Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel TedaviUçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi
Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi


Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi

uçuk için bitkisel çözüm

uçuk için bitkisel tedavi

Uçuk neden olur?

Yaygın olarak görülen oral herpes, uçuk olarak da bilinir. Soğuk yaralar şeklinde görülen uçuklar dudaklar üzerinde, ağız ve burun çevresinde meydana gelen küçük, sıvı dolu kabarcıklar halinde bulunmaktadır. Bu iltihaplı kabarcıklar genellikle yamalar şeklinde gruplanmış olur. Sonra, bu kabarcıklardan ortaya çıkan kabuk formları boğaz üzerinde bölünürler. Genellikle soğuk yaralar ağız ya da genital bölgeleri etkilemektedir. Bu herpes virüsü öpüşme, yakın kişisel temas, oral seks yoluyla kişiden başka bir kişiye yayılabilir. Yine de tedavi edilebilen bir sorundur. Bu HSV enfeksiyonunun ve kabarcıklar için bir tedavi yolu da bağışıklık sistemini güçlendirmek ve stresten kurtulmak gibi önlemler olabilir. Soğuk yaralar (uçuk) ve aftlar farklı terimlerdir. Soğuk yaralar ya da pamukçuk yaralar ağız ve yanaklarda içinde bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu ağız yaraları olarak meydana gelir. Uçukların meydana gelmesine ise dudaklar ve burun çevresindeki viral enfeksiyon neden olur. Soğuk yaralar bulaşıcıdır ama pamukçuk yaralar bulaşıcı değildir. Soğuk yaralar iki hafta içinde iyileşmiş olabilir. Soğuk yaralarda (uçuk) hızlı iyileşme elde etmek ve tekrarlama sıklığını azaltmak için doğal ev yapımı ilaçları denemek faydalı olabilir.

Uçuk nasıl geçer: Uçuğa bitkisel çözümler:

1 – Uçuğu ne iyileştirir: Çay Poşetleri:

Yeşil çayda mevcut besin maddeleri ve antioksidanlar soğuk yaraları yatıştırmaya yardımcı olur ve uçuğun iyileşme hızını arttırır.

Çözüm:

Bir yeşil çay poşeti birkaç dakika sıcak su içinde bekletilir ve sonra soğumaya bırakılır. Bu ıslak çay poşeti yaklaşık 5-10 dakika kadar yara üzerinde bekletilir. Bu işlemin taze çay poşetleri ile her 2 saat boyunca tekrar edilmesi gerekir. Çay içmek için kullanılan çay poşetleri soğuduktan sonra yara üzerine yerleştirilerek kullanılabilir. Ayrıca, uçuk tedavisine daha fazla yardımcı olması bakımından kullanmadan önce çay poşetini buzdolabında dondurmak önerilmektedir.

2 – Uçuğu geçirmenin yolları: Uçuklara sarımsak:

Sarımsak, uçuk alanının yayılmasını önler ve soğuk yaraları iyileşme sürecinde dezenfekte etmek için yardımcı olan anti-bakteriyel özellik içerir. Sarımsak uygulaması sırasında, doğal gücü ile biraz yakıcı olabilir.

Çözüm:

Birkaç diş sarımsak ezme ya da kesme yolu ile bir hamur elde edilir. Soğuk yaralar üzerine uygulanan karışım birkaç dakika kadar bekletilir ve normal su ile

3 – Uçuğa iyi gelen şeyler: Ekinezya:

Ekinezya, soğuk yaralar için etkili ve basitçe uygulanabilen ev ilaçlarından biridir.

Çözüm:

Güçlü Ekinezya kökünden bir çay kaşığı alınır ve yaklaşık 2 -3 dakika kadar ağız çevresinde etkilenen alan üzerinde her tarafına uygulanır.

4 – Uçuğa iyi gelen doğal yöntemler: Papatya tentür:

Papatya suyu, mukoza üzerinde yaraların iyileşmesine yardımcı olan bir bileşen içerir.

Çözüm:

Bunun için, düzenli papatya çayı içmek faydalı olabilir. Ayrıca, yaraların üzerine uygulanan sıcak sıvının bekletilmesine izin vermek gerekir. Soğuk yaralarda hızlı iyileşme elde etmek için sadece bir gün içinde en az 3-4 kez uçuk üzerine papatya tentür uygulamak faydalı olabilir.

5 – Uçuğa en iyi ne gelir: Süt:

Süt boğaz uçuklarını hızlı bir şekilde tedavi eden şifa verici amino asitleri içerir. Aynı zamanda soğuk yaraların neden olduğu ağrıyı yatıştırmak için yardımcı olur.

Çözüm:

Bir kap içine çiğ süt ya da soğuk süt konur. Bu sütte ıslatılan pamuk ya da bir ped yardımı ile soğuk yaralar üzerine o süt uygulanır. Yaklaşık bu şekilde birkaç dakika bekletilir. Bu uygulama sırasında önce etkilenen alan üzerinde karıncalanma hissedilir, sonra gitgide karıncalanma azalır. Uçuk yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmak için özellikle doğrudan soğuk süt uygulanması tavsiye edilir.

6 – Uçuğa evde çözüm: Vanilya:

Vanilya, hızla viral enfeksiyodan kurtulmak için yardımcı olan anti enfeksiyon özelliklerini içerir. Aynı zamanda yaralar nedeni ile oluşan iltihabı ve ağrıyı azaltır.

Çözüm:

Bu tedavi için saf vanilya ya da özü kullanılmalıdır. Soğuk yaralar üzerinde saf vanilya özü birkaç damla olarak uygulanır. Soğuk yaralar üzerinde vanilya özü uygulamak için steril pamuk ya da pamuklu çubuk kullanılabilir. Bu işlem gün içinde 3-4 kere tekrarlanmalıdır.

7 – Uçuğa hangi yağ iyi gelir: Çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağı soğuk yaraları engelleyen doğal ve etkili bir ev ilacıdır. Uçuk nedeni olan enfeksiyonu önlemeye yardımcı olan antiseptik, antiviral, anti-mantar ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

Çözüm:

Çay ağacı yağının içine biraz su eklenir. İyice karıştırılan ve seyreltilmiş bu yağ soğuk yaralar üzerine uygulanır. Yaklaşık birkaç dakika bu şekilde bekletilir. Bu uygulama soğuk yara lezyonunu önlemeye yardımcı olacaktır.

8 – Uçuğa elma sirkesi:

Elma sirkesi, su toplayan kabarcıkların kurumasına yardımcı olur. Elma sirkesi, aynı zamanda bakterileri öldürür ve ciltteki pH seviyesini dengeler.

Çözüm:

Elma sirkesi bir kap içine konur ve içerisine bir parça pamuk daldırılır. Islatılan pamuk yardımı ile açık yaralar üzerine doğrudan elma sirkesi uygulanır. Bu tedavi sırasında biraz acı hissedilebilir. Süreç devam ederken daha iyi sonuçlar elde etmek için bu işlemin günde birkaç kez tekrarlanması gerekmektedir.

9 – Uçuğa oksijenli su:

Hidrojen peroksit, soğuk yaranın enfekte olmasına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, etkili bölgede cilt kurumasını sağlayan anti bakteriyel özellikler içerir.

Çözüm:

Bu tedavi için hidrojen peroksit solüsyonu ve pamuk gerekmektedir. Yaralar üzerine küçük bir hidrojen peroksit çözüm dökülür. Boğaz ve çevresi üzerinde uygulanan bu çözüme bir pamuk yardımı ile pansuman yapılır. Bu işlemin, bir gün içinde birden çok yapılması önerilmektedir.

10 – Uçuk için şifalı bitkiler: Meyan kökü:

Meyan uçuk tedavisinde çok etkili bir ev ilacıdır. Meyan, içeriğinde bulunan asiti yaymak suretiyle, uçuk virüsüne neden olan hücreleri durdurmak için yardımcı olur. Aynı zamanda uçuk virüslerinin tekrar nüksetme riskini azaltır.

Çözüm:

Bu tedavi için bir parça meyan ağız içine atılır ve düzenli olarak çiğnenir. Ancak, çiğnemeden önce saf meyan kökü olup olmadığının kontrol edilmesi çok önem taşımaktadır. Ayrıca, meyan kökü tozu da alınır ve boğaz ile çevresindeki alanlar üzerine serpilebilir. Bir başka seçenek olarak meyan kökünden ince kıvamda bir macun yapılarak denemek de faydalı olabilir. Bunun için meyan tozu biraz su ile karıştırılarak ince kremsi bir macun elde edilebilir. Bu karışım, yaralar üzerine uygulanır ve birkaç dakika bekletildikten sonra normal su ile yıkanır. Fakat birçok yan etkilere neden olabileceğinden dolayı fazla meyan kökü kullanılması sakıncalı olabilir.

11 – Uçuğa iyi gelen yağlar: Nane yağı:

Nane yağı, uçuk için kolayca uygulanabilen etkili ve doğal bir kaynaktır. Nane yağı, güçlü antiviral özellikleri ile uçuk tedavisine yardımcı olmak için deri içine nüfuz eder.

Çözüm:

Nane yağından birkaç damla alınır ve ağrıyan etkili alan üzerinde uygulanır. Bu şekilde birkaç dakika kadar bekletilir ve normal su ile durulanır. Soğuk yara tedavisi sürecinde daha hızlı iyileşme sağlamak için bu işlemin bir günde iki kez tekrarlanmasında fayda vardır.

Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel TedaviUçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi
Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi


Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi


Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi


Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi


Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi


Uçuğa Ne İyi Gelir: Uçuk İçin Bitkisel Tedavi