Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 2019

Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 2019
15.05.2019

Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 20

Psikoterapide E. Berne'nin etkili bir yöntem olarak işlenmesi

Eric Berne ismiyle bağlantılı olarak biliniyordu.Psikoterapide popüler bir yöntemin oluşturulması - işlem analizi. Bu, psikoterapistlerin bireysel ve grup çalışmalarında, aile danışmanlığında ve işyerinde kullandıkları evrensel bir yöntemdir. Ve her şeyden dolayı yöntem gerçekten etkilidir. E. Berne'nin işlem analizi, müşterinin durumu durumdan görmesini ve hatta iletişimde yaptığı hataları not etmesini sağlar. Çalışma sırasında terapist aktif kalır, süreci yönlendirir ve gözlemcinin pozisyonunu almaz.

elektriğin işlem analizi

İlk teorik önermeler

İşlem analizi teorisi Berna belirli teorik pozisyonları içerir. İlk olarak, insanlarda farklı ego durumlarının varlığı kabul edilir. Buna göre, iletişim süreci bu ego durumları arasında gerçekleşir. Başka bir deyişle, insanlar birbirlerini belirli bireyler olarak değil, kendi ego-durumlarından ego-hallerine sinyaller göndermektedirler. E. Berne'nin işlem analizi, ego'nun üç durumuna dayanmaktadır: Yetişkin, Ebeveyn, Çocuk. Herhangi bir zamanda bir kişi bunlardan birinde olabilir.

Ego durumlarının karakterizasyonu

Bir kişi "ebeveyn" durumunda olduğunda,daha sonra, sürekli kontrol, muhatabın sözlerini dinlemedeki isteksizliği gibi iletişimdeki bu özellikler ile karakterizedir. Ebeveyn, diğer kasıtsız çocukları görür, kendilerine karar verme hakkı vermez. "Ebeveyn" bakmakta ve kontrol ediyor olabilir.

işlem analizi teorisi

"Çocuk" ("çocuk") durumu ile karakterize edilirkaprisler, kendileri için sorumluluk alma isteksizliği, yargılarda immaturite. "Çocuk" özgür ve uyarlanabilir. Özgür bir çocuk eğlencelidir, rahatlar, kararsızlık kararları verir. Uyarlanmış çocuk katılıyorum, asi ve yabancılaşıyor.

İşlem analizi E. Berna özellikle "yetişkinlerin" durumunu vurgular. Bu, bir kişinin yeterince neler olup bittiğini yanıt vermek için en yapıcı durumdur bu insanların görüşlerine bağımsız durumunu, rasyonel nedenler, değerlendirir değildir. İnsanların "yetişkin" in çatışma durumlarında daha az muhtemel olduğunu varsaymak mantıklıdır.

Ego durumlarının etkileşimi analizi

E-posta iletişiminin işlem analiziİşlemsel iletişim analizi E. Berne, tarif edilen ego durumlarının etkileşimlerinin dikkate alınmasına dayanır. Çoğu zaman, "Ebeveyn" ve "Çocuk" iletişim kurduğunda çatışmalar ortaya çıkar. Bu durumda, bir uzlaşma bulmak nadiren mümkündür. İki "çocuk" birbirini anlayabilir. En etkili iletişim iki "yetişkin" arasında olacaktır. E. Berne'nin işlem analizi, iletişimde, bir kişinin bir ego-durumunun, bir başkasının belirli bir halini ele alabileceğini de not eder. Örneğin, bir muhatabın "ebeveyni" diğerinin "çocuğuna", fakat "ebeveyn" veya "yetişkin" pozisyonundan gelen diğer cevaplara atıfta bulunur. Yani yanlış anlamalar meydana gelir.

Böylece, E'nin işlem analizi Berna, insanların farklılıklarının nedenini görsel olarak görmelerini sağlar ve aynı zamanda, müşterinin kişiliğinin bilinçsiz yönlerini etkilemeden, en etkili davranış stratejisini (“yetişkin”) de öğretir. Bununla birlikte, iletişim analizinde ilerlemiş olan bireyler, ego halleriyle oynadıkları gibi, başkalarıyla etkileşim içinde istenen sonuca ulaşmak için bunu ya da bu pozisyonu bilinçli olarak işgal edebilirler.

Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 2019

Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 2019

Related news

 • Hadise Açıkgöz Kimdir Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi
 • Pasta Görünümlü Patates Salatası Tarifi
 • Mozaik
 • Kenar kirişi nedir
 • İĞNE OYASI LALE MODELİ DETAYLI YAPIMI

 • Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 44

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi


  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 72

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 76

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 88

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 27

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 62

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 12

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 43

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 95

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 66

  Psikoterapide E. Bernenin etkili bir yöntem olarak işlenmesi 49