Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

Her eve ek olarak herhangi bir ev hazırlarkendiğer şeyleri, vakfını belirlemek ve neyin gerekli olduğunu belirtmek gerekir. Türler binalar için çeşitli nedenleri vardır. Vakfın en güvenilir tipi kazıktır. Bu yapılar genellikle zayıf bir taşıma kapasitesine sahip topraklar üzerine inşa edilir. Bu durumda, yığınlar yoğun katmanlara ulaşana kadar toprağa gömülür. Böyle bir çözüm, binanın maksimum stabiliteyi sağlamasına ve hareket olasılığını ve dolayısıyla yük taşıyıcı yapıların tahrip edilmesini tamamen engellemeye izin verir. Bu tür bir temel oluşturmadan önce, genellikle hav gibi bir işlem yapılır. Böyle bir egzersiz SNiP ve GOST standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Kazık temel nedir

İlk kez bu tür taban için inşa edildi1838'de ev. Bu temel, başlangıçta sadece su ve bataklık alanları üzerinde binalar inşa edildiğinde kullanıldı. Daha sonra, kazıklar permafrost bölgesindeki evlerin altına ve çok güçlü olmayan topraklara yerleştirilmeye başlandı. Zamanımızda, yamaçlarda da dahil olmak üzere bu türün temelleri inşa edilebilir.

kazıkların statik testi

Böyle bir vakfın inşasının temeliYatay bir ızgara ile bağlanan kazıklar olarak adlandırılan uzun destekler. İkincisi, hem beton bir katı levha hem de bir bant olabilir. Zemin desteğinde, tasarımlarına bağlı olarak veya tıkanmış veya vidalanmış.

Kazık temellerin artıları ve eksileri

Yığınlar, farklı olan saha testleri metotları sadece çok güçlü malzemelerden yapılır. Genellikle çelik veya betonarme. Kazık temellerin başlıca avantajları şunlardır:

 • kararsız topraklarda kullanım imkanı;

 • herhangi bir hava koşulunda iş yapma olasılığı;

 • nispeten düşük maliyet;

 • yüksek güvenilirlik derecesi.

Diğer şeylerin yanı sıra, bu tür kuruluşların avantajlarıAyrıca onlara inşa edilen binaların pratik olarak küçülmediği gerçeğini de içerir. Kazık temellerin dezavantajları çok azdır. Ama tabi ki, onlar var. Bu tür temellerin dezavantajları her şeyden önce:

 • ereksiyon sırasında özel ekipman kullanımı ihtiyacı;

 • bodrum altında düzenlemenin imkansızlığı.

Taşıma kapasitesini belirleyen temel teknolojiler

Projeksiyonun kurulmasından önceOrganizasyon, diğer şeylerin yanı sıra, kazıkların çapı ve uzunluğu gibi parametreler ile belirlenmelidir. İlk etapta destekler elbette yapıyı güvenilir bir şekilde tutabilmelidir. Ancak aynı zamanda vakfın kurulmasında da gereksiz harcamalar denemeli ve kaçınmalıdır.

Mukavemet marjının bir veya daha fazla destekte nasıl farklı olduğunu öğrenmek için farklı yöntemler kullanılabilir:

 • SNiP şartlarını dikkate alarak matematiksel hesaplama;

 • sıkılmış kazık ve çeliklerin statik testleri;

 • dinamik test.

Son iki teknik farklı denirkazıklarla toprakların test edilmesi. İnşa esnasında, tasarım sırasında, desteklerin kendileri daldırıldığında vb. Bu tür prosedürleri inşaatın herhangi bir aşamasında gerçekleştirmek mümkündür.

Çoğu durumda, taşıyıcıyı belirlerkenDesteklerin yetenekleri eşzamanlı olarak tutulur ve dirençlerinin formül ve test ile hesaplanması. Ayrıca, elde edilen değerlerin en düşük değeri esas alınır. Bu, en güvenilir temeli oluşturmanızı sağlar. Sahadaki kazıkların test edilmesi için özel yöntemler genellikle toprağın bileşimine bağlı olarak seçilir.

kazıklarla saha testinin toprak yöntemleri

SNIP için formül

havlı direnç stres derecesinin belirlenmesi Bu yöntem çok basit ve bu nedenle daha az hassastır. Bu şu şekilde mukavemet hesaplama formülü taşıyan görünür:Fdu = R * A + u * Σ γcf ∙ fi ∙ h, burada:

 • R - tabanın altındaki bir bileşimin toprağın direnci (tablo ile belirlenir);

 • A, kazık tabanının alanıdır;

 • fi - desteğin yanal yüzeyinin direncinin ortalama değeri (üretim malzemesine bağlıdır);

 • kazık bölümünün çevresidir;

 • mer, toprak tabakasının kalınlığıdır.

Killi topraklarda bir ev inşa ederken çapı 1,5 m'ye kadar ulaşabilen ve 40 m'ye kadar uzunluğa sahip delikli kazıklar için, bu parametreler aşağıdaki değerlere sahip olacaktır:

 • Killi toprak için R - 794 kPa.

 • A = π ∙ d2 / 4 = 3,14 * 0,8 / 4 = 0,5 m2.

 • u = π ∙ d = 3.14 * 0.8 = 2.5 m.

 • Σ γcf ∙ fi ∙ hi = 222 (fi ve hi tablo değerleri kullanılarak belirlenir).

Bu verileri formülde değiştirerek, aşağıdaki sonucu elde edebiliriz: Fdu = 794 * 0.5 + 2.5 * 222 = 952 kN = 95.2 ton.

Kazıkların statik testi gerektiğinde

Bu teknik, taşıyıcıyı belirlememize izin veriyorDesteklerin olabildiğince kesin olması Bununla birlikte, statik testler genellikle oldukça pahalıdır. Ayrıca, bu teknolojinin dezavantajı çok uzun bir zaman almasıdır. Çalışmanın başlangıcından bu tekniği kullanarak belirli bir sonuç elde etmek genellikle en az bir hafta sürer. Ancak daha sık bu zaman aralığı daha uzun.

Statik testler genellikle sadeceözel ihtiyaç durumunda. Örneğin, eski inşaat yapılarının yıkılması tehdidinde vakıfların güçlendirilmesi ile. Clayey toprakları genellikle bu teknoloji için kontrol edilir. Bu alanlarda kazıkların saha testi yöntemleri, dinamik olanlar da dahil olmak üzere farklı kullanabilir. Ancak statik hala en güvenilir sonucu verir. Aynı şey gevşek topraklar (inşaat kalıntılarından) veya ormanlık alanlar için de geçerlidir.

Statik testler nasıl yapılır: genel şema

Bunun için kazıkların yük taşıma kapasitesini belirleÖzel olarak belirlenmiş bir sahada operasyonlarının mekanizmasını modelleyerek teknoloji - belirli bir sitenin en kötü zemin koşulları ile. Bu, en doğru sonucu almanızı sağlar. Statik teknolojideki kazıklarla toprak saha testleri birkaç aşamada gerçekleştirilmektedir. İlk olarak, destekler koşullu bir seviyeye kadar toprağa tıkanmıştır. Daha sonra, dünyanın bileşimine bağlı olarak 3-20 gün boyunca ayakta durmalarına izin verilir. Bu, topraktaki yapısal bağları restore etmek için gereklidir.

kazık ile toprakların gost testi

Daha sonra, test kazıkları aşamalarda (basamaklar)stand ile birlikte, her seferinde özel aletlerin yardımıyla taslak ölçülür. Erimiş topraklarda, bu prosedürün toplam süresi genellikle yaklaşık 2 gündür, permafrost - yaklaşık 10'dur. Kazıkların testi sırasında gereken yük aşağıdaki ayarlar kullanılarak oluşturulabilir:

 • bir hidrolik kriko, çapa kazık ve bir ışın sistemi ile;

 • jack durağının kalitesinde kullanılan bir kargo platformu ile;

 • kalibre edilmiş bir yük ile;

 • Kombine.

Ek olarak, statik yığın testleri çekme yükleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu durumda, ana ekipman olarak krikolar kullanılır.

Hazırlık faaliyetleri

Taşıyıcıyı belirleme çalışmalarına başlaStatik yönteme göre kapasite, standartlara göre, sadece beton kazıkların mukavemeti% 75'e ulaştıktan sonra elde edilebilir. Destekler cips ve diğer kusurlar için ön kontrol edilir. Sadece kalitatif olarak imal edilmiş kazıkların test edilmesine izin verilir. Gerekirse, kafaları bir dış kafes kullanılarak güçlendirilir. Bazı durumlarda yongalama işleminin çimento-kum karışımı ile kapatılmasına izin verilir.

Testlerden önce kazıklardan biri hazırlandıreferans olarak Diğer şeylerin yanı sıra, engellemeden önce, doğruluk kontrol edin. Ayrıca kenetlenme yerinin aşınma yerini dikkatle inceleyin. Bu tür desteklerde düz bir çizgideki sapmalar, özelliklerine göre, düzlemlerin herhangi birindeki tüm uzunluk boyunca 10 mm'den fazla olmamalıdır.

İncelemeye ek olarak, kazık testi de içerirBu tür hazırlık çalışmalarının, nemin toprak doyması olarak yapılması. Sonuçta, gelecekte evin altındaki topraklar her zaman kuru olmayacaktır. Sonuç olarak, kazık üzerindeki yük normal şartların altında olabilir. Saha çevresi etrafındaki testler sırasında toprağı nemlendirmek için, 0,5 m genişliğinde ve 1-1,5 m derinlikte çukurlar kazılır, kuyular (genellikle 3 parça halinde) delinir. Çapları genellikle 20 cm'dir, kuyular da sitenin kenarında yer almaktadır.

Testler sırasında,böylece maden ve siperlerde su seviyesi sabit kalır. SNiP toprağının minimum ıslatma süresi, her bir metre derinlik için 24 saat olarak tanımlanır. Ancak, bu gösterge arazinin bileşimine bağlı olarak değişebilir.

Teknoloji özellikleri

Sahada kendi kendini test etmekStatik, dikey yükün maksimum ortalandığından emin olun. Her aşamadaki yağış, 0.01 mm'lik bir ayırma noktası ile saatlik göstergeler kullanılarak ölçülür.

Bir kazık içine daldığında,her türlü reaktif çaba. Blok sistemi sayesinde, yükü oluşturmak için kullanılan tesisatın destekleri olan ankraj kazıklarına aktarılırlar. Bu unsurların izlenmesi saatlik göstergeler yardımıyla da gerçekleştirilmektedir. Standartlara göre, çekilişlerinin izin verilen maksimum değeri 0,2 cm'dir Tüm kurulu cihazların endikasyonları, testin her aşamasında mutlaka kaldırılır. Daha sonra özel bir dergide kayıtlılar.

test kazıkları

GOST'e göre desteklerin kalan zamanı

Daha önce de belirtildiği gibi, her biri önceKazığın test aşaması belirlenir. Desteklerin dinlenme zamanı GOST tarafından belirlenir. Statik teknolojiyi kullanarak kazıklarla toprakların test edilmesi, kompozisyonları dikkate alınarak gerçekleştirilir. Bu durumda olan ilişkilerin tam olarak ne olduğu, aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Test sırasında istirahat zamanları

Toprak tipi

Dinlenme zamanı (gün)

Büyük kırıntılı veya kaba kum

1

Sıradan kumlu

3

Kil toprak ve heterojen topraklar

6

Su ile doymuş kumlar

10

Laboratuar testleri yaparak yapı inşaat sahasındaki toprak tipini belirler.

Dinamik testler: hangi durumlarda yapılır?

Bu yöntemin avantajları ucuzluk veküçük zaman maliyetleri. Ancak elde edilen sonuçların doğruluğu açısından, dinamik testler statik olanlardan daha düşüktür. Çok önemli ve pratik olarak kazıkların taşıma kapasitesinin matematiksel hesaplamaları ile eşzamanlı olarak tüm önemli nesneler üzerinde gerçekleştirilirler. Bu durumda ekipman, çoğu durumda, vakfın fiili inşaatında olduğu gibi kullanılır.

kazık saha testleri

Yığınların dinamik testi: genel şema

Yığın zemine gömüldüğünde,ikincisini mühürleyin. Bu, noktaya nüfuz ederek eş zamanlı olarak, kazık kopmasının azaldığı şeklinde ortaya çıkar. Son analizde, destek toprağa girmekten tamamen durur. Dinamik hesaplama yöntemi, aslında, yığın arızası miktarını ve onun taşıma kapasitesini ilişkilendirmek için bir girişimdir. Genel formda bu formülde ifade edilir: G * H = Fu-Sa + G * h + α-G-H, burada:

 • G * H - Çekiç çalışması;

 • Fu ∙ Sa - dalışta çalışmak;

 • α ∙ G ∙ H - elastik olmayan deformasyon üzerinde çalışmak;

 • G ∙ h - elastik deformasyonlar üzerinde çalışın;

 • Metre olarak Sa - kazık hatası;

 • Fu - yük desteğinin maksimum direnci (kN);

 • A, enerjinin bir kısmının dönüşüm katsayısı termal olana dönüşür.

Sa parametresi genellikle ortalama olarak tanımlanır.Bir dizi darbelere daldırma kefesinin değeri (4'den 10'a kadar). Test desteğinin çeşitli cihazlarla (bir ölçüm cihazı, bir mezura, bir ölçüm cetveli) arızasını ölçün.

kazıklarla toprakların saha testi

Dinamik kazıklarla toprakların test edilmesi, yeterince ağır bir çekiç kullanılarak yapılmalıdır. Gerçek şu ki, ağırlığını artırarak, hesaplama doğruluğu artar.

Testler sırasında aşağıdakiler kaydedilir:

 • çekiç darbeleri sayısı;

 • belirli bir işarete dalış sonrası başarısızlık miktarı;

 • emme katsayısı (bitirme sırasında arızaya giderken hata oranı).

Farklı toprak türleri üzerinde dinamik testlerin özellikleri

Bu teknolojiyi uygularken kumkazık eşit olarak sıkıştırılır. Kil topraklarda tamamen farklı bir resim gözlenir. İlk olarak, kumda olduğu gibi, başarısızlık durumunda kademeli bir azalma meydana gelir. Fakat belli bir derinlikten, bu gösterge değişmeyi keser. Bazen başarısızlıkta bile bir artış görülür. Bu bağlamda, kazık sürüşün kendi taşıma kapasitesini arttırmadığı görülmektedir. Ancak, bu, elbette, öyle değil. Kil direncinin, öncelikle etki seyreltmesi nedeniyle azalır.

Bu etki nedeniyle saha denemeleriBu alanlarda toprak yığınları genellikle statik bir yöntem kullanılarak yapılır. Bazı durumlarda, dinamik kullanabilirsiniz. Ancak toprağın seyreltilmesi ile bir veya iki hafta ara vermelisiniz.

Dinamik sırasında kumlu alanlardaBazen bir ters etki gözlenir. Bir süre araba kazasında aradan sonra, arızalar artmaya başlar. Bu, esas olarak, kazık ucunun altındaki toprağın yeniden birleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, standartlara göre, kumlu alanlar üzerindeki dinamik testler, kazık sürüşünden üç gün sonra ve kil olanlarda - 6 gün sonra yapılır.

Hakkında bilmeniz gerekenler

Bazı kazıkların dinamik testleridurumlar, taşıma kapasitesinin çok yüksek bir miktarını gösterebilir veya tam tersi olabilir. Bu öncelikle toprağın katmanlı yapısından kaynaklanır. Küme yoğun bir tabakadan kesebilir ve daha gevşek bir tabakaya girebilir veya tam tersi. Bu tür karmaşık topraklarda, çoğu zaman yanlış sonuçlar bile statik testlerin bile olduğunu gösterir. Bu nedenle sahadaki işin başlangıcından önce, kapsamlı bir jeolojik araştırma yapılması gerekmektedir.

kazık testi yöntemleri

Ne tarafından yönlendirilmelidir

Kazıklar aşağıdaki belgelerde belirtilen yönetmeliklere uygun olarak test edilir:

 • GOST 5686-96 "Topraklar. Kazıklarla test yöntemleri ";

 • SNiP 2.02.03-85 "Kazık temeller";

 • SNiP 3.02.02-87 "Bazlar, kazılar, temeller";

 • SP 50-102-203 "Kazık temellerin tasarımı ve tasarımı";

 • GOST 25258-82 "Alan sıcaklığı belirleme metodu";

 • Jeolojik etütler yapmak için Interstate standardı (Belarus, Kazakistan, Rusya).

Statik testler yapmadan öncereferans şartları, yapım çalışmaları projesi ve şantiyenin planı ile jeolojik kesitleri çizilir. Tüm saha çalışmalarının tamamlanmasından sonra ve matematik harcamaları yapıldıktan sonra, kazıkların en uygun çapı ve uzunluğu belirlenir.Related news

 • Sebzeli Cevizli Fava Tarifi
 • Küçük ve büyük dolaşım sistemi: devreler. Küçük ve büyük kan dolaşım hakları
 • Balkabaklı Kup
 • Bayram Çikolatası
 • Ebruli Kek

 • Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler


  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler

  Test kazıkları: hangi durumlarda gereklidir, kullanılan yöntemler