Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 2019

Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 2019
27.06.2019

Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 88

Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var

09:14 30.07.2019(Güncellendi 09:41 30.07.2019)URL'yi kısaltın

Bilim insanları dünyanın dışında bir yaşam umudunu araştırıp Mars’ta koloni kurmayı düşünürken sonuçları yeri yayımlanan bir araştırma, uzayın insan sağlığı açısından uygun olmadığını ortaya koydu.

Sonuçları Scientific Reports dergisinde yayımlanan araştırmaya göre uzayın derinliklerindeki radyasyon, insanların kardiyovasküler sistemine zarar veriyor. Araştırmada uzaya giden astronotların kalp krizinden ölmesine neden olarak bu radyasyon gösteriliyor. Hatta yedi Apollo astronotundan üçünün kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklardan yaşamını yitirdiği kaydedildi. Araştırmayı yapan ekipte bulunan Florida State Üniversitesi'nden Profesör Michael Delp, uzaydaki radyasyonla ilgili henüz çok şey bilmediklerini ancak mevcut bilgilerin bile insan sağlığını etkilediği yönünde verileri ortaya koyduğunu kaydetti.

ETKİSİ 20 YIL SONRA ÇIKABİLİR

Yapılan araştırmada yapay uzay ortamında 6 ay boyunca tutulan farelerin (bu, insan hayatında 20 yıla tekabül ediyor) atardamarlarında hasar tespit edildi ve kardiyovasküler rahatsızlıklar saptandı. Bilim insanları insanların da fareler gibi aynı radyasyona maruz kaldığını açıkladı. Profesör Delp, bunun da uzayın derinliklerinin insanın damar sağlığı için zararlı olduğunu söyledi. NASA da şu anda, Mars'a insan gönderilmesi konusunda uzun süreli uzay uçuşunun insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Yuri Gagarin
© Sputnik /
AY'A GİDEN 8 ASTRONOT KALP DÜZENSİZLİĞİNDEN ÖLDÜ

Apollo görevlerinde derin uzay yolculuğu yapan 24 farklı astronot bulunuyor. Bu astronotlardan sekizi bugün hayatta değil. Michael Delp ve araştırmacı grubu bu astronotların %43'ünün kalp hastalıkları nedeniyle öldüklerini tespit etti. Bu oran yalnızca alçak dünya yörüngesindeki uzay istasyonlarına yolculuk yapan astronotlara göre yaklaşık 5 kat daha fazla.

Araştırmanın çok küçük bir veri grubu üzerinde yapıldığını hatırlatan Profesör Michael Delp,"Bu sonuçları paylaşmamızın önemli olacağını düşündük; zira derin uzay yolculuklarının insan vücudu üzerinde sanılandan çok daha büyük yan etkileri olabileceği ihtimalini göz ardı etmek büyük bir yanlış olur." ifadelerini kullandı.

MARSA KOLONİ PROJELERİ TAM GAZ SÜRÜYOR

Apollo 11 görevinde Ay'a ayak basan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'le birlikte Apollo 12, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 ve Apollo 17 olmak üzere toplam 6 farklı görevde 12 farklı astronot Ay yüzeyinde yürümüşlerdi. Ancak NASA'nın 60'lı ve 70'li yıllarda gerçekleşen Apollo görevlerinden bu yana hiçbir astronot derin uzay yolcuğuna çıkmadı.

Uzay yolculukları için sessiz geçen bu 44 yılın ardından artık hem dünyanın ileri gelen uzay ajansları hem de SpaceX gibi bir özel şirket Dünya'yı terk etmek için kolları sıvadı. Rusya, Çin ve Avrupa Uzay Ajansı yakın zamanda Ay'a astronot göndermeyi planlarkan NASA ve SpaceX ise kızıl gezegen Mars'ın yüzeyinde adım atmayı hedefliyorlar.

Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 2019

Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 2019

Related news

 • RENKLİ TAVŞAN DİŞİ ÖRGÜ MOTİFİ YAPIMI
 • Yaraların temel özellikleri ve sınıflandırılması
 • Toplumsal tabakalaşma
 • Hindistan Cevizli Rulo Pasta
 • Kaşifler için İstanbul turu rehberi

 • Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 31

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var


  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 76

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 87

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 36

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 35

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 92

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 10

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 31

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 88

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 50

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 97

  Mars kolonicilerine kötü haber: Uzayda kalp krizi riski var 5