Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 2019

Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 2019

Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 78 19.01.2019, 20:28

Nadire Berker Yazıları BodyTR’de !

Profesör Doktor Nadire BERKER Kimdir?

nadire-berker

Nadire BerkerDoğum Yeri-Yılı : İstanbul, 1965
Akademik Ünvanı : Prof.Dr.
Uzmanlık Alanı : Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Yabancı Dil : İngilizce

Eğitim
1989-1994 Tıpta Uzmanlık Öğrencisi Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı
1983-1989 Tıp Eğitimi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
1977-1983 Lise İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi

Mesleki Kariyer
2006 YılındaVKV Amerikan Hastanesi ve kendi muayenehanesinde çalışmalarıyla daha iyi ilgilenebilmek için Üniversiteden ayrıldı.
2004-2006 Marmara Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi
2004 Profesörlük Ünvanı
1997 Doçentlik ünvanı
1995-1997 Yardımcı Doçent Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı
Ekim 1995 Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Elektrodiagnostik Nöroloji Yüksek Lisans Programı
1994-1995 Uzman Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Sporcu Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Dr. Nadire Berker

Prof. Dr. Nadire Berker 1965 yılında İstanbul’da doğdu, 1983’te Özel İstanbul Amerikan Robert Lisesin’den mezun olarak İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi. İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1989 yılında mezun olurken diplomasını annesi, dönemin dekan yardımcısı Prof. Dr. Ender Berker’in elinden aldı. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nın ikinci asistanı olarak uzmanlık eğitimine başladı.

Nadire Berker alanında daima yeniliklere imza atmış olan bu kurumda uzman olduğunda ortopedik rehabilitasyon, elektromiyografi, kronik ağrı gibi konularda ileri deneyim kazandı.

1994 yılında uzman olduktan sonra bedensel engelli çocuk ve erişkinlerin rehabilitasyonu alanında daha yoğun olarak çalışmaya başladı.

Bu dönemde Dr. Selim Yalçın ile birlikte çalışarak üniversite hastanesi bünyesinde bir multidisipliner pediatrik ortopedi ve rehabilitasyon ünitesi kurdu. Fizyoterapistlerin çocuk rehabilitasyonu konusunda özelleşmelerine yardım etti, bu alandaki çalışmaları giderek gelişti. 1995 yılında ülkemizde spastisiteye yönelik ilk botulinum toksin uygulamalarını başlattı.

nadire-berker

Nadire Berker1997 yılında doçent oldu.

Dr. Nadire Berker ülkemizin ilk Türkçe Spina Bifida kitabını “Spina Bifida: Tedavi ve Rehabilitasyon” adıyla 1999 yılında yazdı. Bu kitapla birlikte hekim eğitimine yönelik yapılan CD-ROM’ların ilk örneğini de gerçekleştirdi, kitabın tam metnini ve spina bifida konusunda tamamen özgün bir eğitsel filmi içeren bir CD-ROM hazırladı. Hasta ailelerinin eğitimi için aylık eğitim toplantılarını başlattı, Spina Bifida Derneği İstanbul Şubesi kurucu yönetim kadrosu içinde yer aldı.

Bundan sonra önce dünyada ve ülkemizde çocuk bedensel engelliliğinin en önemli nedeni olan Serebral Palsi konusunda, daha sonra da yeni gelişen bir teknoloji olan Yürüme Analizi konusunda hekim ve hasta ailelerine yönelik toplam altı bilimsel kitap yazdı. Üç adet eğitsel film yaptı, son kitabı “The HELP Guide to Cerebral Palsy” İngilizce olarak yazıldı ve dünyaya dağıtıldı.

nadire-berker-3

Dr. Nadire BerkerTürk Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon hekimleri arasında pediatrik rehabilitasyon konusunda bilgi ve ilginin artması için yoğun çalışmalar yaptı, yurt içinde sayıları onu geçen toplantılar düzenledi, yurtdışında uluslararası kongrelerde konferanslar vermek üzere davet edildi. Dr. Berker 2002 yılında serebral palsi konusunda ülkemizde yapılmış olan ilk uluslararası toplantı olan Eastern Mediterranean Cerebral Palsy and Developmental Disorders Congress’i gerçekleştirdi.

nadire-berker-2

Bu sayede Tıp Fakültelerinde ders olarak okutulmayan, ama Türk çocuklarının sağlığını ciddi biçimde tehdit eden Spina Bifida ve Serebral Palsi konularının hekimlere öğretilmesini, derslerde anlatılmasını sağladı.

Nadire Berker 2002 yılında merkezi A.B.D.’nde olan ve gelişmekte olan ülkelere tıp bilgilerini iletebilmek için ücretsiz olarak kitap yazıp dağıtmak amacıyla kurulan Global Help adlı kuruluşun Türkiye temsilcisi oldu. Bu kuruluş için “Ponseti Treatment of Clubfoot” ve “Practice of Pediatric Orthopaedics” adlı kitapları tercüme etti ve Türk hekimlerine dağıtılmasını sağladı.

2001 yılından bu yana Serebral Palsi konusunda dünyanın en önde gelen kuruluşu olan American Academy of Cerebral Palsy and Developmental Medicine’in uluslararası komite üyesidir. Ayrıca International Society of Physical and Rehabilitation Medicine, International Association for the Study of Pain, (International Comittee), International Myopain Society ve Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği üyesidir.

1999 depreminden sonra Handicap International yardımıyla kurulan Marmara Üniversitesi Ortez-Protez ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Dr. Yaşar Tatar ile birlikte çalışarak ülkemizde bedensel engelli çocuklar için modern cihazlama prensiplerini yerleştirmeye çalıştı. Türkiye’de resiprok yürüme cihazı RGO’nun ilk uygulamaları Dr. Berker’in Kanada’dan bağış olarak getirdiği cihazlarla başlatıldı.

Dr. Berker’in dedesi Ord. Prof. Dr.Osman Cevdet Çubukçu Türkiye’de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dalı’nın kurucusudur. 1965 yılında fakültede hasta bakarken vefat eden Ord. Prof. Çubukçu’nun kızı Prof. Dr. Ender Berker babasının izinden giderek Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon dalının önde gelen öğretim üyelerinden olmuş, 40 yılını verdiği fakülteden emekli olduktan sonra da aktif hekimlik hayatına devam etmektedir.

Dr. Nadire Berker bu dalda üçüncü nesil olarak bir zamanlar 1912’de dedesi Ord. Prof. Dr. Osman Cevdet Çubukçu’nun önce tıp öğrencisi sonra öğretim üyesi olduğu Haydarpaşa binasında öğretim üyeliği yaptı, yüzlerce öğrenciye ders anlattı. 2003 yılında Türkiye’de modern tıbbın kuruluşunu ve dedesi Ord. Prof. Dr. Osman Cevdet Çubukçu’nun yaşamını kaleme aldığı “Tıbbiye’nin ve Bir Tıbbiyeli’nin Öyküsü” adlı kitabını yayınladı.

nadire-berker-4

2004 yılında Profesörlüğe yükseltilen Dr. Nadire Berkeraynı yıl VKV Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Kliniği’nde yarı zamanlı olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında üniversiteden ayrıldı, tüm zamanını VKV Amerikan Hastanesi ve muayenehanesi arasında paylaştırdı.

Lise yıllarında tiyatroya gönül veren Dr. Berker daha sonra çocukluğunda sandallarla başlayan deniz tutkusuna kapılmış, 1996’da ahşap bindirme bir Folkeboat olan “Badem” teknesi ile yelkene başlamıştır. Tüm bilimsel çalışmalarını birlikte gerçekleştirdiği eşi Dr. Selim Yalçın’la deniz ve spor hayatını da paylaşır. Üç çocukları ile birlikte büyük yelkenlileri Ekip ile Adriyatik’ten Marmara’ya çevre denizlerinde yelken açar, sportif katamaranları Hobie 17 ile Marmara Denizi’nde yelken yaparlar.

Nadire Berker denizdeki maceralarını www.denizsevgisi.com adlı sitede sevenleri ile paylaşır, Yelken Dünyası ve Naviga adlı dergilerde yayınlanmış yazıları mevcuttur. 2004 yılında kürek ve koşu sporlarına başlamış, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda yarı maraton koşmuştur.

ANKA ORTOPEDİ, FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ

Bağdat Caddesi Çubukçu Apt. 333/8 Erenköy İstanbul
Tel: 0216 363 0304

Prod. Dr. Nadire BerkerMart 2009’da yazılarının BodyTR sitesinde de yayınlanmasına izin vererek sizlerle buradan da buluşmaktadır.

Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 2019

Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 2019

Related news

 • Fırında Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır
 • Bir yetişkin yüzmeyi öğrenmek nasıl: ipuçları
 • Hayvan hücresi - bilginin tarihi
 • Crohn hastalığının belirtileri nelerdir Nasıl teşhis edilir

 • Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 5

  Nadire Berker Yazıları BodyTR’de


  Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 33

  Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 95

  Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 68

  Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 66

  Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 82

  Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 52

  Nadire Berker Yazıları BodyTR’de 38