama Madam Pompadour, elbette daha da yükseldi. Üst dünyaya ulaştıktan sonra, mahkemenin tüm dedikodularını, hükümdarların alışkanlıklarını ve tutkularını öğrendi. O zaman, Fransa hükümdarı Duchess de Chateauroux tarafından taşındı. Zamansız ölümü bekledikten sonra, Madame d'Etiolle harekete geçti. Masquerade Ball'da, 35 yaşındaki Louis ile tanışacak kadar şanslıydı. Genç güzelliği ona uygun bir izlenim yaratmadı - ilk görüşte aşk işe yaramadı. Daha sonra girişimci Jeanne kraliyet kutusunun karşısında tiyatroda bir yer aldı. Ama performansı izleyen kraliyet apartmanlarındaki gece, kralı "çırpmak" değildi.

Sonra Jeanne her şeyi yaptı: gizlice kralın yatak odasına gizlice girerek melodramatik bir öykü çaldı, diyor ki, sevgilisini görmek için başını riske ediyor ve kıskanç bir eşin ellerine düşmeye hazır. Ancak bu hareket, hükmedilmiş hükümdarı cezbetmiştir: bu hükmü kovmak yerine, karısının mahkeme hanımının pozisyonunu ve biraz sonra da markizin adını vermiştir. Madam de Pompadour, yalnızlığının güzelliğinin, Louis'in kalbine bağlanması için yeterli olmadığını fark etti, bu yüzden prensin güzel sanatlara olan tutkusunu bilerek patronaja çarptı. Onun oturma odasında Moliere, Montesquieu, Bushardon, Fragonard ve Aydınlanma'nın diğer figürleri vardı.

Marquise de Pompadour

Marquis de Pompadour neydi? O dönemin portreleri, köylü görünümlü kırmızı yanaklı bir sarışındır, ancak bu, zamanın modasına bir övgüden başka bir şey değildir. Çağdaşlıkların sözlü tasvirleri bize, kahverengi saçlı ve gözlerinde anlaşılmaz bir renk olan düşük boylu bir kadının görüntüsünü çizer. Görünüşü Fransa'daki Cizvit düzenini yasaklamasına, devleti Prusya'dan uzaklaştırmasına ve Avusturya'ya yaklaştırmasına izin verdi. Kralı metresi, o sadece 5 yıl kaldı, ama favori 20 kadar kaldı!

Madame Pompadour dönemi Fransa 2019

Madame Pompadour dönemi Fransa 2019

Related news

 • Sodalı Peynirli Börek
 • Karanfil Yolu Lif Modeli Yapılışı Videolu
 • HER YAŞA UYGUN ROMANTİK BERE TIĞLA
 • Tunusta ne gibi bir deniz var acaba
 • Alexey Suvorov - Khabarovsktan fotoğrafçı

 • Madame Pompadour dönemi Fransa 76

  Madame Pompadour dönemi Fransa


  Madame Pompadour dönemi Fransa 21

  Madame Pompadour dönemi Fransa 29

  Madame Pompadour dönemi Fransa 84

  Madame Pompadour dönemi Fransa 33

  Madame Pompadour dönemi Fransa 95

  Madame Pompadour dönemi Fransa 81

  Madame Pompadour dönemi Fransa 41

  Madame Pompadour dönemi Fransa 87

  Madame Pompadour dönemi Fransa 10

  Madame Pompadour dönemi Fransa 75

  Madame Pompadour dönemi Fransa 68

  Madame Pompadour dönemi Fransa 23

  Madame Pompadour dönemi Fransa 6

  Madame Pompadour dönemi Fransa 59

  Madame Pompadour dönemi Fransa 14