Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri


Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

magnezyum eksikliğinin belirtileri

magnezyum eksikliğinin belirtileri

Magnezyum eksikliği neden olur?

Magnezyum mineral olarak yeryüzünde sekizinci ve insan vücudunda dördüncü en bol mineraldir. Vücutta 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonlarda yer alır ve her hücre tipinde mevcuttur. Vücuttaki tüm magnezyum, yaklaşık olarak 50 ile 60 oranında kemikte saklanır ve sadece küçük bir miktarı kan içinde bulunur. Bu besin, sağlıklı kemikler, kan basıncının düzenlenmesi, dinlendirici bir uyku, iyi bir kan dolaşımı, uygun sinir işleyişi, güçlü bir bağışıklık sistemi, kalp sağlığı, kas sağlığı, D vitamini ve karbonhidrat açısından uygun sindirim emilimi için özellikle çok önemlidir.

Magnezyum eksikliği belirtileri:

Magnezyum eksikliğinin bazı erken belirtileri içerisinde, uyuşukluk ve karıncalanma, kas krampları ile anormal kalp ritimleri bulunmaktadır. Ayrıca, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, astım, uykusuzluk, migren, anksiyete gibi durumlarla ilişkili panik atak, fibromiyalji, kronik bel ağrısı, kas-iskelet sistemi bozukluğu gibi rahatsızlıkların da nedeni olabilir. Çalışmalar çoğu insanın yeterli magnezyum almamasından dolayı vücutta bu mineralin eksik olabileceğini göstermiştir. Magnezyum eksikliğinin birkaç nedeni içerisinde sağlıksız beslenme, aşırı alkol alımı, kötü kontrollü diyabet, aşırı ya da kronik kusma ve uzun vadeli ishal vardır. Magnezyum için önerilen beslenme yardımı, yaş, cinsiyet ve kadının hamile ya da emzirme durumunda olup olmadığı göre değişir.

Magnezyum eksikliği nelere yol açar?

1 – Magnezyum eksikliği kas ağrısı:

Düzenli yaşanan kas spazmları ve krampları, aynı zamanda magnezyum eksikliğinin göze çarpan belirtileri arasında ilk sıralarda yer alır. Magnezyum kas sağlığı için çok önemlidir. Güçlü kasları korumak ve krampları önlemek için yardımcı olan kalsiyumun yeniden alımı açısından vücudu uyarır. Aynı zamanda uygun kas işleyişi için kritik olan potasyum emilimini de arttırır. Buna ek olarak, beyin ve sinir sisteminde ağrı reseptörlerini bloke ederek kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Sık sık kas krampları yaşayan kişilerin vücuttaki magnezyum seviyesini kontrol ettirmesi gerekir. Sık kas seğirmesi ve özellikle göz seğirmesi, aynı zamanda magnezyum eksikliği nedeni ile olabilir.

2 – Magnezyum eksikliği baş ağrısı yaparmı?

Sık sık migren atakları eğilimlerinin nedeni magnezyum eksikliği olabilir. Aslında, baş ağrısı ile ilgili 1989 yılında Baş ve Yüz Ağrı Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre düşük magnezyumun beyinde migren ataklarının mekanizmasında önemli bir faktör olduğu sonucuna varılmıştır. Gebelik sırasında migren tedavisi büyük dikkat gerektirir. Magnezyum bakımından güçlü reçeteli ilaçlar daha güvenli bir seçim olabilir. Sinir İletim Dergisi’nde yayımlanan 2012 yılındaki bir çalışmada, tüm migren hastalarının magnezyum ile tedavi edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu durum, menstrüel migren tedavisinde yararlı olabilir.

3 – Magnezyum eksikliği hangi hastalıklara yol açar: Anormal kalp ritimleri:

Düzensiz ve anormal kalp ritimleri, vücutta düşük magnezyum olduğunu gösteren klasik belirtilerden biridir. Bu mineral, düzgün kalp işleyişi için çok önemlidir ve ritmik kalp aktivitesini destekler. Hatta vücutta düzgün kan dolaşımını sağlamaya yardımcı olur. Buna ek olarak magnezyum, hücre zarlarından kalsiyum ve potasyum iyonlarının taşınması sırasında normal kalp ritmi için önemli bir işlem olmaktadır.

4 – Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır: Anksiyete, depresyon ve huzursuzluk:

Aniden ve bilinen herhangi bir nedeni olmaksızın meydana gelen depresif uyuşukluk, huzursuzluk ve sinirlilik hissi beslenme yetersizliği gibi nedenlerden oluşan magnezyum eksikliğinden olabilir. Bu mineral kişiye sakin ve rahat bir duygu katar. Tıbbi Hipotez dergisinde 2006 yılında yayınlanan bir çalışmada, magnezyum eksikliğinin depresyon, davranış bozuklukları ve sinirlilik nedeni olabildiği belirtilmiştir. Kişinin magnezyum seviyesinin artırılması, sinirliliği hafifletmek, anksiyete, huzursuzluk ve genel sıkıntıyı azaltabilir. Buna ek olarak, depresyonun etkilediği uyku dengesizliğini engelleyerek sağlıklı uyku için yardımcı olur.

5 – Magnezyum eksikliğinde ne olur: İştah kaybı:

Vücuttaki düşük magnezyum seviyesi iştah kaybına neden olabilir. Magnezyum, vücutta proteinler, yağ ve karbonhidrat kullanılırken sindirimin emilimi için yardımcı olur. Minerallerin emilimi olmadan, sindirim sistemi düzgün çalışmayarak iştahsızlık, bulantı kusma ve kilo kaybına neden olur.

6 – Magnezyum eksikliği neye yol açar: Açıklanamayan yorgunluk ve güçsüzlük:

Magnezyumun hafif bir eksikliği bile yorgunluk ve genel halsizlik nedeni olabilir. Kişinin fiziksel ya da kas gücü eksikliği yaşaması ve normal günlük aktivitelerini gerçekleştirirken içine biraz fazladan çaba koymak gerektiği görülebilir. Magnezyum, metabolizmayı artırırken yorgunluk ve halsizlik ile mücadele etmek için yardımcı enerji bakımından önemli bir rol oynamaktadır. Buna ek olarak, bu önemli besin vücuda enerji sağlamaya yardımcı kalsiyum, potasyum, fosfor, bakır, C vitamini ve çinko gibi diğer mineraller ile birlikte metabolizmayı düzenler.

7 – Yüksek kan basıncı:

Çalışmalara göre, magnezyum kan basıncını düşük seviyelerde tutar. Aynı zamanda hipertansiyon olarak bilinen yüksek tansiyon için katkıda bulunur ve olumlu etki göstermektedir. Hipertansiyon dergisinde yayınlanan 2006 yılındaki bir çalışma, magnezyum eksikliğinin kan basıncının yükselmesine neden olduğunu belirtmiştir. Magnezyum kan damarlarını yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olarak düz kasları rahatça çalıştırmaktadır. Buna ek olarak, bu mineral uyku ve gevşeme yardımları bakımından teşvik etmektedir. Düşük magnezyum düzeyi, vücutta düşük potasyuma yol açabilir. Potasyum ise kan basıncını kontrol altında tutmak için önemli bir besindir.

8 – Uyku eksikliği ile mücadele:

Sık olarak uykuya dalmakta zorluk çekmek ya da birkaç saat uykudan sonra kişinin kendini dinlenmiş hissetmemesi, vücudun yeterince magnezyum almıyor olmasından kaynaklanabilir. Magnezyum, dinlendirici bir uykuya katkıda bulunarak beden ve zihin dinlenmesi için yardımcı olan, aynı zamanda nihai gevşeme sağlayan bir mineraldir. Magnezyum eksikliği, beyindeki gama-aminobutirik asit (GABA) reseptörlerinin düzgün çalışmasını etkiler. GABA, uyku keyfini huzurlu bir duruma geçişini sağlayan nörotransmiter olmaktadır. Tıp Bilimleri Araştırma Dergisi’nde yayınlanan 2012 yılındaki bir çalışmada araştırmacılar, yaşlılarda son derece etkili olan primer uykusuzluk için magnezyum takviyesinin etkisinin görüldüğü belirtilmiştir. Magnezyum takviyeleri, ısı, uyku etkinliği, uyku süresi ve uyku başlangıçlı gecikme ile sabah erken uyanma gibi uykusuzluğa öznel önlemleri geliştirmek açısından yardımcı olmuştur.

9 – Hafıza kaybı ve konsantrasyon eksikliği:

Öğrenme ve bellek gibi magnezyum seviyesinden etkilenen temel beyin fonksiyonları bulunmaktadır. Aslında, magnezyum sinir sisteminin işleyişi için hayati önem taşır ve öğrenme yeteneklerine, çalışma belleği ile kısa ve uzun süreli bellek üzerinde doğrudan etkisi vardır. Aynı zamanda dikkat süresi arttırır ve zihinsel karışıklığı azaltır. Nöron dergisinde yayınlanan 2010 yılındaki bir çalışma, magnezyum artışı ile beyinde öğrenme ve hafıza fonksiyonlarını iyileştirdiğini göstermektedir. Düşük magnezyum düzeyi sırayla parkinson, multipl skleroz ve alzheimer riskini artırır ve beyinde ağır metal birikimine katkıda bulunabilir.

10 – Kötü vücut kokusu:

Aniden çok terleme ve hoş olmayan bir vücut kokusu olması, vücuttaki düşük magnezyum seviyesi nedeni ile olabilir. Magnezyum, ter bezlerini kontrol eder ve aktivitesi için yardımcı olur. Koku üreten kimyasalları nötralize eder. Hatta aşırı terleme için gece tedavisi ile yardımcı olur. Magnezyumun diyetindeki dengesizlik genel olarak aşırı terlemeye katkıda bulunabilir. Ancak araştırmalar bu alanda yoksundur. Kötü vücut kokusu ile mücadele için, magnezyum açısından zengin gıdalar yemek ya da bir doktora danışarak bir ek katkı almak önerilebilir. Tabi bunun yanı sıra, kötü vücut kokusu için hijyene de dikkat etmek gerekmektedir.
Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri


Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri


Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri


Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri


Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri


Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri


Magnezyum Eksikliği Nedir: Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri