Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır

Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır
Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır


Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır?

Kına, kimyasal boyalardan ziyade doğal saç boyası tercih edenlerin vazgeçilmezidir. Ayrıca kına, güçsüz, zayıf saçların güçlenmesi ve saçların hızlı uzaması için de sıklıkla kullanılmaktadır. Peki, kınanın saçlara faydaları neler, kına saç uzaması için nasıl kullanılır? Saç uzamasında etkili kınalı saç bakım önerilerini Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır yazısıyla araştırdık.

Kimileri için saç bakımında kına kullanmak akla bile getirilmeyecek seçeneklerden biri olsa da kına oldukça uzun zamandır kadınların kullandığı en önemli doğal saç bakım malzemelerinden biridir. Kına ve saçlar söz konusu olduğunda akla sadece kınayla saç boyamak gelse de özellikle güçsüz, zayıf saçların güçlenmesi ve saçların hızlı uzaması için de sıklıkla kullanılmaktadır. Peki, kınanın saçlara faydaları neler, saç uzaması için kına nasıl kullanılır? Saç uzamasında etkili kınalı saç bakım maskeleri önerilerini sizin için esraninportresi’nde bir araya getirdik.

Kınanın Saçlara Faydaları

 1. Saç derisi bakımı :Kına, sahip olduğu antimikrobiyal özelliklerle, kafa derisi sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kepek gibi özellikle saç derisinde ortaya çıkan sorunlarla mücadeleye yardımcı olur.
 2. Yağ üretimini dengeler :Kına sadece kepek gibi sorunları için değil, aynı zamanda yağ üretimini ve saç derinizin pH’ını dengelemek için de mükemmeldir. Aşırı yağın saçlardan çıkarılması folliküllerin açılmasına yardımcı olur ve ayrıca yağ üreten bezlerin normal çalışmasını sağlar.
 3. Saç büyümesini arttırır, dökülmeleri önler :Saç derisinde bu kadar etkili olan bir malzemeyle sağlanan saç derisi sağlığı ile saç dökülmesi sorunu azaltılmış olduğu gibi sağlıklı saç büyümesini teşvik edici etkiler de ortaya çıkarır. Kına sadece saçlarınızın daha hızlı büyümesine yardım etmekle kalmaz aynı zamanda saç dokusunu da geliştirip, güçlendirecektir.
 4. Saçları onarır ve güçlendirir :Kına içindeki besinler, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda saç hasarlarını da onarır. PH seviyelerinin dengelenmesi aynı zamanda kıl kütikülünü korumaya yardımcı olur, bu da daha parlak saç telleri demektir. Ayrıca, saç esnekliğini geliştirmeye yardımcı olur.
 5. Saçları nemlendirir :Kına, saç tellerinin her birinin etrafında, nemi kilitleyip saçlarınızda tutarak koruyucu bir bariyer oluşturur. Saç maskelerinde diğer nemlendirici bileşenlerle birlikte kullanıldığında özellikle yararları artacaktır. Kına, saç kırılması gibi sorunları en aza indirmeye de yardımcı olur.

Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır?

1 sac uzamasi icin kina nasil kullanilir_mini

Saç Büyümesi için Kına – Yan Etkileri Ve Alınması Gereken Önlemler

Öncelikle kullandığınız kınanın %100 organik olduğundan emin olmak çok önemlidir. Bu yüzden kına satın aldığınız markanın, aktarın güvenilir olduğundan emin olun. Bunun nedeni piyasadaki bazı kına tozlarının renk sonuçlarını iyileştirmek için PPD (Parafenilendiamin) gibi sert kimyasalları içermesidir. Bu kimyasallar aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

Parafenilendiamin, cilt ile temas ettiğinde yan etkilere neden olabilen alerjen bir maddedir. İlk kullanımında bir tepki almasanız da cildiniz kimyasalla ne kadar çok temas ederse, alerjik reaksiyonunuz olma olasılığı da o kadar yükselecektir.

Kına tozlarına katılan kimyasallar da son derece kurutucu olabilir. Kimyasallar, saçlarınıza aşırı işleyerek saçları kaba, kuru ve yönetilemez hale gelebilir. Bu saç kırıkları, kötü saç dokusu ve aşırı yönetilemeyen saçlara neden olur.

Kınanız gözlerinizle temas ederse kızarıklık, tahriş, sulanmış gözler ve kaşıntıya neden olabilir. Bu durum olursa, gözlerinizi hemen soğuk su ile yıkayın. Sorunlar devam ederse, mümkün olan en kısa sürede bir göz doktoruna başvurun.

Kına ile saç bakımı yapmak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gerekenlere de yer verdiğimize göre gelelim saç uzamasını teşvik etmek için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kına maskesi önerilerine;

Saç Uzaması için Kına Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler;

 • 1/2 Fincan kına tozu
 • 1/4 Fincan ılık su
 • Eldiven
 • Hindistan cevizi yağı
 • Fırça
 • Duş başlığı

saclarin hizli uzamasi icin dogal oneriler

Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır?

Uygulama;

 • Bir kasede, su ve kınayı muhallebi gibi yumuşak ve yayılabilir bir kıvama gelene kadar karıştırın.

Uyarı :Bu noktada elbette uyarmakta fayda var. Bildiğiniz üzere kına normalde saç renginizde değişikliğe sebep olacaktır. (Renk değişikliği istemiyorsanız renksiz kına kullanılmalıymış. Ancak ben bulunduğum bölgedeki aktarlarda böyle bir kına bulamadım) Diğer yandan örneğin daha koyu kahve saçlar istiyorsanız hazırlayacağınız kına maskesi içerisine demlenmiş siyah çay veya ceviz kabuğunu kaynatarak elde ettiğiniz suyu kullanabilirsiniz. Ayrıca bakır renk elde etmek için soğan suyu, kızıl renkler için de genellikle kırmızı pancar suyu kullanılmaktadır. Ayrıca aktarlardan kendi saç renginize uygun bir kınayı da satın alabilirsiniz.

 • Kına renk bırakan bir malzeme olduğundan saç çizgisi boyunca ve kulaklarınıza vazelin veya hindistan cevizi yağı sürerek renklerden korunmasını sağlayabilirsiniz.
 • Karışım hazır olduktan sonra eldiveni takın ve bir fırça yardımıyla saç köklerinden uçlarına doğru ilerleyerek sürün.
 • Saçınızın tamamı karışımla kaplandığında başınıza bir duş başlığı takın ve bir saat bekleyin. Burada ilk amaç saç renginin değişmesi değilse uzun saatler beklemenize gerek yok.
 • Kınayı saçlarınızdan şampuanla yıkayın.
 • Saçlarınızı kurutun.
 • Ayda bir bu bakım yapılabilir.

Uyarı :Kınanın oldukça güçlü bir malzeme olduğunu, saçınıza renk vermesine izin verdiğiniz andan itibaren saçtan rengin atılmasının zor olacağını unutmayın. Yani kınayla saçınızda renk değişimi istiyorsanız, bu işlemi çok dikkatli yapmanızda fayda var.

Hazırlayacağınız kına maskesi içerisine saçların daha yumuşak olmasını sağlamak için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya yumurta da eklenebilir.

Örneğin, 1 yumurta, 1 fincan kına, 1 su bardağı su, 1/2 fincan limon suyu, Hindistancevizi yağı kullanarak bir maske de yapabilirsiniz. Bunun için önce limon suyu ve hindistan cevizi yağı haricindeki tüm malzemeleri karıştırın ve 1 saat bekletin. Ardından içine limon suyunu ekleyin ve yine karıştırın. Maskenin bulaşabileceği kulaklar gibi alanlara hindistan cevizi yağını sürün ve ardından maskeyi saça uygulayın.

Gördüğünüz gibi aslında kına direkt olarak saçları besleme özellikleri içerdiğinden dolaylı yoldan saç uzamasına katkı sağlamaktadır. Yani saça kına yaparken içine ekleyeceğiniz bazı doğal malzemeler ile saç uzama sürecini hızlandırmanız mümkün. Ben ilerleyen günlerde biberiye yağı (ki saç uzamasında oldukça etkili olan doğal yağlardan biridir!) ile bir deneme yapmayı düşünüyorum. Özellikle de bahsedilen renksiz kınayı araştırmayı düşünüyorum.

Saçlarınıza kına yakma işlemlerini belirli aralıklarla tekrarlamanız gerektiğini de hazırlatmak isterim. Çünkü tekrarlanmadığı zaman saçlar nemini kaybedecek, kuruyacak, kırılacaktır.

Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır

Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır
Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır


Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır


Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır


Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır


Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır


Saç Uzaması için Kına Nasıl Kullanılır