Proteinin Faydaları 2019

Proteinin Faydaları 2019
Proteinin Faydaları


Proteinin Faydaları

Volkan Emir Hecer Proteinin Faydaları

Günümüzde artık, hemen hemen herkes protein ağırlıklı beslenmenin ne kadar sağlıklı olduğunu bilmektedir. Birçok besinin içerisinde protein bulunur. Bunlardan en bilinenleri yumurta, kırmızı et, tavuk, balık etleri, bakliyatlar, kuru yemişlerdir.

Genel olarak proteinler, vücudunuzdaki dokuları oluşturur, devamını sağlar ve de yeniler. Kaslarınız, organlarınız ve bağışıklık sisteminiz çoğunlukla proteinlerden yapılmıştır.

Yediğiniz proteini, vücudunuz sınıflandırılmış, özel görevleri olan protein moleküllerine çevirir. Örneğin, kanda oksijeni taşıyan hemoglobin sentezini protein gerçekleştirir. Saçlar ve tırnaklar proteinlerden yapılmıştır. Enzimler, hormonlar ve diğer vücut kimyasalları, sert kemikler, kaslar, sağlıklı deri ve kan için protein hayati önem taşımaktadır.

Karbonhidrat ve yağın yanında protein, oldukça lüks ve büyük porsiyonlarda tüketilmesi gereken bir besin grubudur. Diğerlerinin aksine protein vücutta depolanmaz, yani vücut ihtiyaç duyduğunda protein bulamazsa yıkıma başlar.

Özellikle vücut geliştirenlerin, fitness yapanların, genel olarak antrenman yapan kişilerin sağlıklı vücut gelişimi için protein çok önemlidir. Fonksiyonlarını yerine getirmek ve arttırmak için vücut proteine ihtiyaç duyar. Yıpranan kas grupları, proteinlerce onarılır, yenilenir ve büyütülür.

Yüksek protein içeren diyetler, yağ yakımını hızlandırır. Kilo vermek isteyenlerin ilk başvurduğu diyet şekli budur. Yüksek protein ve düşük karbonhidratlı bir diyet, kaslarınıza zarar vermeden hızlı yağ yakımını sağlayacaktır. Vücut yağ ve karbonhidratları, özellikle sağlıksızlarsa yakmak yerine depolamayı seçer. Proteinler ise kolaylıkla sindirilir ve vücudunuzda işlenir.

Ayrıca doğru seçilen protein kaynakları, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, ödem olasılığını yok eder. Vücuttaki asit baz dengesini sağlar, yüksek enerji açığa çıkartmak,  kromozom ve genlerin yapısında bulunmak, enzimlerin ve hormonlarınızın kontrollü olmasını sağlar.

Ancak alınan proteinin de fazlası, vücutta tutulmadan atılır. Günlük protein alımı, yaşlara göre ortalama bir insan için kilosunun 0.8 katıdır. Spor yapan kişiler içinse bu oran kilosunun 1.5-2 katıdır. Çocuklarda ve yaşlılarda ise kilonun 0.5 katı ve 1 katı arasında değişmektedir. Dengeli bir beslenme düzeni, sağlıklı proteinleri içermeli, ortalama karbonhidrat ve düşük yağ oranı içermelidir.


Proteinin Faydaları 2019

Proteinin Faydaları 2019
Proteinin Faydaları


Proteinin Faydaları


Proteinin Faydaları


Proteinin Faydaları


Proteinin Faydaları


Proteinin Faydaları


Proteinin Faydaları