Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 2019

Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 2019

Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 76 18.02.2019, 04:13

Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı

Vladimir Propp ünlü bir bilim adamı, Rus halk hikayesinin araştırmacısıdır. Kalemi, filolojinin benzersiz eserlerine aittir. Modern araştırmacılar onu metin teorisinin kurucusu olarak görüyorlar.

Filologun ebeveynleri

Vladimir Propp doğumlu St. Petersburg doğumlu.Nisan 1895'de. Gerçek adı Hermann Waldemar. Babası, Volgograd bölgesinin yerlisi olan Volga bölgesinden kötüydü. Eğitim yoluyla bir filolog, Rus ve Alman edebiyatı uzmanıydı. Petrograd Üniversitesi'nden mezun oldu.

Vladimir Propp

Peder Proppa, St. Petersburg'daki yüksek öğretim kurumlarındaki öğrencilere Alman dilini öğretti. Birinci Dünya Savaşı başladığında, onun yanında bir tıbbi görevli ve merhamet kardeşi olarak çalıştı.

Çocukluk ve gençlik

Ekim Devriminden sonra ailen taşınmaya başladıgeçici olarak bir çiftlikte yaşıyorlar. Bununla birlikte, Vladimir Propp anne babasını sadece birkaç kez ziyaret etti. 1919'da babası uzun bir hastalıktan sonra öldü. Vladimir cenaze törenine geldi ve sonra bir süre çiftlikte çalışmaya kaldı. Kendisini köylü emekçiliğinde bulamamakla birlikte, çiftliğin 70 kilometre uzağında bulunan Goly Karamysh köyünde okul öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Şimdi Saratov bölgesindeki Krasnoarmeysk şehridir. Fakat yakında Vladimir Propp yine Leningrad'a döndü.

Bir masalın Propp Morfolojisi

1929'da Proppov ailesi tasarrufta bırakıldı. Anavatanı Anna Friedrichovna'nın o sırada ültimatom düzeninde olan ana metresi, Stalin adındaki kollektif çiftliğe devredildi.

Öğretim çalışması

1932'de Propp,Leningrad Üniversitesi, beş yıl sonra doçent oldu ve 1938'de bir profesör oldu. Şu an Romance-Germen Filoloji, Folklor ve Rus Edebiyatı Bölümü'nde çalışmaktadır. 1963-1964 yılları arasında geçici bölüm başkanlığı yaptı. Ayrıca, Tarih Fakültesinde yaklaşık üç yıl boyunca ders vermiş, dersleri Etnografya ve Antropoloji Bölümünde başarılı olmuştur.

Bir peri masalının morfolojisi

Rus filolojisinde yazar olarak yer aldı.edebi eser Vladimir Propp. 1928'de "Peri masalının Morfolojisi" yayımlandı. İçinde yazar, sihirli eserin yapısını detaylı olarak inceler. Bu belki de XX yüzyılda Rus folklorunun en popüler çalışmasıdır. Propp, eserlerinde masalları bileşenlere yayar ve her biri arasındaki ilişkiyi birbirine araştırır. folklor incelenmesi, orada, masallar, sabit ve değişken olarak birinci fonksiyon, gerekli temel aktörler, hem de bunların uygulanma sırasına bakınız notlar.

Bir peri masalı tarihi kökleri

Vladimir çalışmalarında söylemeye çalışıyor nePropp? "Bir peri masalı morfolojisi" birkaç ana noktaları formüle eder. İlk olarak, ana bileşenler kalıcı elemanlar tarafından oluşturulur. Oyuncular için işlevler olarak hizmet ederler. İkincisi, peri masasındaki bu tür işlevlerin sayısı kesinlikle sınırlıdır. Üçüncü olarak, hepsi aynı sırayla gelişir. Doğru, böyle bir desen sadece folklor çalışmalarında mevcut ve modern çalışmalar onu takip etmiyor. Dördüncüsü, masalları yapılarında aynı tiptedir. Değişkenlere göre, Vladimir Yakovlevich Propp, fonksiyonların gerçekleştirildiği sayı ve yöntemleri açıklar. Ve ayrıca dil stili ve karakterlerin nitelikleri.

Bir peri masalı fonksiyonları

Vladimir Yakovlevich Propp, işlevlerin olduğunu iddia ediyorSihirli peri masalı sonunda tek bir kompozisyon, tüm türün çekirdeğini oluşturur. Sadece sahnelerin detayları farklıdır. Devasa bir çalışma sonucunda, Propp 31 işlevi tanımlar. Hepsi Rus halk masalında mevcut. Çoğunluğun çiftleri vardır, örneğin, yasak her zaman ihlaline karşıdır, mücadele bir zaferdir ve zulümden sonra, mutlu bir kurtuluş zorunlu olarak gerçekleşir.

vladimir yakovlevich propp

Ayrıca sınırlı sayıda Rus karakterleriperi masalları. Onlar her zaman 7'den fazla değildir. Propp onlara ana karakteri, haşere (onun antipodu), göndereni, bağışçıyı, ana karakterin asistanını, prensesi ve sahte kahramanı ifade eder. Bütün bu faktörler göz önüne alındığında, sonunda bir Rus peri masalı olan bir isme sahip klasik bir eser elde ediyoruz. Propp, onların bir peri masalının tüm çeşitleri olduklarında ısrar ediyor.

Sihirli Masalı

1946'da Leningrad yayınevi yayınlandıPropp'in bir başka kitabı - "Bir peri masalının tarihsel kökleri". İçinde 19. yüzyılın sonları olan 20. yüzyılın başındaki Fransız Nuri yazar Emil Nurri tarafından dile getirilen hipotez üzerinde ayrıntılı olarak durur. Ona göre, folklor hikayeleri genellikle kahramanın maruz kaldığı sakramanın, yani inisiyasyonların performansına işaret eder. Rus halk masallarının çoğunun yapısı aynı karaktere sahiptir.

Ayrıca, "Büyünün tarihsel köklerini analiz etmemasallar, Propp, mekanın anlamını ele alır, geçmişin sosyal kurumlarına atıfta bulunan eserleri arar, birçok ritüelin yeniden yorumlanmasını bulur. Rus folkloristi, asıl görevin, peri masasında anlatılan ayinlerin, toplumun gelişiminin belirli bir aşaması olduğunu veya belirli bir tarihsel döneme ait olmadığını belirtmek olduğunu belirtmektedir.

İnisiyasyon örnekleri

Propp'e giden klasik bir örnek, -totemik inisiyasyonlar. Kadınlara tamamen erişilememişlerdi, ama aynı zamanda Rus masallarında da böyle bir inisiyasyon, folklorun ana olumsuz karakterlerinden biri olan yaşlı cadı olan Baba-Yaga ile gerçekleşir. Böylece, bu karakter Rus masallarının ritüel oluşumuna dair hipoteze uymaktadır. Bu durumda Baba-Yaga, başlangıç ​​kahramanı olarak hareket eder.

Propp, peri masalları olmadığı sonucuna varıyorbelirli bir tarihsel veya kültürel dönem. Halk sanatındaki stil ve döngüler sürekli çarpışıyor ve karışıyor. Aynı zamanda, birçok tarihsel çağda mevcut olabilecek yalnızca klasik davranış kalıpları korunur.

Rus kahraman destanı

Masalların kendi aldıkları kanıtlarıBaşlama törenleri ile ağızdan ağza geçen sözlü geleneklerin başlangıcı, karakterlerin motifleri ve işlevlerinin, genellikle binlerce kilometre ötede yaşayan, tamamen farklı insanların kültürlerinde özdeş olmasıdır.

Ek olarak, kanıt olarak ProppEtnografya ile ilgili verileri aktarır. Bu bilime, aynı zamanda doğrudan bir ilişkisi vardı. Sözlü geleneklerin babadan oğula nasıl geçtiğini tanıdık hikayelerde nasıl şekillendiğini gösterir. Böylece, bu fikirlere dayanarak, dünyanın tüm halkları arasında tüm masalların kökeninin birliği hakkında bir sonuca varır. Bu çıkarımın canlı bir örneği sadece Rus halk masallarıdır.

Anlamı anlamak için önemli bir çalışmaRus filolojisinde Proppa - "Rus tarım tatilleri." Bu monografide yazar, Slav tatillerinin, gelenek ve inançlarının çoğunu inceliyor ve neredeyse hepsinin tarımsal bir yapıya sahip olduğu sonucuna varıyor.

Kahramanca destan

1955'te Propp bir monografi yayınladıadı "Rus kahramanlık destanı." Bu, 1958'den sonra uzun bir süre için yeniden yayınlanmamış olan çok ilginç ve özgün bir araştırma. Geniş bir okuyucu kitlesine göre, çalışma sadece 2000'lerde kullanıma sunuldu. Bu, yazarın ciltteki en büyük çalışmalarından biridir. Ve eleştirmenler sadece onun bilimsel değil, aynı zamanda ahlaki önemini de belirtirler. O zamanlar alakalıydı ve bugün aynı kalıyor.

"Rus kahraman destanı" bir karşılaştırmaFarklı dönemlerin epik özellikleri, destanların detaylı bir analizi. Sonuç olarak, yazar, bu tür çalışmaların temelinin, insanların kendilerinin manevi idealleri için bir mücadele olduğu sonucuna varır. Destansı eserlerin ayırt edici özelliği, vatansever ruhu ve eğitim motifleri ile doygunluklarıdır.

Rus halkbilimcisi

İnsanlardan yazarlar destansı yatırım yapıyoren önemli şey ahlaktır, folklor epos. Bu, yaratıldığı toplumun ahlaki bilincinin doğrudan bir yansımasıdır. Propp, yerli destanın temelinin yabancı değil, yalnızca iç hikayeler ve efsaneler olduğu konusunda ısrar ediyor.

Destan destanının bir diğer önemli özelliği onunşiir. Bu sayede işler ilgi ve dinleyiciler ve okuyucular tarafından herhangi bir eğitim seviyesinde algılanıyor. Halk için geniş anlamda, destan tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bylins, insanların içsel duygularını, özgürce, bağımsız ve mutlu bir şekilde yaşama arzusunu somutlaştırır.

Propp'un monografisi, antik çağlardan beri epik eserler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Anlaşılmaz tüm anlar burada detaylı olarak açıklanmıştır.

Ana eserler

Yukarıdakilere ek olarak, ana eserler arasındaVolodymyr Proppa, edebi akademisyenler, sadece 1984 yılında yayınlanmış olan Rus Masalını, yazarın ölümünden on yıl sonra yayınladılar.

Rus peri masalı Propp

Ayrıca bahsetmeye değer eser "Folklor vegerçeklik "1989 yılında Science dergisinde yayınlandı ve 1999 yılında başkent Labirent yayınevinde yayınlandı. Ayrıca" Comicism ve Laughter Sorunları "adlı yayını yayınlandı. Folklorda ritüel kahkaha. "Bu çalışma, Nesmeyan masalının beklenmedik bir edebi yorumuyla ayrıntılı ve kapsamlı bir analizini sunuyor.

Hayatın sonunda

Propp Vladimir Yakovlevich (1895-1970) - seçkinbilim adamı-filolog, bilim doktoru, hayatı için çok şey yapmıştı ve hala Rus masalının en büyük ve en güvenilir araştırmacıları olarak görülüyor. Eserleri ve monografileri üniversitelerde düzenlenir, edebi akademisyenler kendi araştırma ve tezlerini oluşturmaları için bir temel oluştururlar. Vladimir Propp tüm yaşamını Leningrad'da geçirdi. 22 Ağustos 1970 tarihinde Neva'da 75 yaşındayken öldü. Kendisinden sonra, hizmetlerini takdir eden ve hatırlayan birçok öğrenciyi ve takipçiyi bıraktı. Bunlar arasında: Cherednikova, Shakhnovich ve Becker.

Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 2019

Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 2019

Related news

 • Gereksiz şeylerin satışı
 • Tunus İşi Kamyon Motifli Bebek Yelek Yapılışı Türkçe Videolu
 • Baharatlı Tereyağı ve Fırınlanmış Taze Mısır
 • Ekmek Pidesi Tarifi
 • Pera College English Language Yaz Okulu
 • Sonbahar renkleri ile 33 Kıyafet ve Kombin Örneği 2019

 • Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 23

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı


  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 44

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 20

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 65

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 22

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 44

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 3

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 41

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 46

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 87

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 72

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 79

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 40

  Vladimir Propp bir Rus folklorcu. Bir peri masalının tarihsel kökleri. Rus kahraman destanı 39