Mehmet Oğuzcan 2019

Mehmet Oğuzcan 2019
Mehmet Oğuzcan


Mehmet Oğuzcan

Yazan:Mehmet Oğuzcan| Güncelleme:Eylül 30, 2019

Mehmet Oğuzcan'ın Men's Health için yapılan fotoğraf çekimlerinden.

Selamlar, benMehmet Oğuzcan. 1973 doğumluyum, ilk, orta ve lise eğitimimi Ankara Özel Yükseliş Kolejinde tamamlarken bu sporla (body building) tanıştım. O dönemlerdeki her genç Türk gibi, özellikle Slyvester Stallone’nin filmleri, güçlü olma içgüdüsü (bu tüm erkeklerde mevcuttur sanırım), diğer arkadaşlarımın arasında farklı olma duygusu beni bu spora bağımlı yapan etmenlerden sadece bazıları…

Bu spor o kadar değişiktir ki, belki de Türkiye’deki bu kadar imkânsızlıklar içinde bu kadar şevkle yapılan başka bir spor yoktur. Özveri daima sporcu tarafından verilir, getirisi ise duygusal tatmin, farklılık ve daha güzel olduğunu hissetmektir ki bunun bir bedeli yoktur bana göre.

Mutlaka hayatın inişleri ve çıkışları içerisinde sizler de -tıpkı benim gibi- asla sporu hakkını tam vererek yapma imkânı bulamaz ve bir gün spordan koparsınız… Ancak bu spor “nankör” olduğu kadar, çok iyi bir hafızaya da sahiptir. Zorlukla elde ettiğiniz o görüntü, sporu bıraktığınız anda ne yazık ki sizi terk eder. Ancak, spora geri döndüğünüzde, vücudunuz size eski hâlinize gelebilmeniz için imkân tanıyacak bir “hafıza” ile karşılık verir ve kısa sürede iyi bir form yakalarsınız. Bu bahsettiğim gerçeğe en iyi örneklerden biri olduğuma inanıyorum. Aşağıda bulunan Men’s Health (Mart 2010 sayısı) röportajımı bu inancıma bir delil sayıyorum.

Mehmet Oğuzcan'ın bahsi geçen röpartajının bulunduğu sayfa.

Peki, ben bu kadar sevdiğim sporu hayatım boyunca niye devam ettiremedim? İşte cevabı: 1991 yılında lise mezuniyeti sonrası Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine devam ettim, bu arada çok iyi bir takipçi olarak yarışmaları takip ettim (bu konularla ilgili arşivimi de sizlerle ileride paylaşacağım) hatta üniversite son sınıfta (1997). Girdiğim bir yarıştan 4. olarak ayrıldım ve bu, uzun bir süre boyunca benim yegâne büyük başarım oldu. Daha sonrasında askerlik ve doğu görevi geldi…

Spor salonu olan bir şehre geri döndüğümde takvimler 2004’ü gösteriyordu. Bu tarihte, zorunlu ayrılık yaşadığım spora aktif sporcu olamasam da bir yatırımcı olarak Delos Sports and Squash Club’a ortak olarak geri döndüm, bu dönemde aynı zamanda Ank Ünv. Diş Hek. Fak. Konservatif Diş Tedavisi bölümünden doktora unvanımı aldım (2009). Fakat bununla kurucu ortağı olduğum, Ankara Söğütözü’ndeki Delos Clup’den ayrılmam gerekti… Hastanede çalışmaya devam ederken hayatın “acımasızlığı” eğilmemi, nefes almamı bile engelleyen bir göbek olarak bana dönmüştü…

2009 yılı Nisan ayında, Türkiye Şampiyonası’nı Antalya’da izledikten sonra içimdeki ateşin sönmediğini hissettim ve aynı yılın haziran ayında tekrar spora döndüm, aslında çılgınca olan bir hedef koydum kendime: Artık vaktim de olduğuna göre, bu 100 kiloluk gövdeyi tekrar inşa edip son bir kez o “body building boya kokusunu” duymak, o podyumda son bir kez yürümek amacıyla yarışmaya hazırlayacaktım… Tabii ki mesleğim yanında sadece uğraşı (hobby) olarak yaptığım bu sporda, kişisel araştırmalarım, bilgim ve en önemlisi Ankara’nın en değerli kişisel çalıştırıcısı (personal trainer) olduğunu düşündüğüm Rıfkı Karataş’ın da desteğiyle çok kısa sürede kendimin bile hayret ettiği bir noktaya geldim… (Kendimle olan bu savaşımda neler yaptım, neler yedim, hangi ek besinleri (supplements) neden kullandım vb. bütün soruların cevaplarını Forumda veya burada zaman zaman sizlerle paylaşmaya çalışacağım.)

Özetle, sporun sadece, mesleği spor olanların tekeli altında olmadığını, hobby olarak yaptığımız bir uğraşıda da güzel noktalara ulaşabileceğimizi görmek gerçekten motive edici. Bu süreçteki bilgilerden yararlanmak adına yazılarımı takip etmeniz, sormak istediklerinizi açıkça sormanız beni de mutlu edecektir. Bana bu imkânı tanıyan sitenin sahibi İlşad Bey’e de sonsuz teşekkürler ederim.

Yazacak o kadar çok konu ve detay var ki… Şimdilik “herkese selamlar” diye başlayalım, devamı gelir umarım 🙂

İyi sporlar!

Söyleşilerim

Ercan Demir Röportajı

Yazılarım

Erkeklerde Ejekülasyon Sıklığının Testosteron Seviyesine Etkisi
Ağız ve Diş Sağlığında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler
Botoks ve Dolgu
Ağız ve Diş Bakımı
Diş Beyazlatma Teknikleri
Şeker Alkolleri ve Diyet İlişkisi Üzerine
Kimler Personal Trainer Kullanıyor?
Vücut Geliştirmede Protein Kullanımının Önemi

Çevirilerim

Beyefendinin salondan kız tavlama rehberi
Bayan bir ağırlıkçıya söylenmemesi gereken 10 söz
Kızlar Kaslı Erkekleri Sever mi?

Aktardıklarım

Ahlaksızlık mı, Gereklilik mi: Doping

Mehmet Oğuzcan'a ulaşabileceğiniz e-posta adresi.

Sıkı bir program sonunda Mehmet Oğuzcan'ın elde ettiği vücut.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorumlar
Aboneler
 
En çok oy alan yorum
En aktif yorum
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
bahar06
Ziyaretçi
bahar06

iyi akşamlar mehmet bey… ciddi şekilde yardımınıza ihtiyacım var.. bir hayat kurtaracaksınız inanın.. saygılar…

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
5 yıl önce
murat sarıkaya
Ziyaretçi
murat sarıkaya

merhaba mehmet süper olmuşun yarışma videonu izledim darısı benim başıma artık mastırlara hazırlanacam o podyuma cıkmak zamanı yanaştı işlerden anca koptum senelik yarışma takvimini takip etmeye bana yardım olurmusun zaten yanına gelicem.
hoşçakal…

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
7 yıl önce
SARKOMER
Ziyaretçi
SARKOMER

Mehmet Hocamı bir spor bilimcisi olarak kutlamak istiyorum gerçekten çok doğru tespitleri var ilgili arkadaşların yorumları takip etmesini temmeni ederim.

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
8 yıl önce
Mahir
Ziyaretçi
Mahir

MEHMET BEY BAKINIZ EROL UĞUR UN HERKES İÇİN SPOR KİTABI VAR KİTAPTA BESLENME BÖLÜMÜNDE DİYORKİ SPORCULAR DOĞAL BESLENME İLE %10 SUBLEMENT KULLANMALIDIRLAR DİYOR BU BİLİMSEL BİR KİTAP SİZ DAHA NEYİN NE OLACAĞINA KARAR VEREMEMİŞSİNİZ BANA DOĞAL BESLENMEDEN BAHSEDİYORSUNUZ …. Mahir Yazmış 17 Haziran, 2010, 12:25 Mehmet bey Erol Uğur bir defa 56 yıldır bodybuilding hocası bu bir ayrıca bu sitede 2 türlü konuşuluyor ve yazılıyor bir sayfada sublemnt faydalı diğer sayfada zarralı diyorsunuz bu nasıl bir saçmalık Erol Uğur kitabında diyorki et,süt,yumurta ,tavuk göğsü yemelisiniz ve %10 subment kullanmalısınız diyor….. Mahir Yazmış 17 Haziran, 2010, 12:39 Mehmet bey Erol UğurDevamını Oku »

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
8 yıl önce
Mahir
Ziyaretçi
Mahir

Mehmet bey 2 türlü konuşuyorsunuz yazdıklarınızda bilimsel değil bakın bana hem diyorsunuzki doğal besen,in düzgün antrenman yapın dediniz az önce şimdide kendiniz kullanmışsınız sublement madam faydalı neden daha detaylı açıklamıyorsunuz ve bize tavsiye etmiyorsunuz o zaman siz ikili oynuyorsunuz yada sublement firmasıyla anlaşmalısınız… Mahir Yazmış 17 Haziran, 2010, 11:32 Mehmet bakın yazınızda sublement neden kullandım demişsiniz neden kullandınız hadi açıklayın bakalım demkki doğal beslenmeyle bir yere varamdınız ve sublement kullandınız neden bunu açıklamıyorsunuz çünkü doğal beslenme ile vücut olur ama bir yere kadar gelişme duruyor ve bu devredenb sonra sublementler devreye girer bir yere kadar ondan sonrada streoidler ama onlarDevamını Oku »

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
8 yıl önce
Mahir
Ziyaretçi
Mahir

Bakın bir yazarınız diyorki sublemnt çok zararlıdır diyor,diğer yazınızda ise sublementsiz olmaz diyor peki bu insanlar ne yapsın söylermisiniz hanginizie inannalım neden insanları yanıltıyorsunuz kimse bu spor hakkında detaylı bilgi vermiyor….

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
8 yıl önce
Mahir
Ziyaretçi
Mahir

MEHMET HOCA SEN BENİ EKLERMİSİN SENİNLE BİR GÖRÜŞELİM

msn: bu gençleri nasıl tuzağa sürüklersin.

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
8 yıl önce
Mahir
Ziyaretçi
Mahir

BENCE DOĞAL BESLENME İLE VÜCUT DAHA İYİ OLUR SUBLEMENT GEÇİCİDİR PARANIZIA YAZIK SUBLEMENT ALACAĞINIZA GİDİN YİYİN İÇİN EĞLENİN YAZIK PARALARINIZIA PARALARINIZZI ÇÖPE ATMAYIN BU ADAM SUBLEMENT FİRMASIYLA ANLAŞMALI ARKADAŞLAR HEPSİ YALAN BOŞ…..

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
8 yıl önce
Cumhur
Ziyaretçi
Cumhur

Mehmet hocam selam.. görmeyeli süper gelişmişsiniz.. Ankara yarışmasında aldığınız derece içinde kutlarım. Yazılarınızı merakla bekliyorum, eminin bir çok body building ve benim gini fitness yapanlar için çok yararlı olacaktır.. cumhur

You Must Be Logged In To VoteYou Must Be Logged In To Vote
8 yıl önce
ANIL
Ziyaretçi

Sevgili Oguzcan; ilkokul siralarindan bu gunlere uzanan arkadasligimizda senin basarilarla dolu hayat oykun bize de ilham kaynagi oluyor… Bize; sagilik azim calisma ve sebat etmenin bir kere daha onemini gosterdigin ve paylastigin icin sana tesekkur ederim. Ben de spor fitness yaptim 5 sene ve son 2 senedir biraktim tabi kilo olarak geri dondu. Su an inanirmisin bende ayakkabimi baglarken nefes alamiyorum 😉 Ne yapmam gerektigini biliyorum ama gozumde buyuyor… Tam zamaninda yetistin arkadasim… ROCKY 4 de zenci antronorun dedigi gibi. NE YAPMAN GEREKTIGINI BILIYORSUN…. OYLEYSE YAP OZAMAN..

Mehmet Oğuzcan 2019

Mehmet Oğuzcan 2019
Mehmet Oğuzcan


Mehmet Oğuzcan


Mehmet Oğuzcan


Mehmet Oğuzcan


Mehmet Oğuzcan


Mehmet Oğuzcan