Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 2019

Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 2019
16.09.2019

Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 47

Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi

Sokurov Alexander Nikolayevich - Sovyet veRus film yönetmeni, oyuncu ve senarist, Onurlu Sanatçı, Rusya Halk Sanatçısı. O derin, bütün ve inanılmaz yetenekli. Onun parlak çalışmaları dünyanın pek çok ülkesinde tanınırdı, ancak film ustasının anavatanında genellikle hedef kitleye hemen ulaşılamıyor. Zor, çoğu zaman anlaşılmaz, ama bundan daha az yetenekli biri değil. Bugün onun hakkındaki hikayemiz.

çocukluk

Yönetmenin biyografisi ile başlıyorHaziran 1951. Oğlan Irkutsk bölgesinde doğdu. Alexander Nikolayevich'in babası bir askerdi ve adam sürekli olarak ülkenin çeşitli bölgelerine gönderildi. Hayatının bu bölümleri Alexander Sokurov'u çok iyi hatırladı. Aile genellikle bir yerden bir yere taşındı. Küçük Sasha'nın çocukluk çağı yolda geçti - sürekli okulları değiştirmek, arkadaşları bırakmak, yeni insanlarla tanışmak zorunda kaldı. Hayat onu bir taraftan diğerine attı. Alexander Nikolaevich Polonya'da okula gitti, ancak Türkmenistan'da temel eğitimi bitirdi.

yönetmen SokurovBu arada, Alexander Sokurov'un doğduğu yer - Podorvikha köyü - 1956 yılında Irkutsk hidroelektrik istasyonu devreye alındığında sular altında kaldı.

Okuldan sonra Alexander Nikolaevich Sokurov girdiGorki Devlet Üniversitesi'nin tarihi fakültesinde. Halen çalışmalarında genç adam televizyonla bağlantılı her şeye inanılmaz bir ilgi ve ilgi gösterdi, bu alanda bağımsız olarak gelişmeye çalıştı. Birkaç televizyon filmi yayınladı, Gorky televizyonunda yayınlanan programların hazırlanmasında çalıştı. 1974'te Alexander üniversiteden mezun oldu ve bir tarihçi diploması aldı.

Sinematografi Enstitüsü

Bir yıl sonra Alexander Nikolayevich Sokurov girdiVGIK'de yönlendirme fakültesinde. Gelecek film gurusu, öğrencilerin belgesel yönetmenliği, popüler bilim filmleri çekim yöntemleri öğretildiği AM Zguridi'nin stüdyosuna geldi. Çalışma kolayca Sokurov'a verildi, kafasıyla yaratıcı sürece daldı. Başarılı çalışmaları için genç adam Eisenstein adında bir burs aldı. Ancak, her şey pürüzsüz ve bulutsuz değildi. Sokurov ile Enstitü yönetiminin temsilcileri ve Devlet Komitesi liderleri arasındaki ilişki her geçen gün daha da artmıştır. Alexander Nikolaevich, resmiyetçilikle suçlanan bir anti-Sovyet etiketine asıldı, öğrenci çalışmaları kabul edilmedi ve kabul edilmedi. Sürekli çatışmanın sonucu olarak Sokurov'un çalışmalarını mümkün olduğu kadar erken bitirmesi daha kolay ve doğruydu.

Bu arada, başlangıç ​​yönetmeninin ilk resmi -Bir mezuniyet çalışması olarak sergilenen Andrei Platonov'a dayanan “bir erkeğin yalnız sesi” enstitü komisyonu tarafından okunmadı. Bütün materyallerin yok edilmesi gerekiyordu, ama resim bir mucize ile hayatta kaldı - Sokurov ve arkadaşı sadece arşivden çaldı. Daha sonra film, uluslararası film festivallerinde prestijli ödüllerle ödüllendirildi.

alexander sokurov milliyet

İlk yaratıcı adımlar

Öğrenci yıllarında yönetmen SokurovHayatta çalışmaya ve yoldaşlığa bağlı olan senarist Yuri Arabov'u tanıdım. İlk yönetmenlik çalışmalarını ve sonraki çalışmalarını takdir eden Sokurov'un hayatındaki bir başka kişi yönetmen Tarkovskiydi.

İlk uzun metrajlı filmleri Alexander Nikolaevich idi.1980 yılında Andrei Tarkovski'nin tavsiyesi üzerine düşen film stüdyosu Lenfilm'de filme alındı. Buna paralel olarak yönetmen bir belgesel film üzerinde çalıştı - Leningrad Belgesel Film Stüdyosu ile işbirliği yaptı. Genel olarak, Sokurov Mosfilm'i çok severdi ve diğer koşullar altında orada çalışmaktan çok hoşlanırdı. Ancak, Moskova film stüdyosu direktörünün çalışma koşulları hiç uygun değildi.

Sokurov'un ilk filmlerini söylemeliyimyetkililerden hoşnutsuzluğa neden oldular ve uzun bir süre boyunca rafa uzanmak zorunda kaldılar - sinema kiralamaya izin verilmedi. Sokurov, siyasi seçkinlerden mutsuz olduğunu fark etti, fiziksel zarar tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu fark etti, ancak fırsat olmasına rağmen ülkeyi terk etmedi. Alexander Sokurov, "Her zaman Rusça olduğumu hatırladım" diyor. Milliyet, belli bir ulus, bir millet için bir aksesuardır, bu, babaların dil, ayin ve inançlarıdır. Anlatımızın kahramanı için Anavatan Rusya'dır.Alexander Sokurov milliyet

Filmografi

Sokurov'un vurulan filmleri kolay değil.Gizli gizli genellikle satır aralarını okunabilir anlamı, değil ilk kez. Bunlar dikkatle ve sürekli düşünmek ve bazen görmek istemiyor görmek zorunda kalıyor. bazen benzetmelerle şeklinde, belgesel film şeklinde bazen ele alındığında, her zaman sözkonusu kişiyi öğretmek için bir şey var. Bu patlamış mısır ve soda ile dinlenmek için eğlenceli film değil - "Abluka Kitap Oku" "Solzhenitsyn Sohbetler", "Baba ve Oğul", "Anne ve Oğul" ciddi şeyler hakkında düşünmeye itiyor.

Alexander Sokurov - yönetmen, arkasındakiOnsekiz filmler, otuzdan fazla belgesel, ses, çalışma senarist. Buna ek olarak, pisi maestro deneyim oyunculuk. 1980 yılında Alexander filmde rol aldı Vladimir Chumak "Sen yaşamak lazım". askeri konuların Bu desen, roman Smolyanitsky göre oluşturulan, bütün çiçeklenme kendi kanatları altına birleşmiş Irina Muraviev İgor Kvasha Eugene Dyuzheva Marina ve diğerleri sapları dahil Sovyet sinemasının en yetenekli sanatçı.Alexander Sokurov Direktörü

erime

1980'lerin sonunda, yönetmen Alexander Sokurov'un yaratıcı gelişimi yeni bir turu işaret etti.

Başlangıçta yasaklanmış olan resimleriGöster, sonunda hedef kitleye ulaştı. Ve sadece sıradan insanlar onları göremediler, aynı zamanda uluslararası filmler de dahil olmak üzere çeşitli film festivallerinde jüri üyeleri tarafından da takdir edildi. Müdür, anavatanının Rusya olduğunu ve milliyeti Rusça olan Alexander Sokurov'un her zaman onu hatırladığını yorulmadan vurguladı. Sokurov'un resimleri sayesinde yönetmenin ana topraklarının festivallerde yeterince temsil edildiğini söylemeliyim.

1980'den beri bir on yıl boyuncaAlexander Nikolayevich çok çalıştı ve verimli bir şekilde. Çoğu zaman bir yıl içinde çeşitli filmlere hayat vermeyi başardı. Yönetmen Sokurov, çekimlere paralel olarak, televizyondaki sunucu olarak Lenfilm'deki atölyede arkadaşlarıyla çalışmalarını öğretti. Film yapımcısı, kendisi ve izleyicinin birçok acil soruya cevap aradığı "Sokurov Adası" adlı bir dizi programı yayınladı; Sinemanın toplumun modern yaşamındaki yeri hakkında seyircilerle tartıştı.

Buna ek olarak, Alexander Sokurov gençler için radyoda yardım programları düzenledi.

"Francophonie" nin anlattığı şey

Başka bir resimSokurov'un doğrudan katılımı, - "Francophonie" filmi - 2015 yılında piyasaya sürülen çok taze bir bant. Çalışma, Venedik Film Festivali'nde tanınırlık kazandı ve toplumu ciddi şekilde karıştırdı.

"Francophonie" ne hakkında? Sokurov, 1940'ta Naziler tarafından işgal edilen Paris hakkında bir film çekti. Fransız - Louvre'nin müdürü ile Almanların müzeyi denetlemek için ne yolladıklarını, ne yapmaları beklenmediklerini anlattılar - Louvre koleksiyonunu harabeden kurtardılar. "Francophonie", Avrupa kültürel değerlerini koruma ihtiyacına çığlık atan bir film. Ve içindeki arsa çizgisi, hiçbir şekilde, soyut düşüncelerden esinlenilmemiş, hiçbir şekilde mahrum değildir. Sinema ustası tarafından çekilen resim, dünyadaki şu andaki durumla ilgili olarak Alexander Sokurov'un görüşünü yansıtır - Müslüman ve Hıristiyan dünyalarının çatışması, hala önlenebilecek insani bir felaketin yaklaşması. Efendi şu an en önemli şeyin, bunu gerçekleştirmek ve acil olarak bir şeyler yapmak olduğuna inanmaktadır.

Sapper'in Francofoni

Alexander Nikolaevich belirtmek için tereddüt etmiyoronun modern dünyasında olan her şeye karşı tavrı ve konumu. Yüzyıllardır gelişmesi çok zor olan Hıristiyanlık ve değerlerin temel dayanaklarının artık nesli tükenme tehdidi altında olduğuna inanıyor. Müslüman kültür temsilcilerinin saldırısı altında - farklı bir şekilde, farklı bir şekilde, hayata ve prensiplere farklı bir yaklaşım - Eski Dünya'nın değerleri, yokluğun yokluğuna gömülmek için sonsuza dek yok olabilir. Ve korkutucu. Bu durumun bir ipucu "Francophonie" nin resmini yansıtıyor.

Sokurov, Müslüman inancının insanlarına büyük saygı duyduğuna, ama bizim için “birbirimizden uzak kalmak” için “hayati” olduğuna inanıyor.

Ödüller ve ödüller

Alexander Nikolayevich Sokurov sıra dışı bir insan. Başarısının sırrının ne olduğunu söylemek zor. Yaptığı işi biliyor ve seviyor. Sokurov sürekli, disiplinli ve açık çalışıyor. Kendi sözleriyle, organizasyon planında onunla çalışmak kolaydır. Onun politikası anlaşılabilir, kendi gizli akımlarını ve tuzaklarını gizlemez. Yaratıcı planda, elbette, her şey farklı.

Yine de, yönetmen Sokurov kariyerindeListede çok sayıda ödül var, regalia ve ilk başta inanılmaz görünüyor. Efendinin eserleri defalarca Uluslararası festivallerin ödülleri için aday gösterildi: Berlin Film Festivali'nin "Altın Ayı" ödülü; “İnsanın Yalnız Sesi” filmi için “Nika” ödülü; Tarkovsky Moskova Film Festivali'nin ödülü; Rus film eleştirmenleri ödülü ve "Anne ve Oğul" filmi için özel bir jüri ödülü. Kupalarına Toronto Film Festivali'nde "Rus Ark" filminde ikonik bir karar için ödül verebilirsiniz; Sinemanın genel katkısı için São Paulo'da özel ödül; "Rus Ark" filmi için Arjantinli Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü; "Dünya sinemasını etkileyen sanatsal bir dil için" ödülü.

alexander sokurov özel hayat

Rusya Devlet Ödülü

Bu işaretlerin yanı sıra, hala Sokurov'un itirafı varbir yönetmen ve bir erkek olarak. 1995 yılında, Alexander Nikolayevich dünya sinemasının ilk 100 yönetmenlerinden biri seçildi; 1997 yılında - Rusya'nın onur sanatçısı.

2004 yılında Sokurov onursal unvanını aldı.Rusya Halk Sanatçısı. Aynı zamanda ikonik ödüllere de sahiptir - Yükselen Güneşin Düzeni ve subay Sanat ve Edebiyat Düzeninde. Tekrar tekrar Sokurov, Rusya Devlet Ödülüne atandı. 2014 yılında Rusya Federasyonu'nun edebiyat ve sanat alanında Devlet Ödülü'ne layık görülmüştür.

Genelde maestro oldukça kapalı bir insandır.gazeteciler Alexander Sokurov ile iletişim kurmak için kalp seviyor. Sinema ustasının kişisel hayatı kapalı bir konudur. Bazen yönetmen yaratıcı biyografisinin bazı detaylarını paylaşabilir.

Alexander Sokurov'un ailesiBir sohbette Alexander Nikolayevich hakkındaDevlet Ödülü'nü vermek için prosedür. Bu sürecin uzun olduğu ve birkaç aşamadan oluştuğu anlaşılmaktadır. Adayların listesi ilk olarak Başkanın Kültür ve Sanat Konseyi'nde kabul edilir. tartışma listesi, bir oy tutulur ve sonuç olarak kalan adaylar Başkanı onayı vardır. Bu çözünürlük sağlar ve bir süre sonra tüm adaylar prosedürünü ödüllendirme üzerine olsun. Olay Devlet Başkanı katılımıyla bir resepsiyon tarafından düzenlenen, katılımcıların töreni öncesi prova vardır. Çok heyecan verici ve enerji çok alır - etkinliklere katılmak üzere Alexander II'nin deyişle, kolay değildir.

Yaratıcı planlardan bahsetme, yönetmen Sokurov"Francophonie" nin başarısının, kendisini defne üzerinde dinlemeye teşvik etmediğini itiraf ediyor. Maestro yaratıcı fikirlerle dolu, ancak şimdiye kadar projelerinin ayrıntılarını açıklamıyordu - jinx'ten korkuyor.

Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 2019

Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 2019

Related news

 • Başak Parlak(Esin) Şevkat Yerimdar’a Geri Dönecek mi
 • Kışlık kabaklar
 • Rusların yarısından fazlası, ABDnin Ay’a indiğine inanmıyor
 • SİVRİ UÇTAN BAŞLANAN KOLAY BAYAN PATİK YAPILIŞI
 • Kakaolu Süt

 • Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 35

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi


  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 25

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 18

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 74

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 94

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 79

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 2

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 71

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 45

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 66

  Yönetmen Sokurov Alexander Nikolayevich: biyografi, kişisel hayat, filmografi 80