16.06.2019

Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 41

Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir

Matzoni - nedir bu? Gürcistan ve Ermenistan'daki en popüler içeceklerden biri olan ekşi sütlü bir üründür. Eğer ismi gerçekten çevirirseniz, içeriğin karakteristiğini alırız - "ekşi süt". Bilim adamları, bu ekşi süt ürünlerini ilk hazırlayan kişinin adını henüz belirleyemedi. Birçok kişi yıkanmamış bulaşık kullandıklarında yanlışlıkla aldıklarını varsaymaktadır.

Matzoni nasıl yapılırmatzoni nedirÜrünü orijinal kullanımda hazırlamakGürcistan ve Abhazlı ineklerin sütleri dağlarda yüksek oranda otlatır ve oldukça fazla hareket eder. Ama böyle bir ürünün yokluğunda, başka herhangi bir süt, yani inek, koyun, keçi veya deve kullanabilirsiniz. Matzoni (bu nedir - yukarıda anlatıldığı gibi) aşağıdaki şekilde hazırlanabilir.matsoni nasıl pişirilirHazırlık yolları:

 1. Sütü alın, kaynatın.kabarcıkların yükselmesine izin ver (yaklaşık 90 derece). Sıvıyı 45 dereceye kadar soğumaya bırakın. Daha sonra mayayı böyle bir oranda ekleyin: her bir litre taban için - iki büyük kaşık. Matzoni'nin kendisi ve ekşi krema veya kefir gibi olabilir. İyice karıştırın ve kutulara dökün, böylece işlemi kontrol etmek daha uygun olur. Kapları peçetelerle örtün ve 4 saat boyunca karanlık bir yere bırakın. Kapları sarmak arzu edilir. Karışımın karıştırılması veya karıştırılması, dönem sonuna kadar imkansızdır. Bu süreden sonra bitmiş ürün gece için buzdolabına gönderilir.

 2. Pastörize süt kaynatılmalı veBuharlaşır (en uygun şekilde, hacminin üçte birini bırakırsanız), sıvı 40 dereceye kadar soğutulmalıdır. Uygun kaplara dökün, daha önce her birinin altına bir kaşık dolusu doğal yoğurt koyun (tatlandırıcılar ve doldurucular olmadan). Konteynırları toplayın ve gece için bırakın, sabah buzdolabına gönderin.

Matsoni'nin faydalı özelliklerimatsoni'nin yararlı özellikleri

Unutulmamalıdır ki bu fermente süt ürünüDağlık bölgelerde takdir edilen açlık ve susuzluğu belirgin bir şekilde söndürür. Buna ek olarak, ürün sporcular için vazgeçilmez olan bir anabolik etkiye sahiptir, çünkü kas kütlesi oluşturabilir. Gece için bir bardak Matzoni içiyorsanız (ne olduğunu - zaten biliyorsunuz), o zaman sakin bir uyku ve sağlıklı bir sinir sistemi sağlanır. Ürün vücudu saflaştırabilir ve fazla kolesterolü kaldırabilir. Bu ekşi süt karışımının, bağırsak ve diğer organların normal çalışması için gerekli olan amino asitler ve vitaminler ile sindirilmesi ve doyurulması daha kolaydır. Matsoni genellikle mikrofloranın normalleşmesi ve iştahın uyarılması için tavsiye edilir. Bu ürünün, gençliği uzatma olarak kabul edildiğini az bildiğini söylemek gerekir. Vücudun patojen mikroflorasıyla mükemmel bir şekilde başa çıkan bu ekşi-süt bakterilerinin nedeni, tüm insan organlarının ve genel durumunun çalışmasını faydalı bir şekilde etkilemektedir.

Sonuç

Yani, şimdi matzoni hakkında her şeyi biliyorsunuz: ne olduğunu, nasıl pişireceğini ve bu harika ürünün sahip olduğu iyi özellikleri. Ve herkes tarafından sevilmese de, herkes için yararlıdır. Nedenle biraz ekşi ve keskin bir ürün işe yara şımartmak için bile bazen kendi tercihlerini gözden geçirilmesi ve gereklidir.Related news

 • Jet Sosyete yeni yılı Sertab Erenerle karşılıyor
 • Ersun Yanaldan 1 dakika 10 saniyelik basın toplantısı
 • Niva 21213ün modern ayarı
 • İyilik Peşinde Koşanlar, STK’lere Destek Verdi
 • Tek başına dünyayı gezen Ayşe Teyze fenomen oldu

 • Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 68

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir


  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 23

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 27

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 18

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 93

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 49

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 71

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 88

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 3

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 41

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 83

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 92

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 31

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 20

  Matzoni: nedir ve nasıl pişirilir 76