Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 2019

Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 2019
21.08.2019

Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 15

Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler

Rusya her zaman zengin kültürü ile ünlü olmuştur.çok sayıda yetenek. Guriy Nikitin, Rus resim ve simge resmindeki en ünlü ve önemli isimlerden biridir. Hayatı ve eserleri 17. yüzyıla düştü ve Rusya'nın kültürel tarihinde parlak bir iz bıraktı. Ve günümüze kadar varlığını sürdüren sanatçı hakkındaki gerçek veriler çok parçalanmış olsa da, eserleri, bireysel el yazısı sonsuza kadar geçmişin yüksek maneviyatına ait anıtlar olarak kalacaktır.guri nikitin

biyografi

Guriy Nikitin'in kesin doğum tarihi bilinmiyor. Yaklaşık olarak bu, 1620/1625'in başlangıcıydı. Geleceğin sanatçısının yerli şehri Kostroma idi. Nikitin, sanatçının bir takma adıdır, ya da daha doğrusu, bir hamileliktir (Nikitich-Nikitin). Gerçek adı Kineshemtsev. Sanattaki ereksiyonundan önce, tuz ve balık rütbelerinde çeşitli ticaret merkezlerini tuttu.

aile

Baba Guria Nikitin (Nikita Kineshemtsev) öldüSoğuk bir can çekişme zamanında 1653, bu nedenle Solomonides'in annesi, ailenin başındaydı. Guria, Luke'un erkek kardeşi ya da ailesinin adıyla Auchka adındaydı. Ayakkabı yapımında nişanlandı.

Anneye ve kardeşine ek olarak, Guria'nınkuzenler Mikhail ve Fedor. Nispeten müreffeh insanlardı. Öldükten sonra, Guriy Nikitin bir kürk ceket, kumaş ve balık rütbesi içinde birkaç şehir dükkanını miras aldı.

Simge ressamın kişisel hayatı hakkında kesin olarak bilinir.hiç evlenmedi, çocuğu yoktu. Bu, Landrath Kitabında, ölümden çok daha sonra yapılan giriş ile kanıtlanmıştır. Tam olarak ikon ressamının ölüm yılını (1691) ve mirasçıların yokluğunu gösterir.

hurma nikitina freskleri

oluşturma

Guriy Nikitin erken yaşlarda gösterdiyaratıcı yeteneklilik. Eğitildiği yerde, bilinmemektedir. Çalışmasının ana araştırmacısı V.G. Bryusov, zamanın ünlü bir Kostroma sanatçısı ve ikon ressamı olan Vasily İl'in, Nikitin'in hocası olabileceğini öne sürüyor.

Ancak birçok açıdan yaratıcı ilerlemeGelecek ikon ressamının annesine katkıda bulundu. Onun dünyasında battı, genç Guri rahat bir ev, yemek ve dost bir aile vardı. Ve desteksiz bırakılan benzer bir Rus kadını yaratmak için bu zor zamanda, oldukça zordu. Daha sonra, bir kadın-anne imajı Nikitin çalışmasında özel bir yer alacak.

Sanat yoluna gitmesi kolay değildi. Sonuçta, Gurii, ikon resminden uzak, basit bir çalışan aileden geliyordu. Kostroma arteli Moskova kiliselerinde (Trinity Kilisesi, Moskova Kremlin'deki Başmelek Katedrali) boyandığında sanatçının aldığı önemli deneyim. Kostroma'dan ustaların yanı sıra Yaroslavl, Novgorod ve Moskova'dan yetenekli ikon ressamları orada çalıştı.

Bu dönemin bu muazzam yaratıcı hareketiSanat tarihinde ilk emin adım Nikitin için oldu. Kendisini yetenekli bir sanatçı olarak gösteren Guriy, Rusya'daki Ortodoks kiliselerinden ve Çar Alexei Mihayloviç'in duvarları boyamak ve simgeleri yeniden yazmak / yazmak için birçok davet aldı.

huriy nikitin simgeleri

Bireysel el yazısı

Rusyanın ihtişamı ve sembolizminden bahsetmekİkonografisi, sanat tarihçileri her zaman Gury Nikitin'in eşsiz dehasına işaret ediyor. Onun resimleri bir çalışmada, özgünlük ve anıtsallığın eşsiz bir kombinasyonudur. Çalışmasının çiçeklenmesinin Rusya'da (17. yüzyılın ikinci yarısı) dekoratif ve anıtsal sanatın yükselişi ile çakışması tesadüf değildir.

Olağanüstü bir sanatçı ve ikon ressamının tüm eserleribenzersiz bir stil, bireysel el yazısı var. Ayna olmayan simetri prensibine, ışık ve gölgenin uygulanmış kontrastlarına resim kompozisyonları yerleştirdi. Sanat eleştirmenleri, içsel dinamikleri, görüntüleri reçeteleme konusunda ritim duygusunu not eder. Buna ek olarak, Guria Nikitin freskleri, kuşkusuz, bileşimlerin dekoratif etkisini arttıran geniş bir renk yelpazesini kapsar.

Bilinen eserler

İlk sanatsal eserlerden bahsetmekNikitin, 1650 yılına aittir. Bu Diriliş ve Kostroma Kutsal Üçleme Katedrali Kilisenin kapısına boyama ile ilişkilidir. En ünlü freskleri Pereslavl içinde Danilov'un Manastırda Romanov (şimdi Tutaev) (yalvarıyorum. 1650-ler.) Kutsal Haç Katedrali'nde Gury Nikitin, (1662-68gg.), Varsayım Katedrali ise (Rostov Kremlin, 1670) ve İlyas Peygamber (Yaroslavl, 1680) Kilisesi. İkincisi için, Nikitin de tatil simgeleri çizdi.guriy nikitin biyografi

1666 zor ve önemli bir zaman olduRus kilisesi. Nikitin, Başmelek Katedrali'nin restorasyon resimlerinde aktif bir rol aldı. Elleri savaşçı-şehitlerin imgelerine ve anıtsal kompozisyonun “Son Yargı” nın birkaç parçasına aittir.

resimleme

Ressamın evi ve ikon ressamı uzak değildi.Epiphany Katedrali. Tabii ki, bu gerçek, Gürcistan'ın kilisenin resmine doğrudan katılımı anlamına geliyor. En canlı resimler, Guriy Nikitin'in katedral için simgeleri 1667-1672'ye kadar uzanıyor.

Aynı yıllarda selvi kıvrımları yazdı.Kraliçe Mary Ilyinichna'nın emri. Kompozisyonları, merkezde, Kazan'ın Bakire'sinin, sağda - Mucize İşçi Nicholas'ın ve solda - Büyük Şehit Ağrıpina ve Evdokia'nın tasvir edildiği bir şekilde sunuldu. Ayrıca Antioch patriği Macarius için yedi adet ikon oluşturuldu.

Varsayım Katedrali için Nikitin tarafından bir çok simge yazılmıştır. Bunlar arasında: "Son Yargı", "İmza", "Aziz Destanı Ruh "," Miracles'ta Kazan ".

Guria Nikitin Eski Ahit Trinity

Son eser, 1690'da yazılan Kostroma'daki Trinity-Sypanovskiy Katedrali için Guria Nikitin tarafından "Eski Ahit Trinity" simgesidir.

İlişkilendirilmiş eserler

Birkaç sanat eseri var.yazarlık Guria Nikitin'e atfediliyor. Ancak, yeterli atıf almadılar. Bunlar arasında "bir efsaneye sahip Meryem'in Feodorovskaya simgesi" (1680), "Şehitler Kirik ve İulita" (1680'ler), "Haçların Yüceltilmesi" ve Kostroma'daki Ipatiev Manastırı'nın bir açıkhatası yer alır. Tarihsel verilere göre, bazıları (örneğin, "Feodorovskaya icon ...") aslında sanatçının eserleri değil, öncekilerin çalışmalarının ustaca restorasyonu.guriy nikitin artist

İlginç gerçekler

Gury Nikitin bekaret ve bekarlık içinde yaşadı, ama onunAilenin ailesinde karışıklık yoktu. Ve ikon-ressamın kendisi de bademcik almadı. Böyle bir karar, çağdaşları için sanatçının gizemi olarak kaldı. Bununla birlikte, Nikitin ailesinin anma kayıtlarında, ailenin babasının ölümünden sonra, Schemist Helen'in adı belirtilmiştir. Araştırmacılar bunun, yaşlılık çağında manastıra giden Gürya'nın (Solomonides) annesinin kilise adı olduğunu ileri sürüyorlar.

1659'da Moskova’yı aldığındaBaşmelek Katedrali'ni resmetmek için yetenekli ikon-ressamlar, Emelyan Pushkarev Kostroma'dan sürdü. Ancak acı verici bacakları vardı ve yakında geri gönderildi. Yerine getirilmesi üzerine, aralarında Guriy Nikitin'in de bulunduğu birkaç usta adayı önerdi. Sanatçı sertifikasyonu başarıyla geçti ve 1660'da ilk makalenin ikon ressamının durumunu aldı.

Gury Nikitin yaşlıydı (ya da ustabaşı)Kostroma ikonunun ressamları. Bir gönderiye bir takım ayrıcalıklara rağmen, sanatçı çalışmaya çok duyarlı bir şekilde ilgi duyuyordu ve kendisinin hoşgörüye izin vermemesi, meslektaşları ile bir düzeyde çalışmak ve hatta daha fazlası için. Ipatievsky Manastırı ve İlyas Peygamber Kilisesi'ni süslerken, gelecekteki fresklerin ana hatlarını bağımsız olarak çizdi ve öğrencileri resim ile birlikte bıraktı.

"Guri", anlamıyla "hasta" anlamına gelir.çalışkan ". Tam olarak Guriy Nikitin'inki buydu. Biyografisi taslaktır, ama çağdaşların anıları, ikon ressamının dindar ve Tanrıdan korkan bir insan olduğunu gösterir. Simgelerin yazılmasına her zaman sanatsal ve manevi açıdan sorumluyuz. Theodore'un Tanrı'nın Annesi'ni, daha önce itiraf ettiği ve cemaat aldığı için, Lent'te resmini çizmeye başladığında, iyi bilinen bir vaka vardır. Daha sonra, Yaroslavl'daki alay sırasında, bu görüntü iyileşmenin mucizelerini gösterdi.

Gury Nikitin sık sık vardıeski simgeleri ve resimleri geri yükleme. Kültürel ve tarihi mirasla ilgileniyordu, bu yüzden öncekilerin yapıtlarının bu tarz üslup özelliklerini büyük figürler ve hareketlerin kısıtlanması olarak muhafaza etti. Bu yüzden sanatçının fırçasının bazı eserleri bilinmeyen kalmıştır.

Sanat eleştirmenleri, Guriy Nikitin adınıbüyük Rus simge ressamların listesi. Yunan, Andrei Rublev ve Simon Ushakov'un Theophanes'le birlikte, Rus simge resminde muazzam bir etki yarattı ve ustasının ustaları arasında haklı olarak onurlu bir yer kazandı.

Gurie resmi

bugün

Guria Nikitin'in şaheserlerinin çoğu bu güne kadar hayatta kaldı. Kostroma'daki sanatçının en büyük ve en önemli eseri de vatanda. Öyleyse, şimdi Troitsk ve Ipatievsky katedrallerinde bir geziye çıkıp, Rus mimarisinin ve resminin eşsiz anıtlarıyla tanışabilirsiniz. Merkezi olarak, tabii ki, Guria Nikitin fresklerinin gözden geçirilmesidir.

Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 2019

Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 2019

Related news

 • O Hayat Benim 97.Bölüm izle
 • Ek cümle, Rusça
 • Stripes: nedir ve ne işe yarıyor
 • Bayram Tatilini Evinde Geçirecek Olanlara İlaç Gibi Gelecek 30 Yabancı Dizi
 • Hunan TV

 • Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 10

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler


  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 56

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 79

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 63

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 37

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 56

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 95

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 87

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 60

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 40

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 49

  Rus ressam, fresk efendisi ve simge resim Guriy Nikitin: biyografi, yaratıcılık ve ilginç gerçekler 25