Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 2019

Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 2019
30.03.2019

Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 55

Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum ...

Birisinin hasta bir kişisi olduğunu ne sıklıkla duyarız?kalp, ama nadiren tehlikede olanı anlamak. Kardiyovasküler sistem ile ilişkili hastalıklar. Ve hepsi anlaşılmaz tanım ve terimlerle doludurlar. Burada örneğin perikardiyum. Nedir, nerede bulunur ve neye zarar verir?

perikardiyum

Perikardiyum nedir?

Her şeyden önce, neyin tehlikede olduğunu anlamak gerekir. Perikard, sadece kalbi değil, aynı zamanda perikardiyal damarları da içeren perikardiyal bir kesedir. Söz, Yunancadan tıbbın içine girdi. Onun anlamsal anlamı "kalbin etrafında" dir. Bazı doktorlar perikardiyuma neredeyse kalpli bir gömlek diyorlar. Aslında, bağ dokusundan kalbin dış kabuğudır.

Yapısında, perikard kapalıdırkesilmiş bir koni andıran bir çanta. Bir yetişkinde, dar tabanı diyafram üzerinde uzanır, geniş apeks yükselen aort üzerinde durur. Tüm çanta, biri parietal olan, iki perdeden oluşur, buna perikard denir. İkincisi visseral, yani epikardiyumdur.

perikardiyal yapı

Perikardın yapısı bileşiktir. İki katman vardır: seröz iç ve lifli dış. Lifli tabaka kalbi örten ve pulmoner gövdeye ve pulmoner venlerin ağzına giren yoğun lifli bir dokudan oluşur. Seröz tabaka düz bir epitelyum ile kaplı yoğun bir bağ dokusundan oluşur. Seröz dokuda, perikardiyal ve epikardiyal tabakalar arasındaki boşluğu dolduran spesifik bir sıvı üretilir. Sürtünmeyi kolaylaştıran doğal bir yağdır. Sağlıklı bir perikardiyal yetişkin çantada yaklaşık 25 ml sıvı bulunur. Böylece, perikardın yapısı, doku basıncının korunmasından ve kalbin aşırı gerilmesini önleyen destekleyici bir fonksiyonun kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Yağlama tabakası sıvısı, organ kesilirken sürtünmeyi azaltır.

Perikardit. tanım

Perikardın yapısının ya da işlevinin ihlaliperikardit denir. Bu perikardiyal kesenin dokularında ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Perikard, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin önemli bir bileşeni olduğundan, herhangi bir patolojik süreç insanlar için tehlikelidir.

Kavite içinde iltihap nedeniyle oluşursıvı eksüda birikmesi. Bu, kanın normal pompalanmasını zorlaştıran kalbin sıkılmasına neden olur. Eksüda yapısı iki tiptir. Perikardiyal lezyonun yapısına bağlı olarak pürülan veya seröz olabilir.

Hastalar için asıl sorun şu kiHastalığın teşhis edilmesi zordur. Kalbin hastalıklarında, doktorlar bu teşhisi yalnızca vakaların% 0,5'inde oluştururlar. Ancak, istatistiklere göre, çekirdeklerin% 5'ine kadar perikardit ölmektedir. Otopsiden sonra olguların% 80'inden fazlası teşhis edilir.

perikardın hastalıkları

Tıbbi sınıflandırma

Perikardit üç ana gruba ayrılır. Perikart hastalıkları bulaşıcı, aseptik veya idiyopatik olabilir.

Enfektif perikarditin nedeni olabilirtüberküloz, gonore, sifiliz, dizanteri. Kolera, tifo ve şarbon gibi daha az görülen bakteriyel lezyonlar da düşünülmektedir.

Aseptik perikarditin tezahürleri karakteristiktirromatizmal hastalıklar, miyokard enfarktüsü ve aort anevrizması için. Ayrıca, neden yaralanmalar ve ameliyat olabilir. Garip bir şekilde bu kulağa hoş geliyor, ama benzer bir patoloji, pnömoni, yemek borusu ve diğerlerinin delinmesi gibi kalp dışı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Perikartın aseptik hastalıkları, diğer organlardaki kan kanserine ve malign tümörlere eşlik edebilir. Bazen bir alerji, ilaç veya radyasyon tedavisi tetikleyicidir.

İdiopatik perikardit belirsiz bir geneze sahiptir. Sorunun sebebi açıklanamaz.

Perikardit gelişimi (enfeksiyöz form)

Perikarditi tanımlamanın en kolay yolubulaşıcı bir hastalığın arka planı. Bu durumda, vücuttaki bağışıklık süreçleri bakterilerle savaşmak için tetiklenir. Patojenlerin doku ve organlar üzerindeki etkisi vasküler membranların geçirgenliğini arttırır. Kan pıhtılaşması bileşenleri ile doymuş bir sıvı perikardya nüfuz eder. Bu, torba boşluğundaki yağlama akışkanının bileşimini değiştirir, perikardiyal dokunun yapısını bozar ve bunu bir skar dokusuna dönüştürür. Hastalığın ilk aşaması kuru perikardittir. İkinci aşama, yapışma ve yaraların bulunduğu yapıştırıcıdır.

perikardiyal hastalıklar

İlk aşamanın belirtileri

Bir doktora başvururken, kuru perikarditli hastalar kalpteki ağrıdan şikayetçidir. Acı hislerinin kendine özgü özellikleri vardır:

 1. Meydana geldiği andan itibaren birkaç saat içinde acı büyür. Zayıf yaklaşımlardan gelen ağrının doğası ve yoğunluğu dayanılmaz. Dikiş, yanma veya presleme olarak tanımlanabilir.
 2. Ağrılı duyular, epigastriyumda, sol koltuk altı bölgesinde sternumun arkasında ortaya çıkar. Boyun veya sağ hipokondriyum ve abdomende verirler.
 3. Ağrı, derin soluma, tükürük veya yiyecek yutma, öksürme ve hareket etme ile artar.
 4. Sağ tarafa yatar, ya da sağ tarafına uzanır ve kıvrık bacaklarına bastığında ağrı azalır.

Endikasyon, ağrının "Nitrogliserin" e yanıt vermemesi, ancak ağrı kesici ilaçlardan azalmasıdır.

Eksüdatif formu

Perikart hastalığı olarakgelişir, perikardiyum torbası içinde sıvı veya irin birikmeye başlar. Bu aşamada titreme, nefes darlığı, kuru öksürük, göğüste sıkışma, hıçkırık, siyanoz ve şişlik vardır.

perikardın lezyonları

tedavi

Hastalığın formuna ve seyrine bağlı olarak, hastalara analjezikler, anti-enflamatuar ilaçlar ve destekleyici maddeler reçete edilir. Ayrıca magnezyum ve potasyum preparatları da gösterilmiştir.

Ek tedavi yöntemleri ile farklı uygulama yöntemlerinin antibiyotikleri eklenir. Bu oral, intravenöz veya kateter perikardiyal olabilir. Pürülan eksüda çıkarma gerektirir.

Bazı durumlarda, perikardiyal bir ponksiyon reçete edilir. Yapıştırıcı işleminde kalp ameliyatı gereklidir.

Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 2019

Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 2019

Related news

 • Susamlı Poğaça Tarifi
 • Mualla Tarifi
 • Renkli Keçe Bardak Altlığı Yapımı
 • En Lezzetli Tatlımız Amerikalı Lezzete Kafa Tutuyor: Lokma vs Donut
 • Ahmet Kaya Ölmez Ağlama Bacım İndir

 • Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 2

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum


  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 70

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 52

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 46

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 3

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 31

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 63

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 88

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 97

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 77

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 21

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 61

  Perikard: Fotoğraf, yapı, fonksiyon, hastalık, tedavi. Perikardiyum 5