Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizinSosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin

27.05.2019

Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 10

Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin

Soslar olmadan, çoğu insan bugün geçmiyoryemekler. Ekşi, tatlı, tuzlu, biberli, baharatlı ve daha pek çokları, masayı süsleyip, her zamanki yemeklerde çeşitlilik yaparlar. Çok sayıda çeşit arasında Worcester sosunu (Worcester, Worcestershire, Worcester) de görüyoruz. İnanılmaz miktarda baharat ve baharatın bu sıvı karışımı, birçok restoranda çok popüler. Gerçekten, neden olmasın? Baharatlı bir not oluşturmak için yemeğe sadece 2-3 damla Worcester sosu eklemeniz yeterlidir.

Bugün nasıl olduğuyla ilgili iki teori var.Worcestershire sosu. İlk hikayeye göre, eski Bengal valisi olan Lord Marquez Sandis, 1837'de Hindistan'dan Worcester'a sevdiği sosu getirdi. Baharat bittiğinde, yerel bir eczanede benzer bir reçete için sosu emretti. Ama alınan sipariş orijinaline pek benzemiyordu. Hayal kırıklığına uğramış duygularda, efendi düzeni reddetti ve sos bodruma gönderildi. Zaman geçti ve bir sıvı konteyneri birinin ellerine düştü. Uzun zamandan beri ortaya çıkan sos, kendisine ikinci bir hayat veren çok özel bir tat kazandı.

İkinci hikaye, Marquez'inEczanede bir vorchester sosu emretti. Reçete, kimya, William Perrins ve John Lee'nin dehasını yeniden yaratmayı öğrenmek istedi. Onlar sayesinde, bu baharatın tadı dünyanın birçok yerinde ünlendi ve birçok şefin gerçek mutfak başyapıtlarını yaratmasına izin verdi.

Bugün, "gerçek" Worcesters sosSadece Lea & Perrins ürünü dikkate alınır, geri kalanlar sadece taklit eder. Orijinal tarife göre oluşturulan vorchester sosu gerçekten kaç malzemeyi içerdiğini anlamak kolay değildir. Bazı verilere göre, bunlardan 20 tanesi, diğerleri - 40 kadar vardır. Bu nedenle, Worchester sosu hamsi, aspiku (et suyu konsantresi, yağsız ve temizlenmiş), melissa, demirhindi içerdiği bilinmektedir. Üretimin ana "vurgulaması", baharat karışımının meşe fıçılarda yaşlanmasıdır.

Worcester sosu oldukça spesifiktir.Bir şeyle karıştırılamayacağınız belirgin bir notla tatlı ve ekşi tat. Bu sıvı baharat soslu salatalar (Sezar salatası gibi 2 damlaya kadar), güveçlerde (yahni, kızartılmış sığır eti), ette (marine, kızartma, pilaki), balık ve hatta kızarmış yumurtalarda kullanılır.

Yukarıdakileri özetlemek, dikkat etmekte,Vorchester sosu, yemeklerin tadı değiştirmeye değmez, onları süslüyor. Kullanımının dozajlarını unutmayın - pişman etmeyin, ama diğer ürünlerin zevkine saygı gösterin.

Mutfak lezzetlerinde daha fazla kazmak ve keşfetmeksos teması, yakın yabancı ülke topraklarında yaratılan sosu da tahsis etmek mümkündür. Aynı zamanda birçok restoran yemeklerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Narsharab sosuyla tanış! Bu sıvı baharatın tarifi, yüzyıllar boyunca Kafkasya halkları tarafından bilinir ve yemeklere verdiği lezzet, Orta Doğu'da küçükten büyüğe kadar bilinir.

İnanılmaz karmaşık sürecin aksineBir Worcester sosu yaratırken, bu Azeri çeşnisinin evde hazırlanması zor değildir. Sosu, etle (özellikle oyunla) ve balıkla mükemmel bir şekilde birleşen tatlı ve ekşi bir tat ile karakterizedir. Hazırlanması için nar suyuna ihtiyacımız var - 0,5 litre, tuz, şeker ve biber - kırmızı ve siyah bir tutam.

Hazırlama buharlaşan ile başlarnar suyu. Yavaş ateşte daha iyi yapın. Sıvı sürekli yanmayacak şekilde yanmaya devam etmelidir. En az beşte buharlaştırın. İstenen viskozite 5 dakikadan fazla olmadığında, doğal olarak tadı, tuzu ve şekeri de ekleyin. Sıvı ekşi kremin kıvamını sağlamalıdır. Şimdi kendi pişirme sosunuz var.

Afiyet olsun!

Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizinSosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin

Related news

 • Örgü Bebek Şapkası Modelleri
 • Evpatoria: Deniz - aile dinlenme için sanatoryum
 • Göğüs Çatlaklarına Son
 • Herpes yüzünde
 • En tuhaf ve komik ölüm olayları

 • Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 40

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin


  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 33

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 30

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 19

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 7

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 60

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 46

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 28

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 80

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 72

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 62

  Sosu güreşçi veya sosu narsharab - seçim sizin 4