Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir 2019

Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir 2019
Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir


Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir

Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir?

Ozon terapi

Ozon terapi

Oksijen terapi diğer adıyla ozon terapi, oksijen ya da hidrojen peroksit uygulaması ile mikroorganizmaları öldürmeyi amaçlar. Ciltteki hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve hasarlı dokuların onarılmasını sağlar. Hücresel fonksiyonları geliştirir. İki farklı yöntemler uygulanır. Gaz ya da su yoluyla uygulanır. Biyo-oksidatif terapiler ardından uygulandığında antioksidan etkiler gösterir. Cildin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur.
Ozon terapinin faydaları:
– Beyaz kan hücresi üretimini artırır.

– Ciltteki virüsleri öldürür.

– Cilt hücrelerine daha fazla oksijen gitmesini ve kan akışının artmasını sağlar.

– Ciltteki ölü deri hücreleri arındırır.

– Olası enfeksiyonlar ve kanserlerle mücadele için nekroz faktörünün üretimini artırır.

– Antioksidan enzimlerinin etkinliğini artırır.

– Kırmızı kan hücrelerinin membran esnekliğini ve verimliliğini artırır.

– Vücudun temel metabolizmasını uyarır ve sitrik asit döngüsünü hızlandırır.

– Ozon terapisi cilt bakımı için kullanılabilir. Cildin yenilenmesine yardımcı olurken cilde giden oksijen miktarını da artar.

Ozon terapi uygulaması türleri:

Ozon tedavisi çeşitli yollarla uygulanabilir. Bu yollar şunlardır:
– Kas içi enjeksiyonu: Oksijen ve ozon karışımı kalça kasları içine enjekte edilir.
– Rektal insuflasyon: Oksijen ve ozon karışımı rektum içine verilir. Ardından bağırsak yoluyla emilir.
– Otohematerapi: Hastanın kanı alınır. 10 ila 15 ml arasında oksijen ve ozon karışımı ile karıştırılarak kan yolu ile geri enjekte edilir.
– Intra-artiküler enjeksiyonu: Bu tedavi artrit, romatizma ve diğer eklem hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Hastaların eklemlerine enjekte yapılır.

– Ozonlu su: Ozon tedavisi yaralar, yanıklar ve deri enfeksiyonlarını temizlemek için de kullanılır. Ayrıca diş cerrahisinde de sık kullanılmaktadır.

– Ozonlu yağ: Ozonlu yağ tedavisi mantar enfeksiyonları, böcek ısırıkları, akne ve cilt sorunlarının tedavisi için önerilir. Yağ olarak zeytinyağı ya da aspur yağı kullanılır.

– Ozon terapi zayıflama için de kullanılan yöntemler arasındadır. Ancak bu yöntemlerde çok daha farlı teknikler ile uygulanır. Ozon tedavisi ile zayıflama için alanında uzman bir estetik merkezine başvurulmalıdır.

Ozon terapi nasıl uygulanır: Ozon terapisi nasıl yapılır?

– Tedavide % 0.03 hidrojen peroksit çözelti hazırlanır. Bu çözelti damar içine uygulanabilir. İşlem üç saat sürebilir. Tedavi kronik hastalıklar için yapılıyorsa haftada birkaç kez yapılabilir. Ancak pnömoni veya grip gibi akut hastalıklar için günlük verilebilir.

– İntravenöz hidrojen peroksit tedavisinin bir programıdır. Hastanın durumuna ve hastalığın türüne göre seanslar 1 ila 20 tedavi arasında değişebilir.

–  % 0.03 hidrojen peroksit enjeksiyonları romatoid ve osteoartrit tedavisinde kullanılmaktadır. Çözelti iltihaplı eklem içine doğrudan enjekte edilir.
– Hidrojen peroksit aynı zamanda, sert eklemlerin yumuşatılmasını sağlarken sedef hastalığı ve mantar enfeksiyonlarının tedavisi için de harici olarak kullanılır.

Ozon terapinin riskleri: Ozon terapinin yan etkileri
– Oksijen ve ozon terapisi uygulamaları öncesinde doktora danışılmalıdır. Hiperbarik oksijen tedavisi işlenmemiş pnömotoraks olan hastalara verilmemelidir.

– Pnömotoraks, göğüs cerrahisi, amfizem, orta kulak cerrahisi, kontrolsüz yüksek ateş, üst respitory enfeksiyonları, nöbetler  ya da kırmızı kan hücreleri bozuklukları öyküsü olan hastalar oksijen ve ozon tedavisi önerilmez. Buna ek olarak, hastalar oksijenin son derece yanıcı olduğunun farkında olmalıdır. Tedaviler yanlış uygulandığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle alanında uzman kişilere başvurulmalıdır.
– Oksijen ya da ozon tedavisi tipik yan etkiler gösterir. Yüksek kan basıncına ve kulak basıncına neden olabilir. En sık görülen yan etkiler baş ağrısı, parmaklarda uyuşukluk, geçici görme sorunları ve nöbetlerdir.

Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir 2019

Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir 2019
Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir


Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir


Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir


Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir


Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir


Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir


Ozon Terapi: Ozon Terapisi Nedir