Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

Bugün, belki de,Gezegenin ozon tabakasının problemini duymamıştım. Bir çok efsane, tahmin ve çeşitli hipotezler, kitle iletişim araçlarıyla çoğaltılıyor. Ama o da öyle ve Dünya'daki ozondan nereden çıktığını hatırlıyorum. Bu sorunu anlamaya çalışalım.

nereden ozon çıktı?

Birazcık geçmiş

Ozon keşfedicisi, bir fizikçi.Holland Martin van Marum. 1785 yılında hava boşaltımı havayla geçirilirken bir koku ile bir gaz aldı. Ancak Almanya'daki kimyager H.F. Shenbain sadece 1840'da. O Yunanca "kokulu" anlamına gelen gaz ozonunu çağırdı. Böylece, bir benzetme yaptığı koku ile çizildi. Ancak gezegenin atmosferinde ozon nereden geldi, daha sonra biliniyordu.

İki oksijen atomu ve bir tane daha

Oksijenin allotropik modifikasyonu,kimyada üç atom, ozon denir. Normal koşullar altında belirgin bir kokuya sahip hafif mavimsi bir gaz olarak tanımlanabilir. Soğutulduğunda, ilk önce mavi renkteki bir sıvıya dönüşür (kızılağaç) ve katı halden girdiğinde koyu mavi veya neredeyse siyah renkte kristaller oluşturur. Doğadaki gaz halindeki ozon molekülleri çok kararsızdır, ancak var oldukları sürece, madde güçlü oksidatif özelliklere sahiptir.

Doğal ozon

Gezegenin bilinen ozon tabakası (ozonosfer)Stratosferik bir ozon. 12-25 kilometre yükseklikte bulunmaktadır. Toplam doğal ozonun yaklaşık% 90'ını oluşturur. Kalan% 10 ise aşağıda bulunan gazdır. Buna troposferik ozon adı verilir. Atmosferdeki farklı düzenlemeye ek olarak, bu iki gazın anlamları tamamen farklıdır.
ozon nerden çıktı?

Eski atmosferde nereden ozon çıktı?

Mavi gaz, gezegenin atmosferindeçok karmaşık bir fotokimyasal reaksiyon sonucu. Güneş'ten ultraviyole radyasyonunun ve kozmik radyasyonun etkisi altında, su moleküllerinin diatomik oksijene ayrışması üzerine üçüncü bir atom katılır ve allotropik bir ozon atomu oluşur. Bu reaksiyon bugün gezegenin atmosferinin üst katmanlarında gerçekleşiyor. Toplamda, bu gaz milyonda 0.6 parça işgal ediyor - bu, atmosferin metreküpünün 0.6 cm'lik kübik ozon içerdiği anlamına geliyor. Ozon, gezegenimizin atmosferi içinden geldi.

Ozon ve gezegen üzerindeki yaşam

25 kilometrelik bir yükseklikte bu gaz konsantreçok ince tabaka. Ancak yaşamdaki rolü çok önemlidir. Dünyadaki ozon nereden geldi, zaten biliyoruz. Ultraviyole ışınımı için kalkan - tüm canlılar için tehlikeli - olarak hizmet eder. Bu ultraviyole emilim sayesinde ozon oluşumu, insanlığın ölümden korunması sağlanır. Ozon oluşumu oranı ortalama olarak çürüme oranına eşittir. Yaşam için ozonun önemi insanlık tarafından takdir edilir. Ve 16 Eylül'de tüm dünya gezegenin ozon tabakasının korunma gününü kutluyor.
Atmosferde ozon nereden geldi

Tahribatlı gaz

Rus sınıflamasında, ozona atıf yapılıren yüksek tehlike sınıfının maddeleri. Bu güçlü oksitleyici insan vücudu için çok toksiktir. Yavaş ama felaket bir etkiye sahip olan en büyük zararı getiriyor. Uzun süreli teneffüs durumunda, kardiyovasküler ve solunum yolu hasar riski çarpıcı biçimde artar. Çözünmeyen bileşikler oluşturmak için ozonun kolesterol ile reaksiyona girme kabiliyeti ateroskleroza yol açar.

Yüzey gazı

Ozon nereden Dünya atmosferinde veyüzey gaz özellikleri - soru basit değildir. Ve cevap birkaç anlam ifade eder. Önemli olan o radyasyon veya yüksek enerjiye fotokimyasal reaksiyonlar ve maruziyet sonucu aynı oluşmuş olmasıdır. Şehirlerde olduğu gibi sıcaklık ve güneş radyasyonu etkisi altındaki seleflerinden (azot oksitler, hidrokarbonlar) oluşmaktadır. Yazın sıcak havalarda gaz konsantrasyonu belirgin bir günlük ritm ile yükselir. Öğleden sonra azami ancak sabahın erken saatlerinde ulaşılır. Ozon konsantrasyonundaki artış, aşağı hava akımları ve yüksek sıcaklıklarla kolaylaştırılır.

Ozon mu yoksa oksijen mi?

Oksijen tüm canlılar için yaşam kaynağı ise, o zamanZemin seviyesinde ozon ölümüdür. Biyologlar tarafından yapılan son araştırmalar, gezegenimizin akciğerleri üzerindeki bitkinlik üzerindeki etkisini doğruladı. Ozonun etkisi altında, bitki örtülerinde gözenekler küçülür ve fotosentez işlemleri bastırılır. Bilgisayar modeli bitkilerin karbon dioksit tüketiminde% 23 oranında bir düşüş gösterdi. Ve bu tüm gezegende yaşam için ciddi bir tehdittir.

Kaynak olarak ozon

İnsanoğlu uzun zamandır kullanmak için yollar arıyorDünyanın sağlayabileceği tüm kaynaklar. Ve ozonun atmosferde nereden geldiğine bakılmaksızın, istisna değildi. En güçlü oksidan, aletlerin sterilizasyonunda, oda ve giysilerin dezenfeksiyonunda, endüstriyel, kanalizasyon ve içme suyunun arıtımında kullanılmaktadır. Perspektif üretimde, kloru selülozun ağartılması ile değiştirirler. Sıvı ozonun itici olarak kullanımı konusunda gelişmeler yapılmaktadır. Ve dünyanın tüm kadınları, bu gazla zenginleştirilmiş kozmetik hakkında bilgi sahibi.Eski atmosferde nereden ozon çıktı?

Ozon kalkanı ve içindeki delikler

Modern uygarlık için konu değilozonun geldiği ve bu gazın koruyucu tabakasını nasıl koruduğu ve ultraviyole ışınım ve kozmik ışınım akışı içinde nasıl yok olabileceği. Ve nasıl kurtaracağınızı anlamak için, yıkımının nedenlerini bilmeniz gerekir. Antropojenik faaliyetlerle bağlantılı olarak ozon tabakasının tahrip edilmesinin nedenlerine odaklanacağız:

 1. Kozmonotiğin gelişimi ve roket konstrüksiyonu ozon tabakasının yapısında bir bozulmaya, kopmasına ve incelmesine neden olur.
 2. Ultra yüksek havacılığın gelişmesi, atmosferdeki ozon destroyerleri haline gelen azotlu yakma ürünleri atmosferindeki bir artışa katkıda bulunur.
 3. Bir sonraki neden, atmosferdeki azotlu bazların konsantrasyonundaki artışın ve bu uygulamanın azotlu gübrelerin tarımsal aktivitesinde de görülmesidir.
 4. Yaygın olarak kullanılan bilinen tüm freonlarpüskürtücüler, buzdolapları ve klimaların imalatında. Atmosferin üst katmanlarında, fotokimyasal reaksiyonlar yoluyla klor atomlarını serbest bırakırlar. Ve onlar da, ozon tabakasını klorür bazlarına bağlayarak yok ederler.


Related news

 • Petekli Volan Kollu Kız Çocuk Hırkası Yapılışı Türkçe Videolu
 • Kocasından nasıl uzaklaşırsın
 • İşlerin tasdiki prosedürü: ana unsurlar ve özellikler
 • Diyet nasıl olmalı ile Etiketlenen Konular
 • Bryusovun Yaratıcılık şiirinin ayrıntılı analizi

 • Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü


  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü

  Ozon nerede doğdu ve doğadaki rolü