Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım 2019

Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım 2019
Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım


Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım

Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım

yıpranmış saçlara bakım

yıpranmış saçlara bakım

Yıpranmış saçlara evde çözüm:

Hasarlı saçları onarmak için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Herkes saç ürünleri reklamlarında olan saçlar gibi, taze görünümlü, ipeksi ve kalın telli saçlar istemektedir. Fakat özellikle uzun, hareketli ve yorucu çalışma gününün sonunda, saçlar donuk, kuru ve bakımsız bir görüntüye sahip olur. Yorucu işlerde çalışan bayanlar için, bu konu çok yaygın bir sorundur ve bu durumla birçok kadın karşı karşıya kalabilir. Çoğunlukla hasarlı saçlar ile mücadele ederken, zarar görmüş saçların bakımı için kullanılan bir sürü çözümlerin arasında, kişiye özel en iyi olan uygun çare tercih edilir. Bu yazının içinde hasarlı saçların tamir için birçok tedavi yollarından bahsedilmektedir

Yıpranmış saçlara nasıl bakım yapılır: Yıpranmış saçlar nasıl onarılır?

1 – Yıpranmış saçlara ne yapmalı: Saç boyası kullanmaktan kaçınmak:

Parlak ve renkli saçlar, bir kadına çekici bir görünüm verebilir. Ancak, unutulmamalıdır ki kullanılan kalitesiz ya da çok renkli boyalar saçı kötü etkiler ve gün boyunca saç mat, kırılgan görünümü ile kişinin kendini mutsuz hissetmesine neden olur. Saç köklerinin büyük hasara uğramasını sağlayan nedenlerden biri de, boyaların içinde renk vermek için kullanılan sert kimyasallardır. Bu yüzden, saç boyama sırasında cazip ve şık renkleri kullanmaktan kaçınmak gerekir. Aynı zamanda doğal renkleri denemek her zaman için saçı daha iyi etkiler. Bu kullanım şekli, en azından saç kalitesi için tehlikeli olmayacaktır.

2 – Yıpranmış saçlar için tavsiyeler: Protein tedavisi uygulamak:

Güzel kıvırcık ya da düz saçların ana bileşeni proteindir. Keratin içeren bu proteinler, güçlü saç tellerini oluşturan uzun zincirli amino asitlerin bir parçasıdır. Sağlıklı saçlar için güçlü etkisi olan bu keratin düzeyi kolayca bozulabilir ve bu durum saçın her telinin hasar almasına neden olur. Bu neden ile uygulanan protein tedavisi, protein kremi ya da protein paketleri saç tellerinin kalınlaşmasına ve saç foliküllerini güçlendirmeye yardımcı olur. Keratin saç folikülü etrafında bir tabaka oluşturur ve bir bariyer görevi ile hareket ederek saçın daha fazla zarar görmesini önler. Protein tedavileri için yıpranmış saçların durumuna bağlı olarak, farklı tipte ve derin etkili tedavi protein paketleri ile hafif protein tedavisi gibi paketler piyasada mevcuttur.

3 – Yıpranmış saçlar nasıl düzelir: Saçı aşırı yıkamaktan kaçınmak:

Her gün saç yıkama için kullanılan şampuanların içerisinde bulunan kimyasallar, saçta olumsuz etkiler olarak açığa çıkar. Saçın her gün şampuanlanması saçın her 24 saatte bir havalanmasına ve bu neden ile inatçı saç tellerine zarar vererek ipeksi tüyler gibi türelmiş görünmesine neden olur. Bu yüzden, her gün yerine gün aşırı saç yıkama tercih edilerek, şampuanın içinde bulunan kimyasalların etkisi azaltılabilir. Ayrıca şampuanlardaki kimyasallar, saçın üzerindeki uçucu yağı temizlemesi reaksiyonu ile saçın yağdan faydalanmasını engeller. Uçucu yağlar saç tellerinin esnekliğini kazandırmak için yardımcı olur ve bu yağın önlenmesi saç tellerinin sert ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Bu nedenle, alternatif olarak her gün yerine gün aşırı saç yıkamak tavsiye edilir.

4 – Hasarlı saçların onarımı için saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçınmak:

Saç kurutma makineleri nedeni ile uygulanan kontrolsüz ısı saçların parlak görünmesine zarar verebilir. Isı ile kurutulan saçlarda, her zaman saç tellerinde bölünme, pürüzlük ve sertlik meydana gelebilir. Bu yüzden saçlar yıkandıktan sonra doğal kurutma yolu tercih edilir. Bu neden ile yıkadıktan sonra saçlar baş aşağı sarkıtılır ve havlu yardımıyla kurutulur. Uygulanan bu işlem saçı normal parlak bir görünümde tutmak için yeterince etkili bir yoldur.

5 – Yıpranmış saçlara bakım önerileri: Saçı nemlendirmek gerekir:

Saçtaki kuruluk saç köklerinin kolayca zarar görmesine yol açabilir. Saçlar da kuruluk hissedilmesi durumunda kurtulmak için uygulanacak bir ev yapımı tedavi herhangi bir komplikasyon olmadan sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Kuru saçları nemlendirmek için, güzel ve etkili bir saç paketi olarak aloe vera, yumurta, bal, muz ve mayonez gibi malzemelerden hazırlanan bir karışımı uygulamak tavsiye edilebilir. Saç nemini korumak için yardımcı olan bu karışım, sadece ıslak saça uygulanır ve bir saat sonra yıkanarak temizlenir.

6 – Yıpranan saçlara doğal bakım: Düzleştirici ya da ütü kullanmaktan kaçınmak:

Saçı düzleştirmek için kullanılan ısı saçın esnekliğini bozar ve buhar oluşturarak saçtaki nemin dışarı çıkmasına neden olur. Bu işlem saçın nem kaybına neden olarak anında saça zarar verir ve kurumasını sağlar. Yani, ipeksi saçları düzeltmek için asla düzleştirici kullanmamak gerekmektedir.

7 – Hasarlı saçların onarımı için yumuşak kıllı fırçalar kullanmak:

Kıvırcık ya da dalgalı saçlara sahip olan kişiler, sadece saçlar ıslak iken şekillendirici jelleri kullanabilir. Ayrıca bu jeller hafifçe dolaşan saçları açmak için de tavsiye edilebilir. Yatmadan önce yumuşak bir fırça ile taranan ve düzgün örülen ya da atkuyruğu şeklinde toplanan saçlar uyku sırasında dağılmaz. Her gece yatmadan önce düzenli yapılan bu işlemler saç hasarını önlemek için etkili bir yoldur.

8 – Hasarlı saçların onarımı için güneş ışığından korunmasını sağlamak:

Uzun bir süre boyunca güneş ışığı ile karşı karşıya kalınması saçın yıpranması için etkili bir nedendir. Bunun için, güneş ışığı ile doğrudan temasta kalmaya karşı saçı koruma altına almak gerekir. Alınacak tedbirler arasında, bir bandana ya da saçın tamamını kapsayacak şekilde bir şapka kullanmak gibi basit çözüm yolları bulunmaktadır. Ayrıca, bir güneş koruyucu olarak bakım losyonu kullanmak da saçları taze ve parlak tutmaya yardımcı olabilir.

9 – Hasarlı saçların onarımı için kimyasal maddeleri kullanmaktan kaçınmak:

Saçlar için son derece zararlı olan yumuşatıcı kremler ve şampuanlar gibi kimyasalların kullanılması ile düzleştirici ya da saç boyalarındaki kimyasallar da her zaman saç tellerine ve saç köklerine zarar verir. Saçın üzerinde bu kimyasalların uzun süreli kullanımı, saçtaki doğal yumuşaklık ve parlaklık özelliğinin kaybolmasına neden olur. Bu yüzden, mümkün olduğunca doğal ürünlerin kullanımı, saçı sağlıklı tutmak bakımından her zaman için daha yararlıdır.

Bu öneriler yaygın olarak yaşlılar tarafından tavsiye edilen birçok saç onarım çözümleridir. Binlerce genç orijinal saç görünümüne çok önem verir ve bu tavsiyeleri titizlikle takip etmektedir. Saçın orijinal parlaklığını ve rengini korumak için birkaç kullanışlı ipuçları ile saça bakmak onarım açısından çok faydalı olacaktır.

Yıpranmış saçların onarımı için tavsiye edilen bu ev tedavilerinin dikkate alınması ve düzenli yapılması saçların tekrar canlanması için çok önemlidir. Uyulması gereken bu basit çözüm önerileri, piyasada bulunan saç bakımı paketlerinden daha etkili ve hiçbir yan etkisi olmayan üstelik daha ucuz çözüm yollarıdır.

Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım 2019

Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım 2019
Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım


Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım


Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım


Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım


Yıpranmış Saçlar İçin Ne Yapılmalı: Yıpranmış Saçlara Bakım