Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 2019

Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 2019

Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 32 27.01.2019, 05:46

Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez

Büyücünün ışığa dönüştürülmesi veya çoğaltılması- Bu, gezegenimizin tüm canlılarının en önemli yerlerinden biridir. Genetik materyal, ebeveynlerden yavrulara iletilir, bu da onların türlerini kesmemeleri için oldukça uzun süre izin verir. Bugün, insan ırkının devamı konusunda daha ayrıntılı bir şekilde konuşacağız. Spermatogenez ve oogenez gibi kavramları düşünün. Üreme süreci nasıl başlıyor? Tabii ki, erkek hücrenin dişi içine nüfuz etmesi ile. Nereden geldiler Gametogenez süreciyle ilgileniyoruz. Ovogenezis, kadın seks hücresinin oluşum sürecidir. Spermatogenez erkek cinsel hücrenin oluşumudur. Bugün, benzerliğin ne olduğunu ve bu süreçler arasındaki farkın ne olduğunu analiz edeceğiz.

yumurta

Daha önce oogenesisin"yumurta" isminde olan bir kadın cinsel kafesinin üreme süreci. Neden gerekli olduğunu ve hangi işlevi gerçekleştirdiğini anlatan küçük bir konuşma yapıyoruz. Kısaca yumurtanın yapısını düşünelim.

oogenesis

Daha önce de belirtildiği gibi, yumurtayuvarlak şekle sahip bir germ hücresi. Aslında tüm gerekli besin maddelerini içerir, çünkü ana işlevi döllenme anından itibaren vücudun gelişimini sağlamaktır. Diğer hücreler gibi, merkezdeki yumurta da çekirdek içerir. Bir haploid kromozom seti bulunan çekirdek çevresinde sitoplazma bulunur. Yumurta üst koruma tabakasına sahiptir - ışıma tacı. Bu kabuk, çok sayıda küçük villadan oluştuğu için verildi.

Mayozdan dolayı çekirdeğin yakınında başka birBir küçük vücut, bu oluşum çok küçük boyutlu bir hücredir. Her şeyden önce, stokta olan yeni doğan kızın yaklaşık bir milyon yumurta hücresi var. Ancak zamanla, birçoğu ölür. Ergenlik öncesi, sadece yaklaşık 300.000 tanesi bulunur ve bunların yaklaşık 400'ü yumurtalık halindedir. Geri kalanı nereye gidiyor? Sadece ölecekler ve olgunlaşmaları için zamanları var.

"Oogenesis" olarak adlandırılan işlemi tartışmaya teklif ediyoruz. Bu aynı kadın seks hücrelerinin olgunlaşması. Hemen başlayalım.

yumurta oluşumu

Ovogenezis kadın cinsel organ oluşumudurHücreler. Hemen memelilerde doğumdan önce, yani uterusta başlayacağını açıklığa kavuşturmak gereklidir. Oogenesisin tüm aşamalarını listelemek ve karakterize etmeden önce, bu sürecin asıl amacını tek tek ele alacağız. Yani, fonksiyonlar:

 • Haploid kromozom kümesi oositin çekirdeğinde oluşmalıdır;
 • Zigotun besinlerin varlığında memnuniyeti.

Ovogenez sürecinin spermatogenezden pek farklı olmadığını hemen fark edebiliriz, bunu daha fazla fark edeceksiniz.

Yani, ovogenesis aşamaları aşağıdakiler tarafından ayırt edilir:

 • üreme;
 • büyüme;
 • olgunlaşma.

spermatogenez ve oogenez

İlk aşama, annenin rahminde gerçekleşir. Kız zaten çok sayıda birincil seks hücresine sahiptir, bu aşamada şu aşamalara değinilebilir: rudiment veya embriyolar. Bu gelecekteki yumurtalar çok aktif olarak bölünürler, bu yüzden ovony bir birikimi vardır. Onlar kortikal tabakada birikirler. Gerekli tüm besinleri biriktiren ovandır, yani:

 • protein;
 • yağlar;
 • glikoz.

Ovony ve germ hücreleri arasındaki fark nedir? Büyüklükleri daha büyüktür. Benzerlikleri genetik makyajın aynı olduğu.

İkinci aşamayı kısaca düşünürsek, o zamanBir kızın doğumundan önce de görüldüğünü görüyoruz. Şimdi oositler, birinci dereceden oositler tarafından oluşturulur. Bölümdeki büyüklük önemli ölçüde azalır, ancak oositler hızla kendi kütlesini kazanırlar. Ayrıca, gelecekteki yumurtalar, profaz oositleri şeklinde uzun bir koruma beklemektedir. Şimdi yaklaşık iki milyon var ve sadece 400 oosit daha fazla gelişecek.

Son aşama büyük sonra oluşurzaman miktarı (yaklaşık 11-12 yıl ve bazen daha fazla). Bu aşamada, korunmuş oositlerden biri aniden gelişmeye başlar. Sonuç aylık gelecektir.

sperm

Oojenezde bir dişi olduğunu öğrendikovum adı verilen bir germ hücresi. Şimdi spermatogeneze ve erkek cinsiyet hücresine dönüyoruz. Yani, insan ırkına devam etmek için, onu dölleyebilen bir çift yumurtaya ihtiyacınız var. Sperm - bu gerekli yarısıdır.

ovogenesis aşaması

Spermatozoanın erkek vücudunda, kadın vücudunda ovüllerden farklı olarak milyonlarca insan olabilir. Onlar oluşur:

 • başından;
 • boyun;
 • orta kısım;
 • filiform kuyruk.

Sperm ovuma ulaştığında, kuyruk,hareket için gerekli, kaybolur. Ayrıca, dişi üreme hücresi, genetik materyali taşıdığı için, sadece spermatozoonun başını kendi içine geçirir. Bildiğiniz gibi, yumurtanın kabuğu oldukça güçlüdür, bu nedenle spermin başında bir akrozom vardır. Kabuğu çözebilen özel bir madde içerir. Bir erkek mikrop hücresinin boyutu sadece 0.05 milimetredir, dolayısıyla onu görmek için güçlü bir mikroskop gerekir.

spermatogenez

oogenezde oluşur

Spermatogenez ve oojenez oldukça benzer süreçlerdir. İlk olarak, aşağıdaki aşamalar ayırt edilir:

 • üreme;
 • büyüme;
 • olgunlaştırma;
 • oluşumu.

Üreme aşamasında, her biri on katına bölünerek binden fazla spermatogonia oluşur. Bölünme sırasında, besinleri emer.

Büyüme sürecinde büyük oranda büyürler. Büyüme aşamasında, spermatogonyanın birinci düzenin spermatositlerine dönüşmesi gerçekleşir.

Olgunlaşma aşamasında, 2 bölüm vardır:

 • mayozoz (sonuç olarak ikinci mertebeden spermatositlerimiz vardır);
 • mitoz (spermatid oluşur).

Spermatidlerin oluşumu sırasında, hücre süreçleri ile temas ederler ve spermler oluşur. Oluşumlarını tamamladıklarında, hareketlilik kazanırlar.

benzerlikler

Oogenesisin ilk benzerliğini hemen farketmeye değer.spermatogenez - cinsiyet hücrelerinin, erkeğin veya dişinin oluşumu, olgunlaşması ve büyümesi için her iki sürece ihtiyaç vardır. Süreçlerde birçok benzerlik olmasına rağmen, bazı farklılıkları tanımlamak mümkündür.

Diğer bir ortak özellik, sürecin hemen hemen aynı aşamalarıdır (spermatogenezin bir aşaması daha vardır). Genel aşamalar:

 • üreme;
 • büyüme;
 • olgunlaşma.

Bu aşamaların detaylarını yukarıda detaylı olarak inceledik. Farklılıklara geçelim.

farklar

oogenezin sonucu

Oogenesis ve spermatogenezde başlayalımFarklı bir sonuca sahibiz, oogenesis kadın seks hücresinin oluşumu gibi bir sonuca karşılık gelir ve spermatogenez erkeğe karşılık gelir. Daha önce de belirttiğiniz gibi, bir aşamada spermatozoa oluşum sürecinde oosit oluşumundan daha fazla. Oluşum aşamasında ilk geçiş, oojenez bu aşamada bu aşamaya ihtiyaç duymaz.

Oojenez süreci anne karnındaki kızlarda başlar ve 12 yaşına ulaşan erkeklerde spermatogenez başlar. Bu başka bir fark.

Son fark, erkek cinsiyet hücrelerinde kadın seks hücrelerinden daha fazladır. Bu şu şekilde açıklanabilir: oosite sadece 200 milyon civarında bir sperm alınır.

Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 2019

Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 2019

Related news

 • Arap parfümü. Geri bildirim ve öneriler
 • Siyah Kazak Kombinleri
 • Kendi elleriyle anne için doğum günü kartları

 • Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 70

  Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez


  Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 78

  Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 96

  Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 27

  Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 17

  Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 31

  Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 22

  Ovogenesis yumurta oluşumu sürecidir. Spermatogenez ve oogenez 98