Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 2019

Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 2019
22.09.2019

Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 100

Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin

Ülkemizde Sovyet döneminin başlangıcıÜnlü ve halen az bilinen yazarların kalemlerine ait pek çok edebiyat eserinin ortaya çıkışı ile damgasını vurmuştur. Bu yeteneklerden bir tanesi, Sovyet şairi Wolf Ehrlich'ti ve bu eserleri daha ayrıntılı olarak konuşacağız.

Modern okuyucular için bu isim neredeyse bilinmiyor, ancak çağdaşlar bu şairin parlak ve dokunaklı şiirsel koşullarını biliyorlardı.

Bu adam ne hatırladı?

Bu soruyu cevaplamaya çalışacağız.

Şairin çocukluğu ve gençliği

Wolf Erlich 1902'de Simbirsk'de doğdu. Babası bir eczacı, annesi ev hanımıydı. Şairin adı İbranicenin diline geri dönüyor ve "Tanrıyı korkutan adam" anlamına geliyor.

Yahudi bir ailenin torunu olarak gelecek şairyüksek öğrenim görmek için haklarını kanıtlamak çok zordu. Çocukluğundan bir çocuk kariyer ve edebi zafer hayalinde. Liseden ustaca mezun olduktan sonra Kazan Üniversitesi'ne girmiş, ancak bu prestijli kurumun diplomasını alamamıştır: İç Savaş başlamış ve bu da taşradaki gençliğin yaşamını aniden değiştirmiştir.

kurt erlich

Kurt Erlich Kızıl Ordu'ya girdi, ama kavga ettiBasit bir asker olarak gerek yoktu. Eğitimini gösterdikten sonra, eğitim bölümünün pedagojik laboratuvarı sekreterliğine atandı.

Savaştan sonra oraya taşındı.devrim sonrası Petrograd, onun çalışmaları devam kararı o Petrograd Üniversitesi edebi ve sanat departmanı girmiş ama akademik başarısızlık için ihraç edilmişti.

Aynı yıllarda genç şair, edebi alanda kendini kurmak isteyen Imagist çemberi ile yakından ilişkiliydi.

Edebi başarılar

1926'dan bu yana, Wolf Erlich çalışmalarını basında yayınlamaya başlar, birer birer şiir koleksiyonlarını yayınlar. Bunlar arasında "Köyde", "Arsenal", "Kurt Güneşi" ve diğerleri başlıklı bir kitap.

Üç yıl sonra (1929'da) O, onun şiir devrimci-narodnitse Perovskoy Sofya adanmış yayınlanan İmparator Alexander suikast düzenledi. Şiirleri örneğin "Kırmızı Gece", "Yıldız", "Çağdaş Edebiyat" gibi zaman popüler edebiyat dergilerinde yer almıştır.

Wolf Eroslich yeni düzenlenmiş Yazarlar Birliği'nin bir üyesi oldu. Zaten 20'li yılların sonunda çevirilerden hoşlanır, Ermeni dilinden çok şey çevirir.

kurt ersifovich erlich

Olgun yıllar

Edebî faaliyetler Erlich, Bolşevik Partinin yararı için sıkı çalışmayı birleştiriyor.

Böylece, 1925'ten beri "Cheka" adında bir yazıyı saklıyor. Bu Leningrad Sovyeti'nde sorumlu bir görev görevlisi idi.

Daha sonra Erlich birçok edebi derginin editörü olarak çalışıyor, senaryolar üzerinde çalışıyor.

Hayatı trajik bir şekilde sona eriyor. Bu, Stalin'in sürekli olarak eski Bolşevikler arasında sürdürdüğü baskıdan kaynaklanıyordu. 1937'de şair tutuklandı, vurulacak olan 58 sayılı kötü bir makaleye mahk sentm edildi, karar aynı yıl yapıldı.

Ermenistan için Aşk

Kurt Ehrlich'in hayatı boyunca birçok şiir yazılmıştır, onun biyografisi onun yaratıcı ilham kaynaklarını bize gösteriyor. Ve Ermenistan bunlardan biri oldu.

Ehrlich 1920'lerde N. Tikhonov ile birlikte bu karaya ilk yolculuğunu yaptı. Bu yerlerin güzelliğine aşık oldu. Şair, akrabalarına daha önce hiç bir şey görmediği mektuplarını yazdı.

kurt erlich biyografi

Şair, Ermenistan hakkında bir dizi şiir hazırladı ve bunlar "Alagazian Hikayeleri", "Ermenistan" ve diğer koleksiyonlarında yer aldı.

Daha sonraki yaşamı boyunca, şairbu bölgelere gelmek. İşte o tutuklandı. Arkadaşlar kazara tutuklandığını düşünüyordu. Bu gün bir Ermeni ailesini ziyarete geldi, bayram gecenin geç saatlerine kadar sürdü ve gece konaklayanlar NKVD subaylarını tutuklamaya geldi. Hep birlikte Erlich de tutuklandı. Uzun zamandır kaderi hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Sadece 1956'da, akrabaları ölüm sonrası rehabilitasyonu hakkında bir sonuç aldı.

S. Yesenin ile arkadaşlık

Kurt Ehrlich ve Yesenin arkadaştılar, birleşiklerdiHayalperestlerin “düzen” inin, ortak çıkarların ve edebiyatın görüşlerinin faaliyetlerinde ortak kader. Ehrlich çoğu zaman yetenekli arkadaşını destekledi, çalışmalarını yayınlama meselelerini ele aldı ve ortak şiir akşamları düzenledi.

kurt erlich fotoğraf

1925’te Leningrad’da, Esenin’deEhrlich'te durmak istedim, ama sonra fikrini değiştirdi ve şehir merkezinde yer alan bir otele gitti. Erlich, evde veda okumak istediği veda ettiği "hoşçakalın, arkadaşım" şiirini teslim etti.

Ehrlich, talebe uyuyordu, ama şiiri evde okuduğunda, çizgilerinin kanla yazıldığını gördü. O otele geri koştu, ama Yesenin çoktan öldü.

Oteldeki Sergei Yesenin'in cesedinin keşfinden sonraEhrlich cenazeyi düzenlemeye yardım etti. Ayrıca, o zamanki intihar versiyonunu desteklediği ve Yesenin'in son şiirinin metnini tanıttığı mahkemede de konuştu.

Bazı çağdaş edebi akademisyenlerin farklı yolları vardırEeninlinin kaderini ve Yesenin'in ölümünü değerlendirir. Bazıları onu GPU'nun bir ajanı olmakla suçluyor, dolayısıyla büyük şairle olan ilişkisi bir arkadaşlık değil, bir sürveyans gözetimi idi. Yesenin ve Erlich'in ölümünden bu kadar uzun yıllar sonra bu insanlara bir şey cevaplamak zordur. Tek cevap Yesenin'in Erlich'i yakın bir arkadaş olarak ele aldığı çizgidir.

Şairin yaratıcı yolunun anlamı

Birçok çağdaşları Wolf Erlich'i hatırladı. 1928'de çekilen fotoğrafı, kendi sözünün değerini bilen, mütevazi bir insanı ona veriyor.

Wolff Erlich ve Esenin

Onun çağdaşları trajik ölüm olduğuna inandıWolff sadece hayatını değil, aynı zamanda geleceğin edebi başarılarını da kesti. Hala tam olarak açabildin Ehrlich'in yetenek, şair yaratıcı güçleri ve umutlarla dolu, ama neslinin halkının üzücü kaderi bir nevi bunları uygulamakta başarısız oldu, bir refah sosyalist toplumu inşa etme olasılığıyl, iç savaş pota yoluyla iman dolu geçti, hata yapma Yeni bir devletin inşası alanı, ama ölümüne yol açan yakın ve korkunç gerçekliğin karşısında.

Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 2019

Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 2019

Related news

 • Eskişehir Haberleri: Eskişehirspor - Giresunspor: 0-0
 • Çikolata Kisti (Endometriosis) ve Tedavisi Prof.Dr.Recai PABUÇCU
 • İspanyol Omleti-Tortilla De Patatas
 • Dalgalı Saçlara Nasıl Şekil Verilir
 • 2018 Yılının Başı ile Sonu Arasındaki Dev Değişimleri Anlatırken Güldürmüş Kişilerden 15 Eğlenceli Paylaşım

 • Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 80

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin


  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 86

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 44

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 18

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 96

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 31

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 18

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 79

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 36

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 86

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 88

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 87

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 87

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 62

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 30

  Wolf Ehrlich: biyografi, fotoğraf. Wolf Erlich ve Esenin 55