Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliğiTaganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği

27.05.2019

Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 13

Taganay Dağı. Taganay Dağı'nın yüksekliği

Taganay, Çelyabinsk bölgesinin batısında yer alan bir dağdır. Milli park "Taganay" bir parçası kaplar. Taştan yapılmış doğa, güzellik, muhteşem bir yaratılıştır.

Başlık Geçmişi

Bashkir'den çeviri, Taganay anlamına gelir"Ayın Standı" Ve bu gerçeğe çok benzer - açık bir gecede, ayın zirvelerinden birinde "oturuyor" gibi nasıl olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Yerliler toprakları hakkında çok güzel efsaneler biliyorlar. Onlara turistlere seve seve hoşlanırlar.Taganay Dağı

Örneğin, Diva ile Svarog kardeşlerinin savaşı hakkında,Bundan sonra "Divi insanlar" Ural Dağları'nın altında saklandı. Diva Krallığı yere düştü ve hâlâ bu günlerde esaret altında. Yerel nüfusun neredeyse tüm efsaneleri, dağın bağırsaklarında binlerce yıldır insanlardan saklanan bir insanın yaşadığı gerçeğine dayanmaktadır.

Taganay Dağı - özellikleri

Taganay - inanılmaz dağlarlaik bir ormanın ortasında yer alan granit kayalar ve nehirlerin pitoresk akarsularında zirvelere goltsovye kalıntılarını birleştirin. Taganay Dağı üç aralığın ortak adıdır. Toplam uzunluğu 20 kilometreden fazla. Yerliler onlara Küçük, Orta ve Büyük Taganay diyor.

taganay dağlar

Büyük Taganay birkaç doruktan oluşur. Yanıt Tepesi, İki Başlı Sopka, Kruglitsa ve Far. Bunların en büyüğü Kruglitsa'nın (Taganay) dağıdır. Deniz seviyesinden 1178 metre yükseldi. Kruglitsa'nın yuvarlak bir şekli vardır, muhtemelen ondan adı geçmiştir. Yerli insanlar buna "Başkurt Şapkası" derler. Gerçekten bir koni gibi şekillenen bir Türk headdressine benziyor. Kruglitsa'nın yüksekliği, Taganay dağı yüksekliğinin 1178 metre olduğu kabul edilir.
Taganka'nın üst kısımları kuvarsitler tarafından oluşturulmuştur. Bu yerlerin özel bir özelliği güneşte ışıldayan kıvrımlı parıltılara sahip eşsiz mika. Aventurin olarak bilinen Taganite'dir. Hediyelik eşya ve mücevherlerde harika görünüyor.

Hemen hemen tüm Taganay aralıkları dik durumdaTabanda 10-15 °, ortada 15-25 ° ve tepede 25-35 °. Kural olarak, zirvelere erişilemez. Taganay'ı görmeye gelen herkesi etkiliyorlar. Dağlar ihtişamı ve güzelliği ile şaşırtıcı. Özellikle lüks bir Tepki arması dikkat etmek gerekir.

ırmak

Bu sırada, büyük Hazar Denizi'ni besleyen nehirler vardır. Her şeyden önce, Shumga, Bolshaya ve Malaya Tesma'nın kolları olan Kusa nehridir.

Doğal özellikleri

Bu dünyada, iki iklim bölgesi ayırt edilir: bunlardan biri doruklarda yer alır. Alt ağaç ormanları ve çayırlardan, ikincisi ise vadilerden ve dağların alt yamaçlarından oluşur.
Bağlanan farklı doğal alanlarTaganay, bu bölgeye özel bir kimlik kazandırmak. Sırtların kuzey kısmı orta taygada ladin göknarı ormanlarıyla kaplıdır. Doğu yamaçlarında, karaçam, huş ağacı, karaçam yetiştiren tayga ormanları vardır. Ayrıca, güzel huş ağacı çam ormanlarıyla kaplı alanlar var.dağ taganay özellikleri

Dağlık bölgelerde bulunan Taganay Dağı (Zlatoust)dağ tundra ve subalpin çayırlar. Bu yerler, Orta Avrupa, Batı, Doğu türleri, Orta Sibirya florası bitkileri olduğu için eşsizdir. Kuzey Kutbu bitkileri güneye doğru olan yüksek dağlara doğru inmekte, doğuya doğru uzanan kuzey eteklerinde ise bozkır bitki örtüsü bulunmaktadır.
Taganay Dağı eski bir Ural masifi. Sismik aktivitenin tezahürleri burada kaydedilir. 2002 yılında 3,5 puanlık son deprem kaydedilmiştir.

Taganay'ın Gizemleri

Güneşli ve sıcak günlerde, birçok turist,Ancak, yerliler, ilginç bir etki gözlemlerler - Taganay'i sallanırmış gibi monte et. Uzmanlar bu durumu yeraltı sularının yakınlığıyla açıklıyor. Güneş ışınlarının etkisi altında, nem aktif olarak buharlaşmaya başlar ve havada yükselen havada dağ kütlesinin hareketlilik etkisi yaratılır.
Taganay Dağı - Ural bölgesinin bir parçasıanormal düşünün. Ufakologların keşiflerini yapmak genellikle mümkün, yerel sakinler "kardan adam" izlerini görmeyi başardılar, turistler hayaletlerle toplantılar hakkında konuşurlar. Taganay Dağı'nın rakımı

Taganay'daki hava koşulları inanılmaz. dakikada, onlar önemli ölçüde değişebilir. Gün boyunca, sıcaklık genellikle on derece arasında değişmektedir. Yerel sakinler Haziran ayında düştü kar sürpriz olmayacaktır. Sıcak mevsimlerden şiddetli ve rüzgarlı kışlara kadar her mevsimde turistler bir günde hayatta kalabilirler. Başka bir özellik - güçlü rüzgarlar, hızları bazen saniyede 50 m'ye ulaşır.
Taganay dağlarından inanılmaz bir resim açılırGüney Urallar. Doğal kompleksin güzelliği ve özellikleri büyüleyici ve şaşırtıcı. Kötü havalarda bile Taganaya zirveleri, sis bulutunda kefen, büyüklükle hayretler içinde. Ülkenin farklı bölgelerinden gelen turistler bu yerleri aramaktadır. Turistler için geleneksel yollar var.

Milli Park

Bu eşsiz park, Mart 1991'de kuruldu. Farklılığı, çeşitli hayvan ve bitkilerin yaşadığı nispeten küçük bir alanın farklı coğrafi bölgelerden büyüdüğü gerçeğinde yatar.

Taganay Milli Parkı sırlar ve gizemlerle doludur. Dağ masifi, yoğun ormanlarla çevrelenmiştir - farklı kötü ruhların yaşadığı en iyi yer. Yöre halkı, sırtın mağaralarının muhteşem yaratıkların yaşadığını ve Kruglitsa dağının dünya dışı zeka ile temas noktası olduğunu söylüyor - bu, Roerich tarafından yazılmıştır.dağ kruglitsa taganay

Doğa cömertçe "Taganay" parkı ile onuninanılmaz kreasyonlar. Yöre ormanında, sıra dışı dağ sıraları arasında akan taş nehirleri, canlı fosilleşmiş masal kahramanlar ve kaynaklardan gelen su canlı olarak kabul edilir. Bütün bu ihtişam, deneyimli gezginleri bile büyülüyor.

Tagany dağları hazırlıksız bile gönderecekturist. Bir yürüyüşe çıkarken, rahat ayakkabılar giyin ve keneler ve sivrisinekler için çareler unutmayın. Yağışlı sezonda, gezginlerin lastik çizmeleri olmadan yönetme olasılığı yoktur.

Taş Nehri

Bu dizide, benzersiz görebilirsinizkonumlar. Taganay, devasa kayalık kalıntıların tekdüze bir yığını olan inanılmaz bir doğal oluşum için dünya çapında ünlendi. Taganay taş nehrinin uzunluğu altı kilometreyi aşar ve genişliği 200 metreye ulaşır. anormal taganay

Taş nehir dağ arasında "akar" İki başlıOrta Taganay'ın tepesi ve tepesi. Kökeni bugüne kadar tespit edilmemiştir. Taş nehrinin, Taganaya dağlarından çıkan bir buzul tarafından oluşturulduğu bir versiyon vardır.

Anormal bölge

Dağın eteklerinde inşa edilen Taganay ormanında, çevre bölümü çalışanı VN Efimova, bu yerlerin anormalliğiyle ilgili söylentileri doğruladı.

Dağlarda olduğu gibi - Urenga'nın sırtında -Sık sık top yıldırım, çoğu zaman başka yerler vardır. Plazma topları da Veselovka köyünde sık görülür. Bu nesneleri oldukça garip bir şekilde davranın - hareket ederken bilinçli olarak döngü yapıyormuş gibi aynı yerlere çarptılar. Uzmanlara göre, azaltılmış toprak direnci ile klasik formda bir "yıldırım yuvası" var. Bu, ya büyük metal birikintilerini ya da yeraltı su kaynaklarını gösterir.

Gizemli Marsh

Anormal Taganay daha fazla temsil edilirgizemli bir yer - Great Moss bataklığı. Kuzeyde Maly Taganay'ın ucu ile Itzil'in güney etekleri arasında yer alır. Bataklık 36 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. kilometre ve tektonik kökenli devasa bir havzada yer almaktadır. Uzun bir eksenle oval bir çanağa benziyor.

Bu topraklarda insan ruhları değişir -oryantasyon ihlal edildi, bunun nedeni, deneyimli ormancılar bile burada kaybolabilir. Buradaki gezginler, gerçek değerde aldıkları o kadar gerçekçi görünen her türlü şaşırtıcı şeydir.

Büyük olasılıkla, bu karışımdan kaynaklanıyorkarbon dioksit ve metan içeren yeraltı gazları. Büyük bir derin faydan çıktılar ve bir insan üzerinde toksik ve psikotropik etkiye sahipler.

Bataklık bataklıkları boyunca dolaşmak isteyenlerkendilerini zehirlenme ve bazen de ciddi zehirlenme. Bu devlet "uçan daireler", insansı, yarı saydam maddeler, kikimors ile toplantıları kolaylaştırır.

Burada ses mirajları da var. Çeşitli orman sesleri duyulabilir - yaprakların hışırtısı, yaklaşıyormuş gibi, yakın adımlar. Aslında kimse etrafta olmayacak.meteoroloji istasyonu Taganay dağ

Turistler sık ​​sık Response Ridge'de dururlar. Tarak şekilli ana hatlar ve her bir dikey kayaçtan gelen sesin yansımasından kaynaklanan yüksek sesle tekrarlanan bir eko için aldığı isim. Tepeye uzaktan bakarsanız, hem Stegosaurus kertenkelesine hem de deniz dalgasına ve uzun bir tepeye hatırlatır.

Kuzeydoğu sırtında tektonikarıza. 2002 yılında, turistler, Taganay'ın üzerinde, karanlık sütunlar şeklinde birkaç hava swirls işaret etti. Daha sonra, meteoroloji hizmetleri bu bilgiyi doğruladı. Kasırga, soğuk cephenin Taganay'dan geçmesiyle ortaya çıktı. Birlikte katılan üç bağımsız vorteksten oluşuyordu.

Kum slaytlar

Kruglitsa'ya giden yolu takip ederseniz, o zamanSand Slides - "Peri Masalları Vadisi" ne ulaşabilirsiniz. Bu, güzellik alanında alışılmadık bir durumdur - düşük iğne yapraklı ormanların bir eyeri. Burada birçok orijinal kalıntısı olan bıçakları görebilirsiniz.

Vadi yoğun tektonik bölgedir.geçmişin ilerlemesi. Kayaların arasında sıklıkla “yürüyen” bir sis vardır. Ayrıca, taş çatlaklarına girdiğinde ve kalenin çeşitli tahıllarına sürtüğü zaman "söylüyor". Üstleri olmayan çok sayıda köknar ağacı vardır - sonbahar ve kış rüzgarlarından muzdaripler.

Glade, pilleri çok hızlı bir şekilde boşaltırsonuç - tüm elektronik cihazlar (video kameralar, saatler, kameralar) çalışmayı reddeder. Kural olarak, fotoğraflar aydınlatılır ve insanlar anormal fenomenler görürler, örneğin parlayan toplar.

Kuzey bölümünde ufologlar için çok çekiciKruglitsa. Bu 0.2x0.4 km ölçülerinde ideal bir düz platformdur. Özellikle fanatik ufologlar, Cosmos ile enerji alışverişinin gerçekleştiği yer olduğundan eminiz. Taşlardan bazı sembolik harfler ve işaretler koyulur. Burada, bir mıknatıs gibi, ezoterik, okültistler, medyumlar çekin. Roerich halkı düzenli olarak buraya gelip, arzu edilen arzuları sembolize eden bu mekânda asılı olan kurdeleler ve taşlara yazılmış kutsal işaretler ile yargılanır. Hacılar, özel bir pozitif enerjinin mevcudiyetinden dolayı tepeye bu kadar dikkat edildiğinden eminiz.

Hava istasyonu

Hava istasyonu "Taganay dağ" Dalniy Taganay zirvesinde yer almaktadır. Meteorolojik bölge 1108 metre yükseklikte.

İstasyon Ağustos 1932'de açıldı. Burada rüzgar hızı, hava sıcaklığı ve atmosferik basınç, bulutluluk ve yağış gözlemleri yapılmıştır. Tüm bilgiler telsizle Ural Hidrometeoroloji Servisi'nin (Sverdlovsk) İdaresi'ne iletildi.

Operasyon sırasında, istasyon iki kez yeniden inşa edildi1965 ve 1982). Mayıs 1992'de kapatıldı ve tesisler daha sonra şehrin mülkiyetine devredildi. Bugün Taganay parkının meteoroloji istasyonuna ve bir kurtarma servis kadrosuna dayanıyor.

Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliğiTaganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği

Related news

 • Baklavalı Bebek Yeleği Yapımı
 • Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti
 • Rahim myomu. Bitkisel tedavi
 • Çorum Haberleri: Çorumda 5 araçlı zincirleme kaza: 1 yaralı
 • Dağhan Külegeç Kimdir Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

 • Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 31

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği


  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 99

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 2

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 17

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 16

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 27

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 32

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 6

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 92

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 29

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 5

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 39

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 52

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 99

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 51

  Taganay Dağı. Taganay Dağının yüksekliği 80