SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 2019

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 2019

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 97 04.02.2019, 08:39
SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT
Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT

25 Ağustos 2014

Trende tam 16 vagon var. Dördü restoran, biri çalışanların kaldıkları vagon, diğerleri ise yolculara ait. Erzak ve bagaj vagonu bu sayıya dahil değil.  Rusya’da bir yolcu treninin en fazla 21, Çin’de 18 vagonlu olmasına izin veriliyor

.

Rus demiryolu terminolojisinde “1. Sınıf” ya da “2. Sınıf” gibi terimler yok. Onun yerine iki yataklı kompartman veya dört yataklı kompartman var. İlk iki yolcu vagonu iki yataklı, diğerleri dört yataklı. İki yataklı vagonların kendi banyo ve tuvaletleri var. Diğerlerinde iki veya dört kompartman bir banyoyu paylaşıyor.

Her vagonun iki başta ve iki sonda olmak üzere dört kapısı var. Treni baştan sona dolaşabiliyorsunuz. Hatta son vagonun arka penceresinden bazen güzel manzaralar yakalanabiliyor.

Benimki ile yemekli arasında 6 vagon var. Her vagonun uzunluğu 25.5 metre. Yani hepi topu 153 metre yürümem gerekiyor. Ancak bu arada 43 kapı açıp kapamak zorundayım. Kapıları mutlaka kapatmanız lazım, yoksa raylardan gelen tüm gürültü içeri doluyor. Dün saat tuttum, tam beş dakika sürüyor yemeğe gitmem. Tabii yolda karşılaştığınız yolculara kendi dillerinde selam vermek, tuvalet sırasına girenlerin arasından sıyrılmak, kim olduğunuzu merak edenlerle sohbet etmek bu süreyi uzatıyor. İlk iki gün sarsıntılarda sağa sola çarpmaktan kollarım morarmıştı, şimdi daha rahat ve hızlı yürüyebiliyorum. Güne Bernard’ın sesi ile uyanıyoruz. Tren radyosundan her sabah 07:00’de, bazen 07:30’da günaydın anonsu yapıyor. Sonra üç dilde o gün göreceğimiz şehri ve Rus tarihini anlatmaya başlıyor. Bu konuşma yaklaşık iki saat sürüyor. İsterseniz radyoyu kapatabiliyorsunuz.

Kahvaltı 07:00-09:00 arasında. İstasyona varışımıza göre yarım saat ileri attığı oluyor. Siz kahvaltıdayken, vagon sorumlusu yatağınızı topluyor. Öğle yemekleri için genelde dışarıda oluyoruz.

Bazı kompartmanlarda sadece DVD izlemeye yarayan televizyonlar var. Vagon koridorlarına küçük kütüphaneler kurulmuş. Buradan seyahatle veya Rus edebiyatına dair kitap ve DVD alabiliyorsunuz.

Trende bir doktorumuz da var, ama şimdilik ihtiyaç duyan olmadı sanırım.

Trende internet bağlantısı yok. İstasyondan ayrıldıktan kısa süre sonra 3G de kalmıyor. Sibirya’nın içlerine ilerledikçe, telefonun ekranında çoğunlukla ‘servis yok’ yazıyor. Bu nedenle yazı ve fotoğrafları geçebilmek için zamanla yarışmam gerekiyor.

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 2019

SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 2019

Related news

 • NASA: Big Ben büyüklüğündeki bir asteroid dünyaya yaklaşıyor
 • Sarmalık Lahana Nasıl Seçilir
 • Dereotlu Taze Bakla Tarifi Videosu
 • Beynin sağ yarıküresi, fonksiyonları ve gelişimi
 • Kahve Telvesi İle Yapabileceğiniz Şahane Şeyler

 • SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 9

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT


  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 44

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 73

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 4

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 93

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 40

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 53

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 7

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 26

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 93

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 64

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 26

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 52

  SİBİRYA GÜNLÜKLERİ 3.GÜN TRENDE HAYAT 90