Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 2019

Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 2019
15.05.2019

Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 92

Pechora Denizi'nde Prirazlomnoye petrol sahası

Dünyada keşfedilmemiş pek çok bölge yoktur. Bu yerlerden biri de Arktik. Orta Çağ'dan beri Arktik çalışmaları başladı. Bölgenin gelişimi bu güne kadar devam ediyor. Dünyanın Arctic offshore petrol ve gaz yataklarının üçte ikisinden fazlası Rus raf bölgesinde yer almaktadır. Pechora Denizi'ndeki Prirazlomnoye petrol sahası bir istisna değildir.

Proje tarihi

Prirazlomnoye alanı

Prirazlomnoe alanı 1989'da jeologlar tarafından keşfedilmiştir. Siyasi rejimdeki ve varsayılanlardaki değişim, alanın gelişmesini engelledi.

Sadece 1993'te Gazprom'un bir yan kuruluşu -"Rosshelf" - aktif gelişim Prirazlomnoy ile meşgul olmaya başladı. 1994 yılına kadar üç kuyu jeolojik keşif gerçekleştirildi. 1996 yılında, işletme ekonomik ve teknik bir gerekçe hazırladı. 1997'de sabit bir platformun inşası için bir planı onayladılar.

1998 yılında platform tasarlandığındaAktif bir aşamada, ekonomik bir temerrüt nedeniyle çalışma donduruldu. Beş yıl sonra proje ayarlandı ve Gazprom, Sevmorneftegaz'ın yeni iştiraki inşaatını yeniden başlattı. Platformu uzun süre kurma şartları ertelendi. İnşaatın ilk aşaması sadece 2019 yılı sonunda tamamlandı. Ve sadece 2013'ün sonunda tam olarak çalışmaya başladı.

Platform Özellikleri

Prirazlomnoye petrol sahası

Prirazlomnoye alanının bulunduğu bölge, Nenets Özerk Bölgesi'nin Nefteyugansk bölgesidir. Platform anakaradan 60 km uzaklıktadır.

Açık denizlerde tarımı geliştirmekDüşük sıcaklıklar, buz, güçlü rüzgar ve deniz dalgaları koşullarında çalışabilen özel olarak tasarlanmış bir platform kurulmuştur. Petrol üretiminin yapıldığı derinlik 20 m'dir. Platform, balast yardımı ile denizin zemine güvenli bir şekilde sabitlenmiştir. Balast dahil toplam ağırlığı 500.000 ton.Plaja göre, platform yıllık 6,5 milyon ton petrol üretimi sağlayacak şekilde 36 kuyu açmalıdır.

Depozito durumu

Prirazlomnoye petrol sahası

Prirazlomnoye petrol sahası gerçekEşsiz, çünkü "siyah altın" ekstraksiyonu üzerinde çalışma, hatta kışın platformdan yürütülür. Ancak tesisin Rus mevzuatına göre devlet tescili için prosedür henüz geliştirilmemiştir.

187 sayılı Federal Kanun uyarınca, platform yapayRusya Federasyonu kıta sahanlığı bölgesinde inşaat. Moskova Bölgesinin Tahkim Mahkemesi, 2009 yılında bunu hidro-teknik sabit bir tesis olarak tanımlamaya karar verdi. Yine 2012 yılında Prirazlomnaya, Rus gemisinin sicilinde bir deniz gemisi olarak tescil edildi ve Naryan-Mar limanına atfedildi.

Yönetim şirketleri

Yuganskneftegaz'ın Prirazlomnoye alanı

Prirazlomnoye petrol sahası başladı1992 yılından beri aktif olarak gelişmiştir. Bu yıl içinde özel bir girişim "Rosshelf" oluşturulmuştur. Kurucu kompozisyona yaklaşık 20 farklı girişim girmiş, bazıları Shtokman sahasının jeolojik araştırmasıyla ilgilenmiştir. 1993 yılının Mart ayında Rosshelf CJSC petrol yataklarını bulmak, çıkarmak ve değerlendirmek için faaliyetlerde bulunmak için bir lisans aldı.

2001'den beri Gazprom ve Rosneft'in işletmeleriPrirazlomnoye alanı da dahil olmak üzere Yamal-Nenets Otonom Bölgesi'nin petrol ve doğalgaz havzasını geliştirmeye başladı. Rosneft'in bir yan kuruluşu olan Yuganskneftegaz, 2006'dan beri platformun pompa istasyonunu yönetiyor. 2002 yılında Sevmorneftegaz Prirazlomnoye petrol yataklarını kullanmak için lisans aldı. 2009 yılında, Rosneft, Sorporneftegaz'ın tüm hisselerini Gazprom'a sattı ve şirket GazpromneftShelf adını aldı. 2014'ten bu yana Gazpromneft'in bir yan kuruluşu haline gelmiştir.

Petrol depolama ve taşımacılığının özellikleri

Prirazlomnoye alanı Nefteyugansk bölgesi

Üretilen petrol rezervi aşağıda yer almaktadır.platform - kesonun içinde. İçindeki hammaddelerin depolanması teknolojisine "ıslak" denir, çünkü rezervuarın yağ ile doldurulmasından bağımsız olarak her zaman su ile doldurulur. Yağ, bir difüzör mekanizması kullanarak hazneye girer. Tankları doldururken, su temizlemek için devam eden balast sistemine zorlanır. Daha sonra, petrol rezervuarlarında basınç oluşturmak için su kullanılır.

Yağın hazneye boşaltılması için, basınç deposundan su dökülür. Yağ, tankın yüzeyinden nakliye sistemine pompalanır. Dışarı pompalanırken, balast suyu depoyu doldurur.

Ulaşım, platformla temassız olarak demirlemiş olan servis tankerleri yardımıyla gerçekleştirilir.

Çevreyi ve çevre sorunlarını korumaya yönelik faaliyetler

Prirazlomnoye alanı, birkaç özel koruma altındaki doğal alanın yakınında yer almaktadır. Bu nedenle, petrol üretiminin ekolojik yönü her zaman olduğu kadar alakalı.

Projenin bir dizi sınavı geçmesine rağmen, çevresel zararlar hala devam ediyor. Bunu en aza indirmek için, bir dizi etkinlik gerçekleştirilmektedir:

 • deniz hayvanlarının ölümünü azaltmak için neredeyse% 80'e izin veren su boruları monte edilmiş cihazlar;
 • Meşalenin gece çalışması, platformla geçen kuşların çarpışmasını önlemek için azami ölçüde azaltılmıştır.

Dünyada petrol sahası yokHammaddelerin dökülmesine karşı sigortalıdır. Prirazlomnoye alanı, kutup gecesi boyunca bile yıl boyunca geliştirildi. Arktik bölgede hızla petrol sızıntısı tasfiyesi neredeyse imkansızdır - bunun bir kısmı buzun altına girer. Dökülen müdahale ekipmanı, Murmansk'daki Prirazlomnaya'ya yaklaşık 1000 km uzaklıktadır. Kaza alanına taşınması zor ve hava şartlarına tabidir.

Prirazlomnoye alan birSondaj, ekstraksiyon ve petrol taşımacılığının en gelişmiş yöntemlerinin kullanıldığı yüksek teknoloji kompleksi. Rus ekonomisi için gelişimi özellikle önemlidir.

Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 2019

Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 2019

Related news

 • Doğru nefes alma teknikleri
 • 1 Milyon Çocuk, Birinci Sınıfa Başlayacak
 • Demiryolu Modeli Bebek Yeleği Türkçe Videolu
 • Dürüm diyeti ile Etiketlenen Konular
 • Yalancı Su Böreği Tarifi

 • Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 27

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası


  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 85

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 70

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 68

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 62

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 1

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 13

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 83

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 84

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 17

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 89

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 99

  Pechora Denizinde Prirazlomnoye petrol sahası 93