Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeriMatt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri

25.05.2019

Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 39

Matt Busby, FC Manchester United'ın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri

Matt Busby, futbolu seven herkese tanıdık bir isim. Gerçekten de, bu isimle bilinen bir kişi gerçek bir efsane. Ve bu yüzden sadece bunu anlatmak gerekiyor.

Matt Busby

İskoç efsanesi

Sir Alexander Matthew Busby 26 Mayıs 1909'da doğduİskoçya'da yıl. İngiliz İmparatorluğunun emriyle ünlü bir futbolcu ve teknik direktördü. Büyük şöhret, takımın baş antrenörü olarak, 1945'ten 1969'a kadar ve daha sonra bir yıl sonra 1970'ten 1971'e kadar uzanan “Manchester United” ı aldı. Liderlik takımının süresi boyunca "MU" koçları listesinde ikinci sırada yer alıyor. Sadece 2019 yılında Busby'nin kaydı Sir Alex Ferguson tarafından yenildi. Bu adamın liderliğinde, "MJ" 27 yıldır var.

Alexander Matthew en iyilerinden biri olarak kabul edilirfutbol tarihi boyunca antrenörler. The Times'ın resmi versiyonuna göre savaş sonrası dönemin en iyi liderlerinin ikinci çizgisinde. Ayrıca tüm ulusların ve zamanların en iyi antrenörleri listesinde (Futbol Pantheon versiyonu) 11. sırada yer alıyor.

Bir futbol kariyerinin başlangıcı

Matt Busby, Litvanya kökenli bir Katolik ailesi olan Orbiston adlı bir maden köyünde doğdu. Birinci Dünya Savaşı sırasında bütün amcaları ve babası önden öldürüldü.

Kariyer genç futbolcu iyi bilinen başladıBugün kulüp "Manchester City". 1933'te finalde FA Kupası'nda oynadı, ancak takımı kaybetti. Ama gelecek yıl kazanıldı.

Baş antrenör olan George Patterson"Liverpool", oyuncuyu 1936'da 8 bin liraya satın aldı. Scot'un ilk maçında başarısız oldu - minimum skorla kayıp. Ancak bir ay sonra genç futbolcu yeni takım için ilk golünü attı. Sonra oyun 2: 2'lik skorla sona erdi.

İlk maçlardaki Matt kendini iyi gösterdi. Kısa bir süre sonra "üs" Robert Savage'dan çıktı ve neredeyse her oyunda sahaya çıkmaya başladı - art arda üç yıl! Güvenilir ve istikrarlı bir oyun gösterdi. Ve "Liverpool" un kaptanı olmasını sağlayan bu niteliklerdi.

Bu arada Busby, çekilen pozisyondan başladıileri, ama sonra orta saha oyuncusu oldu. Tom Bradshaw ve Jimmy McDougall ile birlikte mükemmel bir demet oluşturdular. Birçok kişi, bu kulübün tarihindeki en iyi orta saha çizgisi olduğunu savundu.

Manchester United

Askeri yıllar

Matt sadece iyi bir "Liverpool" değildifutbolcu O hala büyük bir mektubu olan bir adamdı. Örneğin, 1939 yılında, Mayıs ayında, takım Bob Paisley geldi - "Bishop Auckland" FC arasında oyuncu Matt yeni kulübünde yeni gelen çökmesini sağladı, sonra da arkadaş oldu. Ve bu arkadaşlık onun ölümüne kadar sürdü. Ve en ilginci, hiç kimse o zamanlar sanırdım ki güçlü dost ilişkiler - Gelecekte İngiliz futbolunun tarihindeki en büyük antrenörler olacak iki kişi arasında bir dostluk.

Her şey güzeldi. İkinci Dünya Savaşı gelene kadar. Birçok "Liverpool" oyuncular gibi Busby savaşa gitti. Matt Kraliyet Piyade Alayı Liverpool oturdu. Ancak savaş sırasında sahada oynamaya devam etmek için devam etti. o tişörtler oynadığı üç kez "Chelsea" de oyuncu olarak aşağıdaki komutları çıktı: "Hibernian" "Bournemouth", "Brentford", "Okuma" ve "Middlesbrough".

1933'te 4 Ekim'de İskoç futbolcusu düzenlendiUlusal milli takımı için ilk (ve tek söylemek gerekir) resmi maç. Sonra takımı Galler'e kaybetti. Skor 2: 3'tü. Savaş sırasında Busby yedi kez daha milli takımın bir oyuncusu olarak sahaya çıktı (sadece gayri resmi maçlarda).

İskoç futbolcu

Eğitmenin etkinlikleri

Savaş bittiğinde, 36 yaşındakiİskoç futbolcusu FC Liverpool'un koçu olarak bir iş teklif edildi. Sör Matt Busby daha sonra oyuncuları yönetmek için daha fazla yetki almak istediğini söyledi. Fakat bu çalışma her zaman kulübün sekreterine emanet edildi. Ve o sırada İngiliz ekibinin liderliği böyle bir değişime gitmemeye karar verdi.

1945'te şefin pozisyonuna teklif edildi.FC Manchester United antrenörü. Ve ekim ayında çalışmaya başladı. Sonuç hemen gösterildi. 1946/47 sezonunda takım Birinci Bölümün gümüş madalyalarını kazandı. Gelecek üç sezonda sonuçlar aynıydı. Uzun zamandır beklenen şampiyonluk 1951/52'de kazandı. O zamana kadar FC "Manchester United" da çok az sayıda futbolcuyu canlandırdı. Kaptan, bu arada, Johnny Carey'di. Çünkü Matt yeni oyuncular aramaya başladı, genç.

Ve herkes antrenörün pahalı almasını bekliyordu.iddialı futbol yıldızları. Ama hayır. koç 16-17 yıllık gelecek vaat eden genç erkekler davet etti ve onlara oyun öğretti. Futbol tarihinin yazıldığı yer burası. Matt Busby birçok ünlü oyuncuyu yarattı. Bill Foulkes, Mark Jones, Jackie Blanchflower David Pegg, Albert Scanlon Liam Whelan, Duncan Edwards - burada kendi isimleridir. Ve son ve İngiltere'de kendi kuşağının en iyi oyuncusu seçildi olanların haline gelmez. O 18 yıldır milli takıma çağırıldı - ve bu bir rekor. Bu arada, o 40 yıl sürdü.

 Matt Busby biyografi

Münih trajedisi

Ellili yılların ikinci yarısında, takım "MJ" oldu"Busby'nin çocukları" nı ara. Ve tüm bunlar, oyuncuların çok genç olması ve Matt'in onlara sadece futbolcu olarak değil, aynı zamanda öğrencilerin gözüyle bakmalarına da neden oldu. Aslında onlar.

1957'de İngiliz Kupası'nın finaline ulaştılar. Gelecek sezon gelecek vaat ediyordu. Ama hiç kimsenin beklenmediği bir şey oldu. ekibi (Avrupa Kupası çerçevesinde) FC "Red Star" ile maç için Münih'e uçtu. 6 Şubat 1958'de eve döndüler. Uçağın iki katı havada kalkmaya çalıştı, ama girişimler başarısız oldu. Üçüncü kez uçak havalandı ancak uçuşun birkaç dakika sonra düştü. Bu gerçek bir trajediydi.

Hayatta kalanlar

Matt Busby hayatta kaldı. Efsanevi Bobby Charlton gibi. Yedi genç oyuncu öldü - herkes 22 yıldı. Duncan Edwards - o zamanlar genç ama ünlü bir oyuncu, hayatta kaldı. Ancak çok sayıda yaralanmadan 21 Şubat'ta öldü.

Başka 8 oyuncu ve 7 diğer yolcular hayatta kaldı. Gemideki insanların çoğu öldü. Bu dönem sadece FC Manchester United'ın tarihiyle değil, aynı zamanda Matt Busby ile de bağlantılı. Bu arada, 2011 yılında yaşanan felaket hakkında "United" adlı büyük bir film çekildi. Münih trajedisi. " Gerçek olaylara dayanır ve en nihayetinde ne olduğunu hem de hem felaketin hem öncesi hem de sonrasında olan tarihi yansıtır.

futbol tarihi Matt Busby

Takımın "Dirilişi"

"United" kelimesinin en doğru anlamındaydıkansız. Ama Busby pes etmedi. O kesin olarak karar verdi - "United" en düşük takım olmayacak. Ölen oyuncuların onuruna ve bu kulübün geleceği şerefine, o takımı yeniden diriltmeye başladı. Gençleri ilke olarak işe aldım: "Topun neye benzediğini biliyorlarsa, oynayacaklar." Ayrıca yeni oyuncular getirmeye çalıştım.

Üç ay sonra FA Cup'ın son maçı oldu. Ama "MU" kaybetti. Ancak Busby, geleceğe inanmaya ve yeni bir ekip kurmaya devam etti. Ve 1963'te çıktı. Daha sonra kulüp FA Cup finalini kazandı ve "Leicester" ı 3: 1'lik bir skorla yenerek kazandı. 1964 / 65'de yeni bir başarı dalgası vardı - Matt'in liderliğindeki ekip Birinci Bölüm'ü kazandı. Ve sezon boyunca (1966/67) bu sonucu tekrar ettim.

Ancak en büyük başarı 1968'de 29 Mayıs'ta oldu. Sonra, "MU" Avrupa Şampiyonlar Kupası'nı kazandı. Bundan sonra Busby kariyer koçu tamamlamaya karar verdi. Ama o "MU" nin direktörü olarak kaldı. koç Busby kendisine aktarılan olarak Wilf McGuinness (eski oyuncusu "Birleşmiş"), istifa Ancak 1970 yılında, o yeni kurşun oyuncu haline geldi.

Matt Busby Özlü Sözler

Diğer ilginç gerçekler

Matt Busby, biyografi gibi bir adamçok ilginç. Bu kişi harika bir oyuncu ve bir insan. İngiliz İmparatorluğu'nun şövalye emri verildi ve 1958'de "efendim" unvanını aldı. 1991 yılında, "Old Trafford" stadyumunda, Matt Busby onuruna bir oyun düzenlendi - bu maç çerçevesinde yeni bir İngiliz klübü ve İrlanda milli takımı bir araya geldi. Her şey en az 1: 1 puanla bitti.

1994'te, 20 Ocak'ta, Sir Matt Busby kanserden öldü. 84 yaşındaydı.

Sir Matt Busby adı sadece futbol için değil, tarih için de çok şey ifade ediyor.

Büyük Manchester'da Sir Matt Busby'den bir yol var. Stretford'da bulunur - bir ev stadyumu "MU" vardır.

efendim Matt Busby

Sonsuza dek tarihte kalacak kelimeler

Anlamı olan birçok ifadenin yazarıfutbol ve "MU", Matt Busby. Bu adamın sözleri çoktur, ancak bazıları en çok bilinir. Örneğin, George Best hakkında şunları söyledi: "Bacağını kullanabilirdi. Bazen altı tane gibi görünüyordu. " Bu ifade birçok kişi tarafından hatırlandı. Genel olarak Busby, gerçekten hakettiyse, birini övmek için asla tereddüt etmedi. Ve o güzelce yaptı.

Örneğin, ölü Duncan Edwards hakkında söyledi.şöyle: “Yıllar geçti ve insanlar bazen genç oyuncuları yeni Duncan Edwards olarak adlandırdılar. Dave Mackay, Brian Robson vardı ... Ama hiçbiri ona yaklaşmadı. Duncan bana bir astı gibi hissettiren tek oyuncuydu. "

Son olarak en güçlü alıntılardan biri,sadece futbolla ilgili olarak uygulanamaz. Ve şu şekilde ses çıkar: "Zafer hepsi değil. Zaferde kibir ve yenilgisizlik olmamalı.

Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeriMatt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri

Related news

 • Dvorkoviçten, Türkiyeden mevsimsel domates ithalatı ihtimali hakkında açıklama
 • CİVELEK TIĞ OYASI TÜRKÇE VİDEOLU YAPILIŞI
 • Orgazm olamayanlar için tavsiyeler
 • POLARLARDAN HARİKA BAYKULU BEBEK,ÇOCUK ODASI BATTANİYESİ TAKIMI
 • Polistiren beton nasıl üretilir

 • Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 96

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri


  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 49

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 20

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 83

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 98

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 45

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 33

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 58

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 77

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 89

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 32

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 43

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 38

  Matt Busby, FC Manchester Unitedın baş antrenörü: biyografi, spor kariyeri 23