Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü 2019

Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü 2019
Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü


Her kadının hayali ideal kilosuna ulaşmaktır. Bu yüzden çoğu kadın kilo vermeye ya da almaya çalışmaktadır. İdeal kiloya ulaşma konusunda kilo vermek kadar kilo almak da önemli bir faktördür. Çoğu insan kilo vermeye çalıştığından kilo almaya çalışmak konusunda fazla bilgi bulabilmek mümkün olmamaktadır. Özellikle internet aleminde kilo vermeye çalışmak ile ilgili bir sürü tüyo bulunmaktadır ama aynı önem kilo almaya çalışan insanlar için verilmemektedir. İdeal kiloya ulaşılması için önce ne olduğu öğrenilmelidir. Peki,ideal kilo hesaplama formülü nedir? Normal sınırlarda ve sağlıklı olunan kiloya ulaşılabilmesi için kullanılan sisteme ideal kilo hesaplama denmektedir.

Bunun için birçok yöntem mevcut olsa da en çok kullanılanı internette her web sitesinde var olan hesaplama formülleridir. Bu formüller ya da programlar sayesinde ideal kilonun öğrenilmesi çok kolay bir hal almıştır. Bu programalar kişinin yaşını, boy ölçüsünü ve o an ki kilosunu kullanarak ulaşılması gereken kilo miktarını hesaplamaktadır. Buna göre kişinin zayıf ya da kilolu kategorisinde olup olmadığı anlaşılmaktadır. Hem kilo alma hem de kilo verme konusunda bir uzmana danışılması en garanti yöntem olacaktır. Kişinin kendi başına bilinçsizce yaptığı beslenme stilleri çeşitli sağlık problemlerine neden olabilmektedir. İdeal kilo hesaplamasında en garanti yol diyetisyenlerdir. Web sitelerinde ki uygulamaların sağlamlığı konusunda şüpheleri olan insanlar en güvenilir yol olan sağlık kuruluşlarına başvurmalıdırlar.

İdeal kilonun hesaplanması konusunda internet sitelerindeki programların ne derece güvenilir olduğu konusunda ortak bir fikre ulaşılamamıştır. Kişinin ideal kilosunun belirlenmesi için başka unsurlarda gerekebilmektedir. Örneğin; web sitelerinde ki sabit bilgisayar uygulamaları kişinin yağ ve kas oranı bilemediğinden üstün körü bir tahmin ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşılmaması için ideal kilonun hesaplanması konusunda bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Bir diyetisyen yardımı ile kişinin yağ ve kas oranı ölçülür ve yaş gibi faktörlerde hesaba katılarak olunması gereken kilo belirlenir. Kişi eğer ideal kilosunda ise kilosunu korumaya devam etmesi sağlanmalıdır.

İdeal Kilo Hesaplama Formülü 1

Bunun için birkaç tavsiye de bulunulabilir. Spor yapmak ve dengeli beslenmeye özen göstermek ideal kilonun korunması için gerekli olan etkenlerdendir. Eğer kişi fazla kilolu ya da fazla zayıf ise ona uygun bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Fazla zayıflık gibi bir durum söz konusu ise kalorili ama sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Bunların başında kuruyemişler gelmektedir. Doğal bir enerji kaynağı olan kuruyemişler hem sağlıklı hem de bol kalorilidir. Aşırı kilo hatta obezite gibi durumlarda ise kişinin kilosuna ve yaşına en uygun olacak beslenme programı hazırlanmalıdır. Çok az kalorili beslenme stilleri kişinin saç dökülmesi, adet düzensizlikleri gibi sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka bir diyetisyen eşliğinde kilo verilmelidir.

İdeal Kilo Hesaplama Formülü 2

Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü

Yaş faktörü, ideal kilo hesaplamasında önemli değilmiş gibi görünse de en az diğer faktörler kadar önemlidir. Kişinin yaşı arttıkça kilo alma ihtimalide artmaktadır. Bu yüzden aynı boy oranında olan genç bir kadın ile yaşlı bir kadının ideal kilosu değişiklik göstermektedir. Gençler çok daha az kilo da olmalıdırlar. Yaş almış insanlarda ise kilonun biraz artmasında sakınca yoktur. Kilonun aşırı olmamasına dikkat edilmelidir. Aşırı kilo her türlü sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Özellikle yaşlılarda çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Kilonun kontrol altında tutulmasında yarar vardır. Bunun için ya internetteki programlar kullanılmalı ya da profesyonel bir diyetisyen yardımı ile ideal kilo miktarının ne olduğu öğrenilmelidir.

Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü 2019

Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü 2019
Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü


Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü


Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü


Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü


Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü


Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama Formülü