Sonbahar Depresyonunda Mısınız 2019

Sonbahar Depresyonunda Mısınız 2019
Sonbahar Depresyonunda Mısınız


Sonbahar Depresyonunda Mısınız?

Sonbahar Depresyonunda Mısınız?

Sonbahar Depresyonunda Mısınız? Arkadaşlarınıza Zaman Ayırın, Hobiler Geliştirin, Beslenme ve Uyku Düzeni De Önemli

Cıvıl cıvıl kuşların ötüştüğü, güneşin yüzümüzü öptüğü, denizin bize doğru kulaç attığı, sıcak ve neşeli yaz mevsiminin çoktan gerilerde kaldığı bu dönemde birçoğumuzu huzursuzluk kaplayabilir. Her kötü hissettiğimiz an kendimizi depresyona girmiş olarak görürüz. Ancak depresyon dediğimiz ruh hastalığı o kadar basit bir şey değildir. Çoğu zaman insanlar bunu kendi kişilikleri olarak bile görebilir.

Toplum dilinde depresyonu mecazi anlamda kullanmaya alışık olduğumuz için kendimizi her kötü hissettiğimiz anda bu kelimeyi kullanırız. Sonbaharda havaların da değişimi ile gelen ruh hali de tabii ki ciddi bir depresyon değildir ve geçicidir. Sonbahar depresyonu olarak da adlandırabileceğimiz bu ruh halinden siz de etkileniyorsanız, kesinlikle doğru yazıyı okuyorsunuz.

Sonbahar Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Dönemsel bir depresyon olan sonbahar depresyonu, her yıl kendini tekrarlayabileceği gibi sadece bir kerelik de hayatınızı ziyaret edebilir. Kış döneminde ışıklı ortamlarda daha az bulunma, güneşin bulutların ardına saklanması, yaz tatilinin sona ermesi, soğuk havalar bizi sonbahar depresyonuna sürükleyebilir. Sonbahar depresyonunda olup olmadığınızı anlamak için aşağıdaki belirtileri en az 2 hafta süresince göstermeniz gerekir.

  • Sabahları yataktan kalkamamak
  • Ani kilo almak ya da verme
  • Cinsel enerjinin azalması
  • Keyif alınan şeylere karşı ilgisizlik
  • Nedensiz yere üzgün olma
  • Enerji kaybı ve yorgunluk hissi
  • Eve bağlanmak
  • Tembellik

Sonbahar depresyonu, olağan hayatında endişe ve kaygı yüklü, stresli insanlarda daha sık gözükebiliyor. Sonbaharda iyice azalmış olan güneş ışınları mutluluğun diğer adı olan serotonin hormonunun salgılanmasının azalmasına sebep olduğundan depresyonu da beraberinde getiriyor.

Ruh Halinizi Düzeltmek İçin

Sonbahar genel olarak bir hüzün mevsimidir. Ancak bulmak isterseniz huzuru da bu mevsim içerisinde bulabilirsiniz. Doğa bir değişim sürecine girer. Yazın eğlenceli geçen yerlerine bir dinginlik gelir ve sanki biraz suskunlaşır doğa. Yazın renkli ve sıcak gecelerinden, eğlenceli tatillerinden sonra sonbaharın bu durgun havasına giriş yapmak tabii ki ruhsal olarak dengemizi biraz bozar. Ancak bunun üstesinden çok rahat gelebilirsiniz. Sonbahar mevsiminde dünyanın diğer kıtasına geçiş yapabilme şansınız yoksa bu mevsimi sevmeseniz dahi yaşamak zorundasınız. Günlerinizi kötü hissederek geçirmek yerine sonbahara bir fırsat verin.

Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Öncelikle sakin olun ve bunun sadece olağan mevsimsel bir değişiklik olduğunu kendinize hatırlatın. Dökülen yaprakların hepsinin yerine yeni ve yemyeşil yapraklar gelecek.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ :Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Spor Yapın

Spor yapmanın her türlü ruhsal sıkıntıya iyi geldiğini unutmayın. İlla spor salonuna yazılmanıza gerek yok, özellikle havanın güzel olduğu günlerde açık hava sporları yapabilir, parklarda yürüyüşe çıkabilir böylece güneşten yararlanabilirsiniz. Yazın havalar çok sıcak olur yürüyüş yapamazsınız, kışın da çok soğuk olur canınız dışarı çıkmak istemez. İşte sonbahar yürüyüş için en doğru zaman. İster sabah ister akşam dilediğiniz herhangi bir vakitte yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kulağınıza kulaklığınızı takın ve yürüyüş parklarından birine yollanın. Etrafınızda ağaçlar kahverengi yapraklarını ayaklarınızın altına dökerken sonbaharın tatlı rüzgârları sizi büyüsüne alsın. Bunların haricinde yoga ile tanışmak tam da bu dönemde size ilaç gibi gelecektir. Sonbaharın tatlı görüntüleri de bunu daha çok destekleyecektir.

Aktivitelerinizi Değiştirin

Hedef belirleme yöntemi ile ruhunuzu ayakta tutun. Zorla da olsa, yarın şunu yapacağım, öbür gün şuraya gideceğim diyerek zihninizi ve ruhunuzu çalıştırın. Kış dönemi boyunca güneşten mahrum kalacağınızı tekrar tekrar kendinize hatırlatmayın. Onun yerine, tiyatroya gitmek, sinemaya gitmek, film izlemek,  evde arkadaşlarla toplanmak, restorana gitmek gibi havanın kapalı olmasının sonucu ortaya çıkan aktivitelerden yararlanabilirsiniz.

Beslenme ve Uyku Düzeni De Önemli

Sonbahar Depresyonunda Mısınız?

Girdiğiniz kötü ruh halinden bir türlü çıkamıyorsanız bunun tek sebebi sonbahar olmayabilir. Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız ve bir şeyler yapmak için teşvik edemiyorsanız beslenmenizde veya uyku düzeninizde bir sıkıntı olabilir. Nasılsa yaz bitti, sabahları hava karanlık, yapacak bir şey de yok diye düşünerek gece geç saatlere kadar televizyon ya da bilgisayar başına takılıp kalmayın. Erkek kalkarak günü yakalamaya çalışın. Düzenli beslenme ve düzenli uykuya devam ettiğiniz sürece de sonbahar bitmeden onun tadını çıkarabilecek kadar kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Kendinize kulak verin, stresten mümkün olduğunca uzaklaşın. Size en büyük yardımı yapacak ve destek olacak kişi yine sizsiniz. Sonbaharın size sunduğu huzuru kucaklayın.

Hobiler Geliştirin

Soğuğu sevmeyen biriyseniz kışın da yavaş yavaş kendini hissettiriyor olmasından hoşnutsuz olabilirsiniz. Bu ruh haline girerek sızlanmak yerine kışa hazırlık yapmaya ne dersiniz? Örneğin üşümeyi sevmiyorsanız alın örgülerinizi elinize kendinize bir atkı örün. Sonbaharda dışarı çıkmak istemeyenler için ev içerisinde yapılabilecek harika bir aktivite. Hem sıcacık atkılarınızı, berelerinizi kışın giyerek soğuktan korunabilirsiniz. Bunun yanında ev içerisinde yapılacak birçok farklı hobi bulabilirsiniz kendinize. En azından yazın gezip tozmaktan okumaya bir türlü fırsat bulamadığınız o kitabı okumaya başlayabilirsiniz.

Arkadaşlarınıza Zaman Ayırın

Sonbahar Depresyonunda Mısınız?

Arkadaşlarınızla sohbet edin. Uzun zamandır konuşmadığınız, ihmal ettiğiniz kişileri arayın, emin olun onlar da sesinizi duydukları için mutlu olacaklardır. Bu süreç içerisinde etrafınızdaki kişilerin kimler olduğuna dikkat edin. Sizin gibi depresyonda olan ya da depresyona girmeye meyilli olan kişilerden mümkünse bir süreliğine uzak durmaya bakın.

Sonbahar Depresyonunda Mısınız 2019

Sonbahar Depresyonunda Mısınız 2019
Sonbahar Depresyonunda Mısınız


Sonbahar Depresyonunda Mısınız


Sonbahar Depresyonunda Mısınız


Sonbahar Depresyonunda Mısınız


Sonbahar Depresyonunda Mısınız


Sonbahar Depresyonunda Mısınız


Sonbahar Depresyonunda Mısınız


Sonbahar Depresyonunda Mısınız