Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 2019

Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 2019

Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 86 17.02.2019, 04:04

Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz?

Uzmanlar yemeğin sonunda peynir yemenin gerekli olduğunu söylüyor. Peki ama neden yemeğimizi peynirle bitirmeliyiz? İşte merak edilen cevap:

Yapılan klinik çalışmalar sonucunda, peynir, süt ve yoğurt gibi probiyotik içeren besin maddelerini düzenli tüketmenin, çürük oluşturan bakteri sayısında ve diş plağında azalmaya yardımcı olduğunu ortaya çıktı.

Peynir, hem ağız içindeki ortamı rahatlatıyor hem dişlere kalsiyum desteği sağlıyor hem de mideyi ve sindirim sistemini rahatlatıyor. Ağız içinde oluşabilecek çürükleri de engellemiş oluyor. Peynir, ağızdan mideye kadarki tüm sindirim sisteminde asidik ortamı nötralize ediyor ve koruyor. Özellikle tatlıyla biten yiyeceklerden sonra alınan peynir, tatlının negatif etkisini ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda peynir, kalsiyum ihtiyacını karşıladığından, dişi tutan çevresel kemikteki dayanıklılığı artırıyor. Yemekten kalkarken tüketeceğimiz bir dilim peynir, bu sisteme ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

PEYNİR ÇÜRÜKLERİ ENGELLİYOR

Antibiyotiklere olan direncin artması, dünya genelinde gittikçe büyüyen bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu problem de alternatif tedavi yöntemlerinin gelişmesine neden oluyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Tedavi edici amaçla, sağlığı destekleyen bakterilerin kişilere uygulanması bu yöntemlerden bir tanesidir” diyor.

 

Peki probiyotikler çürük oluşumunun önlenmesinde nasıl etkili olabilirler? İşte bu soruyu Diş Hekimi Pertev Kökdemir, şöyle yanıtlıyor:

“İnsanlar için en önemli probiyotik kaynakları; yoğurt ve fermente edilen süt ürünleridir. Çeşitli klinik çalışmalarda, probiyotik içeren süt, yoğurt ve peynirin düzenli tüketiminin tükürükteki çürük oluşturan (karyojenik) bakteri sayısında ve diş plağında azalmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Probiyotikler şeker metabolizmasını etkileyerek asit üretimini düşürebilirler. Örneğin; peynirin ağız ortamının PH’ını yükselterek diş yapısında çürümeyi önlediği ve diş yapısında mine tabakası oluşumunu (remineralizasyon) desteklediği rapor edilmiştir.”

AĞIZ PH’INI YÜKSELTİYOR

“Farklı çalışmalarda, sakız veya pastillere katılan probiyotiklerin günlük kullanımda tükürük içerisindeki çürük yapıcı bakterilerin sayısını azalttığı gösterilmiştir. Sonuç olarak probiyotikler; antibiyotiklere alternatif ağız içerisinde kullanılan ilaçlar, ağız sağlığı ve gıdalar arasındaki ilişkilerin araştırılmasında yeni bir alandır.

Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 2019

Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 2019

Related news

 • Bronding: evde kullanma imkânları ve bu konudaki değerlendirmeler
 • Bir yol nedir Otomotiv ve demiryolları
 • Rüyada Elbise Görmek
 • Rüzgar gülü nasıl yapılır
 • Flash bellek kullanımında nelere dikkat etmeliyiz

 • Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 10

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz


  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 11

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 89

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 97

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 72

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 71

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 34

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 67

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 76

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 64

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 39

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 30

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 53

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 28

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 99

  Yemeğinizi Neden Peynir ile Bitirmelisiniz 73