Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 2019

Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 2019
20.08.2019

Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 9

Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri

Ruslar tarafından çok fazla şok yaşandı. Bunların arasında, yirminci yüzyıldaki Sovyetler Birliği topraklarındaki siyasi ve dini nedenler için tam baskı, birçok insan için korkunç ve anlaşılmaz.

Lubyanka, işkence gördükleri ve uyguladıkları kederli bir yermasum insanlara ölüm cezası. Baskının tam kademesi, Solovetsky Adalarındaki kamplara ve cezaevlerine gönderildi. Sovyet halkının çok sayıdaki bu toprakları son sığınak haline geldi. Ve Solovetsky taşı haklı olarak bir hatıra olarak düşünüldü, milyonlarca harabe hayatını unutmaya izin vermedi.

İşkence ve idam hafızasında

Uzun bir süre tartışmak için kabul edilmedi veRusya için bu utanç verici zamanlardan bahsetmek. Fakat acı ve belirsizlik, bu korkunç yılları bir çok düşünür ve hatırlar. Ana ortakları kamplarda (FİL) ve hapishaneler (STON) özel amaç Solovetsky Islands ile ilgili meydana gelen şiddetli olaylar devam ettirmek, "Memorial" STK üyeleriydi. Bu toplum akademisyen ve insan hakları aktivisti Sakharov Andrei Dmitrievich tarafından yaratıldı.

Solovki taşı

Baskının halkı ve akrabalarıbaşkent yetkililerine, siyasi baskının kurbanlarını anımsatan bir anıtın kurulması için Moskova'da bir alan tahsis etme talebiyle temyizde bulundu. Bu unutulmaz yer, Solovki taşının bulunduğu Lubyanka Meydanı idi.

Anıtın tarihi

Halkı karıştırmak ve hakkında konuşmakPerestroyka yıllarında siyasi baskının kurbanı olan kişilerin anısını sürdürmek mümkün oldu. Ve 1990 yılında oldu. Moskova hükümeti ve fonların tahsisi ile anlaşmanın ardından, daha sonra Solovetsky taşı haline gelen anıtın kurulması için temel atılmıştır.

Granit blok Mikhail Butorin tarafından seçildi -Tarihçi ve gazeteci ve Arkargelsk'ın baş mimarı Gennady Lyashenko, Tamarin rıhtımında bulunan Solovetsky köyüne gönderilinceye kadar.

Kargo gemisi "Sosnowiec" boulder olduDemiryolu ile Moskova'ya götürüldüğü Arkhangelsk'e gönderildi. Anıt anıtının yaratılışına tasarımcı VE Korsi ve sanatçı-mimar SI Smirnov da katıldı.

Solovetsky taşı 1990 yılında Lubianka'da kuruldu.30 Ekim. Seçilen yer birçok Rus için çok önemlidir. Burada "tehditkar" binalar, önce NKVD, sonra KGB bulunuyordu. İşte acımasız memurlarının elleri ölüm veya bağlantı ihanetle suçlandı kitlesel tutuklamalar ve cümleler insanlar için belgeleri imzalamak ve komünist rejimini yıkmaya için.

Lubyanka üzerinde Solovki taş

2008'den beri Solovetsky taşıMoskova'nın bir dönüm noktası. Polytechnic Museum yakınındaki Moskova parkında. Öncesinin önünde "demir" Felix Dzerzhinsky'ye bir anıt vardı. Fakat 1991 Ağustos'unda putsche olayları sırasında sökülmüştü.

Anma günü

Binlerce Muskovit ve kalabalıktan oluşan bir ziyaretçi topluluğu ile bir anıt açıldı. Bunlar arasında Solovki kamplarının eski siyasi mahkumları vardı: Oleg Volkov, Sergei Kovalev ve Anatoly Zhigulin.

1974'te (30 Ekim) işaretlendiBir siyasi tutuklunun ilk günü, binlerce masum kurbanın anısına pek çok mum yakarak, ortak bir açlık grevi ilan edildi. Başlatıcılar Kronid Lyubarsky ve Perm ve Mordovia kamplarının birçok esiri idi.

1990'dan beri, 30 Ekim SSCB'de resmi Siyasi Mahkumlar Günü olarak kabul ediliyor. Daha sonra yeniden adlandırıldı ve siyasi baskı kurbanları için bir Anma Günü olarak kutlanmaya başladı.

Petersburg Solovki taşı

Gulag Mahkumları

Eski siyasi tutukluların anısına bir hediyeAlınan baskı kurbanları ve kuzey başkenti - St. Petersburg. Troitskaya Meydanı yakınlarındaki parkta kurulan "Memorial" toplumunun aktivistleri, 4 Eylül 2002 tarihinde Solovetsky taşı. Anıtın açılışı, St. Petersburg'un 300. yıldönümü ile aynı zamana denk geldi. Anıtın yazarları Uhnalev EI ve Yu. A. Rybakov.

Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 2019

Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 2019

Related news

 • Bizim Yenge 17. Bölüm izle
 • TEV 42 Öğrenciye Daha Burs Verecek
 • Tüm Haberler
 • Mikrofonlu kablosuz kulaklıklar nasıl seçilir Mikrofonlu kablosuz oyun kulaklıkları hangi firmayı satın alacak
 • Ankl Bens: sebze aperitifinin tarifi

 • Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 5

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri


  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 32

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 59

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 82

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 75

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 93

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 70

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 19

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 34

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 55

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 20

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 62

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 22

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 74

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 16

  Solovki taşı - politik protesto ifadesinin yeri 51