Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 2019

Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 2019

Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 92 13.02.2019, 18:21

Protein gıda rasyonel beslenme temelidir

Yediğimiz her şey proteinler, yağlar vekarbonhidratlar. Sağlıklı beslenme dengelerini kapsar, ancak her diyet nedenle diyette protein oranını arttırmak, diyette yağ ve karbonhidrat azaltılması ve önerir. Proteinli yiyecekler yağ ve artış kas tonu bozulmasından katkıda bulunur. Bizim cilt, kaslar, bağ dokuları protein oluşur unutmayın, bu yüzden diyette da eksikliği doğrudan görünümünü etkiler metabolizmasını inhibe ve son olarak fiziksel ve sinir yorgunluğunu yol açar.

Peki ya vejeteryanlar? Sonuçta, sebzeler, meyveler ve meyveler yeterince protein sağlayamazlar. Popüler inanışın aksine, protein mantarlarında biraz ve kötü bir şekilde sindirdi.

Gerçek şu ki proteinli gıda iki şekilde mevcuttur: bitkisel protein ve hayvansal protein.

Sebze proteini en çok baklagillerde (kırmızı ve beyaz fasulye, bezelye, nohut, fasulye, soya) bulunur.

Protein günlük ihtiyacı sağlayabilir vekarabuğday, irmik, yulaf ezmesi, inci arpa, pirinç, makarna, fındık gibi ürünler. Fakat içlerindeki karbonhidrat içeriği çok yüksektir, bu nedenle spor diyetlerinden ve kilo verme için diyetten hariç tutulurlar.

Süt, peynir, süzme peynir ve çeşitli ekşi süt ürünlerinden zengin proteinler, fakat en çok protein içeren gıdalar et, balık, yan ürünler (karaciğer, böbrekler, kalp), yumurtalardır.

Bir protein diyetine "oturmaya" karar verdikten sonra, bu protein ürünlerinin bir diyet menüsü derlenirken dikkate alınması gereken farklı yağ içeriğine sahip olduğu unutulmamalıdır.

Önerilen protein gıda, hangi tabloaşağıda sunulmaktadır, sağlıklı beslenme gereksinimlerini pratik olarak karşılar. Bu tablo, protein yüksek ve yağ oranı düşük gıdalar seçmenize izin verecektir. Protein içeriği, 100 g ürün için gram cinsinden belirtilmiştir.

 • Tavuk, tavşan eti, dana eti -------------------- 20-23
 • Az yağlı sığır eti -------------------------------------- 18.9
 • Daha az yağ içeren peynirler ------------- 25,
 • Süzme peynir az yağlıdır ------------------------------------------ 16,7
 • Süt, yoğurt ----------------------------------------- 2,8
 • Yumurta proteini ------------------------------------------- 12.7
 • Beyaz etli deniz balığı (morina, hake) --------- 15
 • Kırmızı balık (somon, ton balığı, pembe somon) ------------ 21
 • Fındık ------------------------------------------------- ------- 25
 • Fasulye ------------------------------------------------- ----- 22
 • Bezelyesi ------------------------------------------------- ------- 23
 • Soya ------------------------------------------------- ---------- 34

Proteinli gıda neredeyse her zaman bir termal gerektiririşlenmesi. Bu amaçla bir vapur, bir fırın, bir mangal kullanmak tercih edilir. Buharlama, yağ ve yağsız buğulama, pişirme et, balık pişirmenin en iyi yollarıdır. Yumurtalar, yumurta akı da haşlanmış ya da fırında pişirmek için daha iyidir, fakat kızartılmaz.

Hayvanın proteinli beslenmedeki diyetkökeni ana, hatta tek bileşenli, çok zararlıdır. Ortalama olarak, günde bir yetişkinin sadece 100-120 gram protein ihtiyacı vardır. Ve bunların çokluğu, gıdaların zayıf sindirilmesine, hayati aktivitenin durgun ürünlerine, bağırsaklarda putrefaktif bakterilerin gelişmesine yol açar. Bunun olmasını önlemek için proteinli gıdalar çok miktarda bitkisel lif ile birleştirilmelidir. Sebzelerdeki proteinler en çok sindirilir, ancak karbonhidratlar protein yıkımı işlemlerini amino asitlere engeller. Onların iyiliği için et, balık, peynir yeriz. Proteinin bir parçası olan vücudumuz için gerekli olan yirmi amino asitten sadece yarısı sentezlenir ve geri kalanı da besinle alır, fakat bitkisel proteinin yetersiz bir amino asit seti içerdiğine dikkat edilmelidir.

Proteinli gıdalara olan ihtiyaç özellikle yüksekÇocukluk, ergenlik, vücut büyüdüğünde, kas iskeleti oluşur. Hamileliği planlayan kadınlar için, protein açısından zengin gıdaların diyetine dahil edilmesi özellikle önemlidir. Ayrıca, yapı fonksiyonuna ek olarak, protein, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye aktif olarak katılmaktadır.

Proteinler her insan için gereklidir, ancak yaşla birlikte, rasyonel beslenmede dikkate alınması gereken ihtiyaç azalır.

Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 2019

Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 2019

Related news

 • Lavrentyev: Suriyedeki gerilimi azaltma bölgelerinin kontrolünü yalnızca garantör ülkeler üstlenecek
 • 1 Okka Kaç Kilo – Kaç Litre Yapar
 • Renkli Şeker Nasıl Yapılır Resimli Tarif

 • Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 13

  Protein gıda rasyonel beslenme temelidir


  Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 6

  Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 15

  Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 41

  Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 85

  Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 86

  Protein gıda rasyonel beslenme temelidir 11