Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı

Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı

01.04.2019

Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 77

Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı

Vasily Vasilyevich Davydov (fotoğraf: aşağıda) bir Rus psikolog ve akademisyen. APN SSCB Başkan Yardımcısı. Rusya Federasyonu'nun Onurlu Bilim Adamı. Pedagojik psikoloji üzerine çok sayıda çalışmanın yazarıdır. Bu yazıda bilim insanının kısa bir biyografisi sunulacaktır. Yani, başlayalım.

öğrenme

Vasily Vasilyevich Davydov doğdu1930'lu yıllarda Moskova. 1948'de Moskova Devlet Üniversitesi'nde Psikoloji Bölümü'ne girdi. Sonra bu konu P.Ya tarafından öğretildi. Halperin. Bir süre sonra, öğretmen ve öğrenci arkadaş oldular. Davydov, zihinsel eylemlerin kademeli olarak ortaya çıkması teorisinin ateşli bir destekçisi oldu.

Vasilii Vasilievich Davydov

Son eğitim ayları yaklaşıyordu. Vasily, arkadaşlarıyla aktif olarak iletişim kurdu. Korovikov, A.A. Zinoviev ve E.V. Felsefe Fakültesi'nde sorun yaşayan Ilenkov. Bu nedenle, Davydov ve lisansüstü okuldan mezun olduktan sonra Moskova Devlet Üniversitesi'nde çalışmaya ayrılmadı. AR Luria, Vasily'nin "APN USSR Raporlarını" yayınlayan bir editöre yardım etmesine yardımcı oldu.

Bir süre sonra, AA. Smirnov genç bir adamı Psikoloji Enstitüsüne davet etti. Vasily, hayatının sonuna kadar çalıştı. Aynı zamanda, geleceğin akademisyen D.B. ile tanıştı. Elkonin ve başkentin okullarından birinde birlikte çalışmaya başladı.

Psişenin oluşumu

Yaratıcılığın ilk aşamalarında Vasily VasilyevichDavydov, bireye uygulanan "gelişme" terimini kullanmamayı önerdi. Bilim adamı bunu "oluşum" terimiyle değiştirmeye karar verdi. Bu kavramın temeli, insanın sosyal doğasının kazanılması, ustalaşması ve ustalaşmasıdır; bu, önceki nesil neslin nesnel faaliyetinin spesifik ürünlerinde belirtilmiştir. Ve ruh, emeğin mekanizmasını doğrudan kontrol ediyor.

İnsan aktivitelerinin tüm yöntemleri ve türleriOnun eğilimleri, istekleri, ihtiyaçları, bireysel etkinlik bu çalışmanın toplumun normatif numuneler tarafından belirlenen atama sonucudur. Davydov, kamu kurumlarının bir şekilde veya başka bir şekilde bireyin oluşumunu etkilediğine inanmaktadır. Sonuç olarak, “kalkınma” kavramı bireye değil, bir bütün olarak topluma uygulanır. Ve öznenin psişesinin oluşumu zaten oluşuyor.

Vasily Davydov biyografisi

Yeni konsept

1978'de Vasily Davydov ortaklaşaA.K. Markova zihinsel gelişim sorunları üzerine bir makale yazdı. Bu çalışmada, bilim adamının çalışmasında bir vardiya görebilirsiniz. Gerçek şu ki Davydov, farklı bir konsepte geçmeye karar verdi. İsim neredeyse Halperin'in adını söylemedi. Eh, bireyin oluşumu ile ilgili "gelişme" kavramı artık yerine "oluşumu" ile değiştirildi. Son olarak, bilim adamı kendi değerini verdi.

Vasily Vasilyevich makalesinde dikkate alındıBir zihinsel gelişim biçimi olarak "Oluşum". Ancak, bu iki kavramı tanımlamamıştır. Bilim insanına göre, gelişme, doğası gereği toplumsal olan kişinin aktivitesinin biçim ve düzeyindeki doğal niteliksel bir değişimdir. Makale ek olarak, makalede, hem genç hem de küçük çocuklarda düşünmenin gelişim yolunun izlenmesinin mümkün olduğu ampirik veriler de yer almaktadır.

Davydov Vasily Vasilievich fotoğraf

Pedagojik program

1970'lerin sonunda Vasily Vasilyevich Davydovyavaş yavaş P.Ya teorisinin yerini aldı. Halperin, LS'nin kültürel ve tarihsel kavramı üzerine. Vygotsky. Fakat bilim insanının genel psikolojik görüşleri farklılaşsa da, asıl hedefi hiç değişmedi. Vygotsky'nin teorisine dayanarak Vasiliy Vasilievich yeni bir pedagojik program hazırladı. Ve DB buna yardım etti. El'konin. Düşüncelerinin kalbinde üç kavram vardı: yansıma, teorik düşünme ve öğrenme faaliyeti. Ve hepsi birbiriyle yakından ilişkili. Teorinin gelişmesindeki en zor an, bilişsel süreçte kullanılan kuramsal ve ampirik düşüncenin doğru korelasyonuydu.

Davydov Vasily Vasilevich kısa biyografi

"Gelişimsel öğrenme teorisi"

Bu kitap akademisyen Davydov Vasily Vasilievich1996 yılında yayınlandı. Orada çocuk gelişimi teorisini ayrıntılı bir şekilde anlattı. Ve bunu, bu sorunun en yüksek konumundan yaptı - bilgi konusu. Bilim insanına göre, kişi yeni bir ruhsal veya maddi ürün üreten bir faaliyet konusu. Eh, bir ürün elde etme süreci bir yaratıcılık eylemidir. Bu kavram altında akademisyen, kendisinin, kültürünün ve nesnel gerçekliğinin gerçek dönüşümünü anladı. Peki, yapılan işin sonucu doğrudan kişinin entelektüel yeteneklerine bağlıydı.

Vasily Vasilyevich Davydov, biyografisiTüm eğitim psikolojisi sevenler tarafından bilinen, kişinin yaratıcı etkinlik ana konusu olduğuna inanılır, ancak tek değil. Bilim adamı, böyle bir kavramın kolektif bir birey olarak var olma ihtimalini üstlendi. Bir insanı yaratıcı bir faaliyet konusu olarak görürsek, o zaman herkes bunu başaramaz, ancak sadece toplum için önemli sonuçlar elde etmiş olanlar.

akademisyen Davydov Basil Vasilievich

Miras

Davydov Vasily Vasilyevich, kısa biyografiYukarıda tarif edilen, 1998 yılında öldü. Tüm hayatı boyunca, bilim insanı okul eğitiminin ilkelerini değiştirmeye adanmıştı. Elbette, Davydov'un teorik görüşleri periyodik olarak değişti, ama genel fikir her zaman değişmedi. D.B. Elkonin'in gelişimsel eğitim teorisi hala Rusya Federasyonu'nun birçok okulunda başarıyla uygulanmaktadır. Ve bu, tartışmasız bir şekilde onun etkinliğini ve tutarlılığını kanıtlıyor.

Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı

Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı

Related news

 • Smartphone Lenovo S850: yorumlar, özellikler ve model incelemesi
 • Tavuk Şiş’den Lezzetli Fırın Yemeği
 • Bilgisayarı zamanlamayla kapatma
 • Fırında Tereyağlı Bütün Tavuk
 • Aşk ve İş Birbirine mi Karıştı

 • Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 76

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı


  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 96

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 97

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 69

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 68

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 21

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 24

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 56

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 47

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 22

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 42

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 36

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 36

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 45

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 58

  Vasily Vasilyevich Davydov - gelişimsel eğitim teorisinin yazarı 52