Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisiMaya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi


Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 72 06.02.2019, 17:29

Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi

Şaşırtıcı ve unutulmaz Chiburdanidze MayaGrigorievna harika bir satranç oyuncusu. On yedi yaşında kurulan sicilinin otuz yıl sürdü. Sonra satranç kraliçesinin defne çelenkini kazandı.maya chiburdanidze

Çocukluk ve gençlik

Grigory ailesi çocukları Chiburdanidze oynamayı severdisatrançta. Birbirimize öğrettikten sonra birbirleriyle kavga ettiler. Yedi yıl önce yapılan kızkardeş Revaz, satrançlara yedi yıl önce bağlanmıştı. Bir yıl sonra, Maya Chiburdanidze zaten enstitüde inceliyordu Lamar'ın kardeşi, dayak. Ancak sadece satrançta değil, Maya başarılara sahipti: üç yaşında okudum ve okula beşte girerek zaten üç haneli sayılarla kolayca çalışıyorlardı. o 1961 doğumlu ve ailesi ile yaşadı Kutaisi, içinde, kız Pionerler satranç bölümüne geldi. Çocukluk sporcular satranç alanında bir çocuk bizden önce dahi nasıl Maya Chiburdanidze oldu, özellikle çabuk biter.

İlk başarılar

10. Maya'da ilkkızlar arasında Gürcistan şampiyonu oldu. Annem, kızının ciddi şekilde eğitilmesi gerektiğini fark etti ve kocasının izniyle bir yıl sonra Tiflis'e taşınarak en güçlü satranç okullarından biriydi. Çocuğu çocuktur. Bu yıllarda, Maya Chiburdanidze satranç oynamaktan ve öğrenmekten hoşlanmadı: hızlı bir zaferle saldırıp tamamlayın - bir arkadaş edin, hepsi bu kadar. Maya Grigorievna şimdi de bu çocukların satrançlarını yapıyor.chiburdanidze maya grigorievnaAynı zamanda uluslararası alanda da zaferler vardı.yarışmalar. 1973'te Yugoslavya'lı konukların geldikleri Tiflis'te bir turnuva düzenlendi. Bir hata yapmışlar ve bir yetişkin grandmaster V. Kalkhrenener getirmişlerdi. Ve Maya bir sıçrama yaptı. O 4: 0 puan ile tüm oyunları kazandı. Brasov Romanya'da yurtdışındaki ilk performansında, turnuvanın bitiminden önce tüm rakiplerini üç tur atladı. Maya'daki bu parlak yetenekler, 13 yaşında kendisine uluslararası sınıfın grandmasteri olmasını sağladı.

Stili değiştir

Ancak oynamaya başlayan yetişkin bir satranç oyuncusu olarak,Eduard Gufeld ile iki yıl (1976 - 1977) çalıştıktan sonra. Ve sadece 15-16 yaşındaydı. Oyun değişti. Bu kadar genç yaşta olağandışı, olgunluk, derinlik ve basitlik kazanmıştır. Ve sonra 1978 yılı geldi. Pitsunda. Dünya Şampiyonası. 16 yıldır satranç tahtında olan Nona Gaprindashvili ile on altı oyun arasında bir oyun var. Okuldan yeni mezun olan Maya Chiburdanidze, inisiyatifini dördüncü ve beşinci maçlardan ele geçirdi ve kazanmak onu altıncı dünya satranç şampiyonu yaptı. Eski şampiyon genç Maya'ya saygı kaybolmaz. Ve Nona'nın adamlarla nasıl oynadığına karar verdi.

Çeşitli ilgi alanları

Maya’nın hayatında sadeceBazı satranç, onları sevmesine rağmen hala onları seviyor. Kız merakla filoloji ile ilgiliydi. Daha sonra Gürcistan tarihini incelemeye başladı ve beklenmedik bir şekilde Eski Slav dili tarafından yakalandı. 1978'de Maya tıp okulunda Tiflis'e girdi ve ondan mezun oldu ve özel bir kardiyolog aldı.

Karışık maçlar

Satranç oyuncusu Maya Chiburdanidze en çok beğeni topladıbaşlıklar değil, yüksek seviyede oynama yeteneği. Rütbesini savunmaktan korkmayan bir oyun şampiyonuydu. Onun kahramanı, oyunun erkeksi nitelikleri için dikkate değer olan N. Gaprindashvili idi ve hayranlığına da Mikhail Tal neden oldu.maya chiburdanidze kişisel yaşamNona gibi Maya Grigorievna zevkleO onların oyun utanıyorum çünkü onlar, kadınlarla oyunu oynamak için korkuyorlar inanan erkeklerle oynadı. 1985 - Banja Luka, 1 yer; Yeni Delhi, 1 yerde - 1989 1981 arasında dünyanın en güçlü satranç oyuncuları başlığı savunan M. Chiburdanidze süresi genellikle ilk veya ödül (1984 alarak erkekler turnuvasında yer almak; 1987 - Bilbao, 3-4 yer, 1987 - Brüksel, 2. sırada.

Hakaret mağlubiyeti

1991 yılında altıncı kez savunmakDünyanın şampiyonu Maya Grigorievna, hesapta öne geçti ve beklenmedik bir şekilde sert bir direnişle karşılaştı. Alt çizgi, çok acı olan taç kaybıdır. O zamandan beri, Çinli kadınlar uluslararası arenada lider oldular.

Kişiselle ilgili biraz bilgi

Maya Grigorievna evlendi, ama çok geçmeden boşandı.satranç oyuncusu maya chiburdanidzeŞimdi tüm yakın ilgi yakın akrabalarına ödenirMaya Chiburdanidze. Kişisel yaşam kızkardeşler ve yeğenlerle iletişim kurmaya odaklandı. Birçoğu var - yedi. Maya Grigorievna ve ailesinin yaşamında din büyük bir yer tutar. Bu trajik bir olaya yol açtı: 19 yaşında büyük ağabeyi öldürüldü.

M. Chiburdanidze bu güne satranç yapmaz, ondan hoş sürprizler bekleyebilirsiniz.

Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisiMaya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi

Related news

 • Okullarda yeni kural: Kantin kart dönemi
 • En iyi kitaplar - macera, seyahat, dedektif
 • Medcezir 61. Bölüm Fragmanı izle
 • Sebzeli Köfte Tarifi
 • Sanal ve artırılmış gerçeklik evlere bu uygulamayla girecek

 • Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 80

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi


  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 59

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 79

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 44

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 77

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 6

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 92

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 39

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 26

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 29

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 5

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 9

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 68

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 4

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 63

  Maya Chiburdanidze: çocuk özetinin biyografisi 42