Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 2019

Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 2019
16.10.2019

Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 48

Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell

Ünlü Fizik Uzmanının Hayatta Kalma Mücadelesinden Sonra Koşuya Dönüş Çabaları

Eric Cornellkasırgaları, anaforları rakamsallaştırma ile gece gündüz uğraşan ve“çılgın araştırmacı”lakabından da hoşlanan biridir. 49 yaşındaki Cornell, aslında sıradan biri de değildir,2001 yılına kadar bilinen en soğuk maddeyi bularak aynı yıl fizik alanında almıştır.

Cornell İyi Bir Koşucuydu

Uzun zamandan beri koşucu olan Cornell, kendi şehri Boulder, Colorado’da her mayıs ayında yapılan 10 kilometrelikBolder Boulder Koşusu’na katılma hazırlıklarını analitik etütlerle programladığı da kimseyi şaşırtmamalıdır. 2000 yılındaki koşuda aldığı dereceyi geçmiş yıllar dereceleri ile karşılaştırmakta, sonuçta yaşı ilerlerken gelecek yıllarda yaşı kadar dakikada 10 kilometre koşabilmeyi hesaplamaktadır. Mayıs 2004’de, 42 yaşında 50:47’lik derecesi kendisine ileride yaşı ile derecesinin eşitleyebileceği ümidini vermektedir.

Ancak o yılın ekim ayında, sol omzunda ağrılar oluşur. Aile doktoru muayenesinden sonra buz presi, ağrı giderici ve omuz askısı ile eve gönderir. Ağrılar dayanılmaz hâle geldiğinde acil serviste soluğu alır. Ağrılı bölüme müdahale eden doktorlar ölmüş hücre kümelerini bulur.Teşhis kangrendir–ölüme sebebiyet verebilen vücudu yiyen bakteri. Kangren bütün sol omzuna yayılmıştır.

Doktorlar Cornell’in Sol Kolunun Tamamının Alınmasına Karar Veriyor

Kesin teşhise göre karar şudur: Omuzu tedavi etmek değil,vücudu kurtarmanın çaresinebakmak gerekmektedir.Neticede Cornell’in sol kolu, omzu, köprücük kemiği ve kürek kemiği alınacaktır.Bu ameliyat sırasında doktorlar Cornell’in bu operasyona dayanacağından da emin değildir fakat maalesef ameliyattan yapacak başka bir şey de yoktur…

Ameliyat Sonrası Komada Geçen 18 Günden Sonra…

18 gün sonra Cornell komadan çıktığında ayakta duramaz, yattığı yerden doğrulamaz.Nefes alabilmesi için nefes borusuna müdahale edilir.Omuzun alınmasından dolayı açılan yerler bacaklardan alınan deri ile kapatıldığındanbacaklarında da feci acılar oluşmaktadır.Takip eden günlerde fizik rehabilitasyon tedavileri başlar.İlk günlerde bir seansta ancak beş adım atabilir.Gelecek günlerde bunu iki seansa çıkaracağım diye gayretlenir.

Koşmak İçin Gösterdiği Yoğun Çaba ve Israr

Yedi hafta sonra taburcu olur. İlk günlerde dengesini sağlayabilmek için yemek masasının etrafında tutunup yürüyerek egzersizlere başlar. Günün birinde birkaç adım koşabilir; çok sarsıntılı ve dengesizdir koşuları.Ayakta durma, çok sınırlı da olsa yürüme ve birkaç adımlık koşma egzersizlerine ısrarla devam eder.Sol omuzunun kolunun olmaması acayip bir görüntü meydana getirir. O günlerde Cornell kendi kendine“Bu korkutucu görüntüm çevremi ürkütüyorsa boş ver, onlara aldırma!”diyormuş.

Teşhisten 7 Ay Sonra İlk Maraton

Mayıs 2005, teşhisten yedi ay sonra… Cornell, Bolder Boulder’a geri döner. Geçmiş yıllarda 50 dakikada koştuğu 10 kilometre uzunluğundaki parkuru 8 yaşındaki kızıElizaile iki saatte, eskiye nazaran yaklaşık iki buçuk misli fazla zamanda ancak bitirdiğinde de“Çok mutluyum, çok sevinçliyim. Spora geri dönmek şahane bir duygu”diye göklere uçar.

Ayakları sağlamdır amasol kol ve omuz kısımlarının alınması Cornell’in koşu dengesini çok etkiler.Alınan önemli vücut parçalarından dolayı bozulan dengeyi sağlamak için sola yamulur ve sağ kolunu da açığa doğru uzatarak dengelenir. Böylece dengeyi sağladığında temposunu arttırabilmektedir. 2008’de 46 yaşında iken 10.000 metreyi 53:35’de koşunca, eski yıllarda planladığı gibi gelecek yıllarda yaşı kadar dakikada 10.000 M koşabileceğine inanır.

Cornell’in Son Durumu

Eric Cornell bu dönemlerde Aşil tendonu ve diz problemleri yüzünden yarışma gayretlerini aksatmaktadır. Nispeten normal hayata dönmekle beraber laboratuvar çalışmalarının bir devamı olarak bilimsel konferanslar için ülkeyi dolaşmayaysa başlamıştır. Cornell için bilimsel çalışmalar ve koşu çalışmaları artık hayatının eşit ayrıntılarıdır.“Her ikisi de zor ama ciddiyetle odaklandığında her ikisinde de başarı sağlanır”demektedir. Sonuçta Cornell 30 Mayıs’daki 10.000 M Bolder Boulder Koşusu’na katılmaya kesin karar vermiş ve hazırlıklarını ona göre yürütmektedir.

Cornell hayatının bu döneminde artıkrakamların olayları bütünü ile ifade etmediğinisöylemekte ve ilave olarak“Yarışma derecelerim çok düşük dahi olsa çok mutlu oluyorum. Bütün bu başıma gelenlerden sonra sadece dışarda olabilmek, koşabilmek benim için en büyük zafer.”demektedir.

Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 2019

Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 2019

Related news

 • İki Şişle Yakadan Başlamalı Yaprak Ucu Tomurcuklu Bebek Hırkası Yapılışı
 • Pirelli Takvimi tanıtım gecesine Gigi Hadid damgası
 • Fırında Soslu Baharatlı Patates Tarifi
 • BODY CARE SERİSİ ÜRÜNLER
 • Çok İzlenen Videolar

 • Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 2

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell


  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 70

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 27

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 28

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 49

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 14

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 53

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 63

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 36

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 17

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 23

  Nobel Fizik Ödüllü Koşucu: Eric Cornell 61