Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti 2019

Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti 2019
Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti


Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti

Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti

Yağ yakma diyeti

Yağ yakma diyeti

Beslenme hataları ve hareketsizlik kilo alınmasına neden olan temel etkenlerden biridir. Fazla kilolar kişinin özgüvenini olumsuz etkilerden aynı zamanda estetik açından da kötü bir görüntüye neden olur. Kilo vermek için pek çok farklı diyet ve spor programı vardır. Ancak kilo verme sürecinde en önemli şey motivasyondur. Kişi kilo vereceğine inanmalı ve sabırlı olmalıdır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için ilk yapılması gereken yaşam tarzının değiştirilmesidir. Oturarak çalışılıyorsa gün içerisinde 1 saatte bir, 10 dakikalık yürüyüşler yapılabilir. Sportif aktiviteler ve egzersizler de metabolizmayı hızlandırdığı için gereklidir. Bir diğer konu ise beslenme düzenidir. Sağlıksız ve çok fazla kalori içeren gıdalar beslenme düzeninden çıkarılmalıdır. Bu tür gıdalar yerine daha sağlıklı ve az kalorili sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilir. Bazı gıdalar ise içerdikleri bileşenler sayesinde yağ yakımını hızlandırır. Zayıflama sürecinde bu tür besinlerin tüketilmesi hem yağların daha hızlı yakılmasını sağlar hem de kısa vadede sonuçları fark eden bireyin motivasyonunu artırır.

Yağ yakmaya yardımcı olan besinler: Yağ yakıcı diyet:

Yağ yakan besinler: Domates

Domates sağlıklı besinler arasındadır. Düşük kalori içeriğinin yanı sıra içerisindeki likopen ile yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Ayrıca lif açısından da zengin olduğu için sindirim sistemini geliştirir. Her öğünde pişmiş ya da salata olarak domates tüketilebilir.

Portakal

Portakal C vitamini açısından en zengin besinlerden biridir. Bu içeriği ile bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca yağ yakıcı özellikleri de vardır. İçerisindeki şeker sayesinde vücudun doğal şeker ihtiyacını karşılar. Kan şekerini de dengelediği için diyabet hastalarına önerilen besinler atasındadır.

Yulaf

Yulaf özellikle kahvaltıda tüketilmesi önerilen bir besindir. İçeriği yüksek miktarda lif ile metabolizma hızını artırır. Tokluk hissi oluşturur ve iştahın bastırılmasına yardımcı olur. Güne başlarken bir kase yulaf tüketilmesi hem gün içerisinde enerji miktarının artırır hem de yağ yakılmasına yardımcı olur. Yulaf aynı zamanda içerdiği antioksidanlar ve diğer mineraller ile detoks etkisi gösterir ve sindirim sistemi için son derece faydalıdır.

Baharatlar

Kilo verme sürecinde tüketilmesi önerilen bir diğer besin grubu baharatlardır. Hardal tohumu metabolizmayı iyileştirirken zencefil sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca zerdeçal, ginseng tozu, karabiber gibi besinler de düzenli olarak yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir.

Tatlı patates

Tatlı patates diğer patates türlerine oranla daha fazla su içerir. Yağ yakımını hızlandıran etkilerinin yanı sıra içerdiği diğer bileşenler ile çok daha besleyicidir. Ancak kızartma patates yerine haşlama ya da fırında patates tüketilmesi önerilir. Patates lif, C vitamini, potasyum ve B vitamini gibi genel sağlık için faydalı besin öğelerini de içerir.

Elma

Elma pektin açısından en zengin gıdalardan biridir. Bu nedenle tokluk hissini artırır ve iştahı bastırır. Her gün 1 adet elma tüketilmesi yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Elma kalori, yağ ve sodyum gibi maddeleri oldukça az içerir.

Fındık

Fındık omega yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar içerir. Özellikle öğün aralarında 1 avuç tüketilmesi önerilir. Iştahı bastırır ve enerji seviyelerini de yükseltir.

Kinoa

Kinoa kilo verme sürecinde en sık önerilen besinlerden biridir. Genellikle pirinç ya da patates gibi daha fazla kalorili besinler yerine önerilir. İçerdiği vitaminler ve mineraller ile genel sağlık için oldukça faydalıdır.

Fasulye

Fasulye lif içeriği ile kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Sindirimi hızlandırır ve tok tutucu özellikleri vardır. Öğünlerde 1 kase haşlanmış fasulye tüketilmesi gün içerisinde açlık hissi oluşmasını engeller.

Yumurta beyazı

Yumurta sarısının kilo aldırıcı ve kolesterolü yükseltici etkileri olsa da yumurta akı yağ yakıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle diyet programlarına eklenmesi önerilir. Protein açısından da zengin olan yumurta akı kas gelişimini olumlu etkiler. Kas hacmini artırır ve vücuttaki yağ oranını azaltır.

Greyfurt

Greyfurt da yağ yakıcı özellikleri ile bilinen bir meyvedir. İçerdiği asitler ile kilo verilme sürecini olumlu etkiler. Öğün aralarında her gün 1 adet greyfurt tüketilebilir. 1 bardak greyfurt suyu da tercih edilebilir.

Tavuk göğüs eti

Tavuk eti en sağlıklı ve yağsız etlerden biridir. Ancak derisiz tavuk eti tüketilmelidir. Protein içeriği oldukça yüksek olduğu için kas gelişimi için de faydalıdır. Akşam yemeğinde ya da öğle yemeğinde haşlanmış tavuk göğüs eti tüketilmesi metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakım sürecini olumlu etkileyecektir.

Muz

Muz aslında kalorisi yüksek meyvelerden biridir. Ancak az miktarda öğün aralarında yoğurt ile birlikte tüketildiğinde açlık hissini azaltır ve enerji seviyelerini artmasını sağlar. Sabahalrı yulaf ezmesi ile birlikte de tüketilebilir.

Armut

Armut benzersiz lezzetinin yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olan meyvelerden biridir. Lif içeriği ile elma ile benzer özellikler gösterir. Ancak elmadan farklı olarak su içeriği de yüksektir. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olarak tokluk hissi yaratır. Bu nedenle öğün aralarında atıştırmalık olarak tüketilebilir.

Çam fıstığı

Çam fıstığı en etkili iştah bastırıcı besinlerden biridir. Yine öğün aralarında tüketildiğinde gün boyu yemek yeme isteğini azaltır.

Mantar

Mantar düşük kalori ve yüksek vitaminli bir besindir. Genel sağlık için de sayısız faydası olan bu besin zayıflama sürecinde diyet listesine eklenecek gıdalar arasındadır. Metabolizmayı ve dolayısı ile yağ yakım sürecini hızlandırır.

Mercimek

Mercimek içerdiği lif ile tok tutma özelliği olan besinler arasındadır. Ayrıca kan şekeri düzeylerinin dengelenmesine de yardımcı olur. Özellike vejetaryen beslenme tarzı takip ediliyorsa hayvansal gıdalardan alınması gereken protein mercimekten karşılanabilir.

Acı biber

Acı biber kapsaisin adında bir madde içerir. Bu madde vücutta ısının artmasını sağlar. Bu şekilde yağ hücreleri de ısınır ve çözülmeye başlar. Yemek ve salatalara acı biber eklenerek tüketilmesi önerilir.

Brokoli

Brokoli sağlıklı yeşil sebzelerden biridir. Kanserden koruyucu özelliklerinin yanı sıra yağ yakıcı özellikleri de vardır. Lif açısından zengindir ve iştahı azaltır. Brokoli içerdiği antioksidanlar sayesinde sindirim sistemini de temizler ve detoks etkisi yaratır.

Kavun ve karpuz

Kavun ve karpuz su içeriği yüksek olan meyveler arasındadır. Bu nedenle zayıflama sürecinde yağ yakma hızını artırmaya yardımcı olurlar. Her gün bir kase doğranmış karpuz ya da kavun tüketilebilir.

Ispanak

Ispanak da brokoli gibi sağlıklı yeşil sebzeler arasındadır. İçerdiği demir sayesinde kansızlık gibi sağlık sorunlarını azaltmak için tüketilmesi önerilir. Zayıflamaya da yardımcı olur. Ispanak yemek olarak tüketilebileceği gibi çiğ şekilde doğrandıktan sonra marul salatasına eklenerek de tüketilebilir.

Yeşil çay

Yeşil çayın en bilinen özelliği antioksidanlar içerdiği için kansere karşı koruyucu etkilerinin olmasıdır. Yağ yakıcı özelliklere de sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde 3 bardak şekersiz yeşil çay tüketilebilir.

Tarçın

Tarçın kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan en etkili baharatlardan biridir. Bu nedenle özellikle şeker hastalarına önerilir. Yemek ve salatalara eklenebileceği gibi çay şeklinde demlenerek de tüketilebilir. Tarçın tüketimi enerji seviyelerini artırmaya da yardımcı olur.

Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti 2019

Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti 2019
Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti


Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti


Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti


Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti


Yağları Yakan Diyetler: Yağ Yakma Diyeti