Salatalığın Bilinmeyen 9 FaydasıSalatalığın Bilinmeyen 9 Faydası
Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası


Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası

Gürkan Yurdakul

Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası

 

Dünya üzerinde en yaygın yetiştirilen sebzelerinden biri olan salatalık, sağlık için en etkili sebzeler arasında 4. sırada yer alıyor. Salatalığın gücünü hafife almayın. İşte salatalığı tüketmek için 9 neden!

Salatalık Vücut Nemli Tutar

Salatalık, %90 su oranıyla neredeyse bir bardak su kadar ferahlatıcıdır. Özellikle sıcak yaz aylarında, salatalık yemek, vücudun kaybettiği suyu ve mineralleri geri kazandırarak vücudu nemli tutmaya yardımcı olur

Toksinleri Atar

Salatalık %95 oranında sudan oluşur. Yüksek su içeriği ile, boşaltım sistemini destekleyerek toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Salatalığın içinde vücudun bir günde ihtiyacı ola vitaminlerin çok büyük bir bölümü bulunur. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini ihtiyacının %10 unu salatalık tüketerek karşılayabilmek mümkün.

Kanser Düşmanı

Salatalık lariciresinol, pinoresinol ve secoisolariciresinol gibi etken maddeler içerdiği bilinmektedir. Bu üç madde meme kanseri, yumurtalık kanseri, rahim kanseri ve prostat kanseri dahil olmak üzere birçok kanser türlerine yakalanma riskinin azalması yardımcı olur.

Vitamin Zengini

Salatalık vücudun ihtiyacı olan en önemli vitaminler bakımından zengindir. A, B ve C vitamini içeriğiyle, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda daha fazla enerji sağlar. Salatalık, ıspanak ve havuç suyu karışımı bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın virüslerle savaşmak için etkili bir formüldür.

Işıltılı Bir Cilt ve Sağlıklı Saçlar

Magnezyum, potasyum ve silisyum açısından zengin olan salatalık sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için ihtiyacınız olanları fazlasıyla sunuyor. Spa merkezlerinin de vazgeçilmezi olan salatalık kürlerini haftalık olarak uygulamayı ihmal etmeyin. Gözaltı şişliklerini gidermede salatalığın anti-inflamatuar özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız gözlerinizin üzerine birkaç dilim salatalık yerleştirin. Bununla birlikte salatalığın içindeki sülfür gibi bazı maddeler saç büyümesini de destekler.

Fazla Kilolarınızdan Kurtarır

Salatalık, düşük kalorisi ve yüksek su içeriği ile diyet yapanların en büyük yardımcısı. Yüksek lif oranıyla sindirimi destekleyen salatalığın düzenli tüketilmesi kronik kabızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Kötü Nefes Kokusunu Engeller

Salatalık suyu diş etlerini rahatlatır. İçerisindeki fitokimyasallar ile kötü nefes kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kötü kokuya neden olan agız içi bakterilerini öldürerek nefesi tazeler. Taze bir nefes için, bir dilim salatalığı damağınıza yapıştırın ve birkaç dakika süreyle dilinizle bastırın. 

Eklemleri Güçlendirir

Salatalıkta bulunan silika isimli madde, bağ dokusunu güçlendirir ve onarılmasına yardımcı olur. Eklem hastalıklarının ve artit tedavisinde etkin olan salatalık, havuç suyu ile karıştırıldığında kandaki ürik asit seviyesini düşürerek gut hastalığının tedavisini destekler.

Böbreklere Faydalıdır

Kandaki ürik asit seviyesini düşüren salatalık, böbreklerin sağlıklı çalışmasını destekler

Bonus!

  • Salatalık aynadaki sislenmeyi ortadan kaldırır. Duş almadan önce, aynayı bir salatalık dilim ovun. Aynanın sislenmediğini göreceksiniz.
  • Gıcırdayan kapılar için, bir dilim salatalık ile menteşeyi boydan boya ovalayın.

Salatalığın Bilinmeyen 9 FaydasıSalatalığın Bilinmeyen 9 Faydası
Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası


Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası


Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası


Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası


Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası


Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası


Salatalığın Bilinmeyen 9 Faydası