Yumurtalık Kisti Neden Olur 2019

Yumurtalık Kisti Neden Olur 2019
Yumurtalık Kisti Neden Olur


Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

   

Yumurtalık kisti(over) yumurtalık dokusundan kaynaklanan, içi genellikle sızı ile dolu olup  20 cm ile 30 cm’ye kadar değişebilen oluşumlardır.

Yumurtalık (oven) kistleri her yaştaki kadınların sorunu olabilir aslında. Çok fazla görünmesine rağmen bazı hastalar bu rahatsızlıklarının farkında değildirler.

Yumurtalık kistleri(over) iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. Çoğu kistler iyi huyludur. Genellikle yirmi ile kırkdört yaş arası kadınlarda görülür. Bazı kan tahlillerinde, ultrasyonda ve laparoskobi (ince bir ışıklı teleskop ile üreme organını gözleme yöntemi)  bulgularla tanı konulur. Kistler her zaman kısırlığa (infertilite) neden olmaz. Oluşum sebebi hormonal düzensizlikten kaynaklanıyor isekısırlık(infertilite) nedeni olabilir. Ancak, yumurtalık (over) kisti ile gebelik oluşabileceği gibi gebelik de yumurtalık (over) kistine neden olabilir.

yumurtalık-kisti

Yumurtalık (over) Kistlerinin Nedenleri

En çok hormoal düzensizlikten kaynaklanır. Her adet döneminde overler içindeki yumurta hücresini taşıyan, boyutları 3 cm’ye kadar ulaşabilen folekül adında bir kist oluşur. Folekül adını verdiğimiz kist çatlar ve yumurta açığa çıkar. Kadın gebe kalmamış ise bu süreçten 14 gün sonra kadın adet görür. Ancak hormonal düzensiliği olan kadınlarda yumurta taşıyan kistler çatlamaz, büyümeye devam eder ya da sabit kalarak folekül kisti ya da bizim basit olarak adlandırdığımız kistleri oluşturur.Over iltihaplarıve aşırı radyasyona maruz kalmak dakistleri oluşturan nedenlerdir.

Yumurtalık (over) Kisti Çeşitleri

  • Çoğul yumurtalık kistleri: Düzenli yumurtlayamayan kadınlarda görülür. Bu yumurtalıklar büyüyerek bir çok küçük kist oluşması bozukluğudur. Plikistik denen yumurtalık sendromuyla bağlantılı olabilir.Düzensiz adet kanamaları, vücut tüylerinde artış ve hamile kalamamaya neden olabilir.
  • Çikolata(Endometrioma) kisti: Rahim döşemesi dokusunun yumurtalıkların içerisinde büyümesiyle oluşan kisttir.Dokunun her ay kanaması onun büyüyen birkist olduğu anlamına gelir. Koyu kırmızı ve kahverengimsi kanama olması nedeniyle çikolata kisti de denir.
  • Dermoid kisti: Küçüktürler ve belirti göstermeyebilirler. Her iki yumurtalıkta oluşabilir.
  • Fonksiyonel (İşlevsel) yumurtalık kisti: En sık görülen çeşididir. İki çeşittir;  korpus luteum kistivefolikül kistleri(yumurta kistleri) Bir kaç ayda yok olurlar.
  • Kistadenom yumurtalık kisti: Yumurtalıkların dışında oluşurlar. Genellikle iyi huyludur çok büyüyerek karın içi organlarını tahriş ederek ağrıya sebep olurlar.

Yumurtalık (over) Kisti Tedavi Yöntemleri

Çocuk sahibi isteğiniz, yaşınız, şikayetleriniz, kistin büyüklüğü ve tipine göre çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

Bunlar: Doğum kontrol haplarıylahormon tedavisi ve yumurtalıkkisti ameliyatıdır.


Yumurtalık Kisti Neden Olur 2019

Yumurtalık Kisti Neden Olur 2019
Yumurtalık Kisti Neden Olur


Yumurtalık Kisti Neden Olur


Yumurtalık Kisti Neden Olur


Yumurtalık Kisti Neden Olur


Yumurtalık Kisti Neden Olur


Yumurtalık Kisti Neden Olur