Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama 2019

Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama 2019 Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

Propilen glikol - nedir bu? Kimyasal özellikler, uygulama

Kozmetikte en yaygın olanlardan biri,parfümeri, gıda endüstrisi ve teknik alan, alkollerle ilgili organik bir maddedir. Adı propilen glikoldur. Bu nedir? Makalenin özelliklerini, molekülün yapısını ve bu bileşenin kullanım alanlarını dikkate alın.

propilen glikol nedir

Propilen glikol - nedir bu?

Bu dihidrik alkol insanlar kullanmaya başladıderhal, sahip oldukları yararlı ve önemli özelliklerin ne olduğunu öğrendikleri anda. Dışa doğru, etanol veya gliserinden de az farklılık gösterir, çünkü aynı zamanda berrak bir sıvıdır. Doğru, viskozitesi, etanolünkinden daha yüksektir, ancak gliserininkinden daha düşüktür. Toksisitesiyle, en yakın komşuya homolog seri - etilen glikol boyunca çok daha azdır.

Etandiol en güçlü zehir isepropilen glikol - hayır. Bu maddenin kullanımı fiziksel ve kimyasal özelliklerine dayanmaktadır. Eğer propilen glikol bulunan ana sanayileri kısaca tanımlayabilirsek, uygulama ekonominin birkaç dalı tarafından ifade edilecektir.

 1. Kimya endüstrisi.
 2. Havacılık ve otomobil yapımı.
 3. Petrol ve gaz endüstrisi.
 4. Boya ve vernik endüstrisi.
 5. Kozmetik ve parfümeri endüstrisi.
 6. Gıda üretimi
 7. Teknik faaliyet alanı.
 8. İlaç.

Düşündüğümüz madde belli kideğerli bir kimyasal hammaddedir ve çeşitli yapıların normal üretimi ve işleyişi için önemli bir nesnedir. Bu nedenle bu ürünün üretimi yılda ton olarak hesaplanmaktadır. Ülkeler arasındaki ihracatı ve ithalatı da oldukça aktif. Hemen hemen her aktivite ve üretim alanı propilen glikol gibi bir maddenin kullanılma olasılığını etkiler. Bu nedir? Kimyasal yapısı, formülü ve özellikleri nedir? Daha fazla anlayacağız.

Formül ve molekül bileşimi

Bir molekülün sadece niceliksel ve niceliksel bir bileşimini değil, aynı zamanda içindeki atomların, yani maddenin yapısının düzenini de sıralamak mümkün olan çeşitli formül çeşitleri vardır.

 1. Moleküler veya ampirik. Bu formüle göre, bileşiğin bileşimini yargılayabilir. Propilen glikol C gibi görünecek3'H8aman2. Fakat böyle bir kayıt, maddenin özelliklerinin tahmin edilmesi için bir fırsat vermez çünkü atomların bağlanma sırası bilinmemektedir.
 2. Kısaltılmış yapısal formül. Bu durumda, propilen glikol bileşimi aynıdır, ancak formül iki tipte olabilir: 1,2 - propandiol CH2OH-CHOH-CH3ve 1,3-propandiol CH2OH-CH2CH2OH. Fonksiyonel grubun pozisyonu, maddenin kimyasal aktivitesini etkiler. Her iki yapı da izomerdir.
 3. Tam yapısal formül. Karbon ve hidrojen arasındaki bileşikler de dahil olmak üzere molekül içindeki her bağı gösterir. Propilen glikolde, bütün bağlar tek, sigma tipidir, bu nedenle, tüm yapıyı betimlemek anlamsızdır.

Basit bir madde olarak, propilen glikol bir sıvıdır,ki bu iki optik izomerik yapının rasemik bir karışımıdır. Bu zincirdeki asimetrik karbon atomuna bağlıdır. Bu nedenle, bir tanesi ışığın polarizasyon düzlemini sağa, diğeri sola döndürür. Bununla birlikte, bu maddenin bir bütün olarak özellikleri üzerinde, bu pratik olarak hiçbir şekilde etkilemez.

kimyasal özellikler

Maddenin fiziksel özellikleri

Fiziksel parametreler açısından% 100 propilen glikol aşağıdaki özelliklere sahiptir.

 1. Renksiz sıvı, kalın, viskoz, ortalama yoğunluğa sahiptir.
 2. Tat tatlıdır, koku özeldir.
 3. Hemen hemen tüm madde sınıflarının temsilcileri için iyi bir çözücüdür.
 4. Propilen glikolün kendisi, suda ve alkolde, zayıf şekilde benzen ve eterde çözünür.
 5. Kaynama noktası 45.50C normal basınçta. Artan basınçla, gösterge artar.
 6. Yüksek derecede higroskopisiteye sahiptir.
 7. Düşük korozyona sahiptir.

Bu fiziksel özellikler belirlenirBu maddenin ana uygulama alanları. Propandiyol katı ortamı yumuşattıktan sonra, nemi hapseder ve bağlar, maddelerin sıcaklığını düşürür ve çevreleyen bileşikleri dağıtır. Bu nedenle, gıda endüstrisinde kullanılır.

propilen glikol fiyatı

Kimyasal özellikleri

Kimyasal aktivite açısından bakıldığında,1,3-propilen glikol daha reaktif bir izomerdir. Ayrıca, polimerizasyon yeteneğine sahiptir. Genel olarak, bu diyatomik alkolün girebileceği birkaç temel reaksiyonu tanımlayabiliriz.

 1. Esterleşme. Organik ve inorganik asitler ile esterlerin oluşumu ile etkileşime girer.
 2. Alkalilerle reaksiyona girdiğinde, glikoller üretilir, alkali metallerle etkileşirken aynı şey olur.
 3. Aldehitler, alilik alkoller, dimetildioksanlar ve diğer ürünlerin oluşumu ile dehidrasyon yapabilir.
 4. Dehidrojenasyon reaksiyonları asetols, aldehitler, asitlerin oluşumuna yol açar.
 5. Oksidasyona, aseton, propiyonik aldehit, laktik asit, formaldehit ve diğer bileşiklerin moleküllerinin eklenmesi eşlik eder.

Bu maddenin sanayide kullanımıçevre için güvenli kabul edilir. Sonuçta, molekülün aşamalı olarak ayrışmasının bir sonucu olarak, su ve karbon dioksit basitçe oluşturulmaktadır. İşlem şu şekildedir:

 • propilen glikol;
 • laktik asit;
 • PVK (pirüvik asit);
 • su;
 • karbondioksit.

Bu nedenle bu bileşiğin farklı amaçlar için kullanılması düşünülebilir: hem teknik hem de gıda ve kozmetik.

propilen glikol bileşimi

Toksisite ve vücut üzerindeki etkileri

Propilen glikol - açısından nedirinsan vücudu üzerinde etkisi? Çeşitli çalışmalar ve deneyler yaşayan doku ve organlara direkt olumsuz etkisi, bu bileşik olmadığını göstermiştir. tahriş ve cilt kızarıklığı neden olmaz, hatta onlara yolda sonları olarak, karaciğer ve böbreklerde birikir etmez.

Kullanılan fareler üzerinde deneylergünlük propilen glikol, canlıların sağlık ve yaşamını etkilemediğini kanıtlamıştır. Bununla birlikte, bu maddenin büyük bir miktarını içeren ürünler ve müstahzarlar uzun bir süre kullanıldığında, böbrekler acı çekebilir, çalışmaları ve bütünlüğü bozulur. Ancak bunun için, pratik olarak saf% 100 propilen glikol kullanmalısınız, ki bu elbette imkansız.

Bu nedenle, kozmetik alkol kullanımı,parfüm ve gıda endüstrilerine tüm kural ve düzenlemelere izin verilir. Deri hastalıkları, dermatit, egzama ve karmaşık alerji formlarından muzdarip olan insanlar üzerinde tek olumsuz etkisi olabilir. Bu durumda, kremler, merhemler, şampuanlar ve bu maddeyi içeren diğer ürünlerin kullanılması önerilmez.

ısı transfer ortamı propilen glikol

Sanayide imalat

Propilen glikolün kimyasal özellikleri, belirli sıcaklık koşullarında (yaklaşık 200) propilen oksitden elde edilmesini mümkün kılmaktadır.0C) ve basınç (1.6 MPa). Aynı zamanda, ürünler sadece üç maddedir:

 • propilen glikol;
 • dipropilen glikol;
 • tripropilen glikol.

Daha fazla işlem ve ayırma içinÖzel bir sütun üzerinde düzeltme yöntemi. Bitmiş ürün yüksek bir saflığa (% 99) sahiptir, bu nedenle hemen kullanıma hazırdır. Gıda propilen glikol ek tedaviden geçer, raf ömrü iki yıla ulaşır.

Antifriz olarak kullanın

Tüm alkol Öncelikle ısı taşıyıcı olarak sanayide kullanılır. Propilen glikol -40 arasında değişen sıcaklıklarda teploustanovkah kullanılabilmektedir0To +1080C. Aynı zamanda, düşük korozyon özelliği ekipmanı depolamayı mümkün kılar. Bu nedenle, propandiol için kullanılır:

 • ısıtma sistemleri;
 • her türlü bina koşullandırma;
 • havalandırma;
 • yemek soğutma.

propilen glikol sıvı

Kozmetolojide uygulama

Belirli bir maddenin yakalanma yeteneği veSuyu bağlamak, dağıtmak, kıvamı arttırmak, koku molekülleri yerine getirmek için kozmetik ve parfümeride kullanılması esasına dayanır. İlaveten, ekoloji bakış açısından düşük kimyasal aktivite ve güvenlik, ilaç, kremler, şampuanlar, macunlar, merhemler ve diğer ürünler oluştururken bu bileşenin seçimini de belirler.

Propilen glikol almayı öneren birçok kurum var. Fiyat, ürünün yoğunluğuna ve sipariş hacmine bağlıdır. Kilogram başına 150 ila 170 ruble arasında değişiyor.

propilen glikol uygulaması

Gıda endüstrisinde kullanım

Gıda endüstrisinde, propilen glikol olarak bilinirE1520. Hamur, kremsi kıvam ve sert şekerleme ürünleri ile pek çok ürünün bir parçasıdır. Rolü dağıtma, yumuşatma, soğutma, konserve.

Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama 2019

Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama 2019

Related news

 • Elmalı Kereviz Salatası
 • Ayu-Dag: efsane. Kırımda Ayı Dağı
 • Powerbank Nasıl Şarj Edilir
 • Organize İşler 2nin tarihi açıklandı
 • Ev yapımı hamburger ekmeği tarifi yapılışı

 • Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama


  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama

  Propilen glikol - nedir bu Kimyasal özellikler, uygulama