Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlikSırbistan bayrağı Tarih ve modernlik


Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 94 10.02.2019, 07:16

Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik

Bayrak, armasıyla birlikte, sembollerden biri.devlet ve eyalet. Her tanınan (ve tanınmayan) dünya topluluğunun böyle özellikleri vardır. Sırbistan bayrağı bir istisna değildir. Bu Sırbistan devlet sembolleri sıkıca, komşu devletler tarafından ulusal bağımsızlık ve saldırganlık mücadelesinin zor şartlarda kurulmuş haysiyet ve nüfus baskının haklarına girişiminde unutulmamalıdır.Sırbistan bayrağı

modernlik

Bu tarihi anda, bu bir dikdörtgenyatay ve eşit olarak konumlandırılmış üç şeritten oluşan kumaş şeklinde. Üst kısımda altta kırmızı bir şerit var - beyaz, orta - mavi. Uzunluğun üçte birinden şaftın kenarından bir mesafede, taç altında çift başlı bir kartal olan Sırp ambleminin görüntüsü. Bu arada, renkler ve arması hemen Rusça'yı anımsatıyor. Sosyal ve kamusal kullanım için, bir seçenek olmadan Sırbistan bayrağı bir arma olmadan da izin verilir. Bu nitelikler, son olarak Ağustos 2004'te Sırp Parlamentosu tarafından kabul edildi.

Sırbistan bayrağı: tarih

Yüzyıllar boyunca, sembolün görünümü değiştibirkaç kez. 1234-1243'te hüküm süren Sırp Kralı Stefan Vladislav (Nemanjiç'in hanedanından), ilk olarak Sırbistan'ın bayrağını (1281 yılında yayınlandı) onaylamış olduğuna inanılıyor. Stefan Władysław hazinesindeki öznitelik tanımı da verilmiştir: bir eşdeğer kırmızı ve mavi şerit. Ancak, bilim adamları hala bayraktaki renklerin nasıl olduğunu kesin olarak bilmiyorlar, dolayısıyla geleneksel olarak yatay olduğuna inanıyorlar. 1835'te, dip, resmin tamamlayıcısı olan beyaz bir bant haline geldi ve bayrak sonunda Rus olana benziyordu.
Sırbistan ve Karadağ bayrağı

Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında beyaz bantortasına doğru hareket eder. Bayrağın ortasında beş köşeli bir yıldız var. Savaştan sonra (Yugoslavya'da Sırbistan) yıldız kalır ve beyaz bant tekrar aşağıya iner. Korunmuş ve geleneksel üç renkli. Sırbistan ve Karadağ bayrağı (2003'ten beri devlet birliği) aynı üç gruptur, ancak yıldızsızdır. 2006 yılında Karadağ bağımsızlığını ilan etti (referandum sonucunda). Sırbistan ve Karadağ devleti dağıldı. Ve 2006 yılının Haziran ayında, Sırbistan'ın yeni bayrağı (aşağıdaki fotoğraf), Sırbistan ve Karadağ bayrağının yerini alarak, yeni devletin bir sembolü olarak BM kuruluşundan önce ilk kez çırpındı.

Sırbistan bayrağı

Boris Tadiç versiyonuna göre özniteliğin kökeni

Şimdi röportajında ​​Sırbistan eski cumhurbaşkanıRus televizyon kanalları, ulusal bayrağın menşeinin bir tür "popüler" versiyonunu ileri sürdüler. Başvuran, bir zamanlar Sırpların Rus bayrağı temeli aldıklarını ve daha sonra Sırbistan Krallığı'nın sembolünü ilan ettiklerini iddia etti. Bu, Slav halklarının kültürel ve manevi birliği fikrini bir kez daha doğrulamaktadır: Ruslar ve Sırplar, Rus Dünyası topluluğu. Gerçekten de, Ruslar Sırplara, çok sayıda savaşta bağımsızlık mücadelelerinde büyük yardımlarda bulundular. Ve, bu tür bir iddia edilen bayrak türünün bir çeşitliliğinin bazı bilim dışı olmasına rağmen, bu versiyon muhtemelen var olmak için her hakkı vardır!

Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlikSırbistan bayrağı Tarih ve modernlik

Related news

 • Sütlü İncir Tatlısı Tarifi
 • Eritrazma. Tedavi ve korunma
 • Rüyada Saat Görmek
 • Kulaklarınız varsa, bu gibi durumlarda ne yapacaksınız
 • Boyun Ağrısından Kurtulmanın 6 Yolu, Boyun Ağrısı Nasıl Geçer

 • Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 82

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik


  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 40

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 35

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 49

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 47

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 65

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 55

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 96

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 20

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 30

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 86

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 69

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 92

  Sırbistan bayrağı Tarih ve modernlik 50